You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Kelas Bil Murid Masa Tarikh Tema Tajuk Subtajuk :

: : :

Kajian Tempatan Tahun 5 5 Amanah _____ orang 7.30 pagi 8.30 pagi 3 Mac 2014 Mengenal Negara Kita Unit 2 Geografi Fizikal B Cuaca dan Iklim di Malaysia Zon Iklim Dunia

: : : : -

Hasil pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat; 1. Menyenaraikan jenis-jenis zon iklim dunia. 2. Mengenal pasti ciri-ciri zon iklim panas, sederhana panas, sejuk dan sederhana sejuk. 3. Menyatakan perbandingan antara zon iklim panas dan sejuk. Isi pelajaran : 1. Jenis-jenis zon iklim dunia. 2. Ciri-ciri zon iklim panas, sederhana panas, sejuk dan sederhana sejuk. 3. Perbandingan antara zon iklim panas dan sejuk.

Penerapan Nilai Unsur patriotisme Pengetahuan Sedia Ada

: Bersyukur, mencintai alam sekitar : Cinta akan tanah air : Murid mengetahui bahawa negara luar mempunyai iklim yang berbeza daripada Malaysia.

Kemahiran Bernilai Tambah : 1. KBKK Mengklasifikasikan, memberi maklum balas, membuat inferens, menyenaraikan 2. KB Mengingat semula, mendengar Teori Kecerdasan Pelbagai naturalis : Verbal linguistik, visual ruang, interpersonal, intrapersonal,

Bahan / Sumber P & P BAHAN Gambar Bekas Peta Dunia Carta ciri-ciri zon iklim dunia Kad jawapan Kad manila Prosedur Perlaksanaan

: BILANGAN 4 1 1 31 ( Setiap Kumpulan ) 6 Elemen pengurusan pembelajaran bestari / kemahiran generik BSPP: - Gambar - Bekas - Ais Soalan guru: 1. Apakah perbezaan gambar ini? 2. Pada pengamatan kamu di antara gambar- gambar ini yang mana satukah mempunyai suhu yang sejuk? 3. Adakah Malaysia pernah mengalami suhu yang sejuk sebegini? Nilai murni: Bersyukur dengan suhu dan cuaca yang terdapat di Malaysia. Catatan

Set Induksi (5 minit) 1. Murid ditunjukkan dengan sampul misteri di hadapan kelas. 2. Beberapa orang murid dipanggil secara rawak untuk memilih sampul surat yang dipegang oleh guru dan menunjukkan kepada rakanrakan lain. 3. Seorang murid dipanggil untuk memegang barang yang terdapat di dalam bekas. . 4. Murid dan guru bersoal jawab mengenai gambar dan barang yang dipegang oleh murid. 5. Respon murid dikaitkan dengan topik pengajaran. TKP: Visual-ruang, verballinguistik, naturalis KBKK: Membuat kaitan dan hubungan KB: Kemahiran mendengar STRATEGI: Berpusatkan bahan, mediatif

Langkah 1 (10 minit) 1. Setiap murid diberikan carta kosong. 2. Guru menampal peta di hadapan kelas dan memberi penerangan tentang kedudukan zon-zon iklim di atas peta dunia.

TKP: Visual-ruang, naturalis KBKK: Mengklasifikasikan, menyenaraikan KB : Mengingat STRATEGI : Generatif

Isi pelajaran: Jenis zon iklim dunia: - Zon panas - Zon sederhana panas - Zon sejuk - Zon sederhana sejuk

3. Setiap murid dikehendaki untuk mengisi carta kosong yang diberikan berdasarkan penerangan yang diberikan oleh guru. 4. Guru dan murid bersoal jawab dan berbincang mengenai jawapan yang diberikan.

Sumber PdP: - Peta dunia - Carta Zon Iklim Dunia Nilai murni: - Bersyukur dan berbangga dengan kedudukan Malaysia yang mempunyai iklim panas dan lembap.

Langkah 3 ( 20 minit ) 1. Murid masih berada dalam kumpulan yang sama. 2. Setiap kumpulan diberikan kad manila dan pen marker.

TKP: Visual-ruang, naturalis KBKK: Mengklasifikasikan, menyenaraikan KB : Mengingat

Isi pelajaran: Perbezaan jenis zon iklim dunia: - Zon panas - Zon sejuk Sumber PdP: - Kad manila - Pen marker Nilai murni: Bersyukur dan berbangga dengan kedudukan Malaysia yang mempunyai iklim panas dan lembap.

3. Setiap kumpulan dikehendaki STRATEGI : Generatif untuk menulis perbezaan ciriciri negara Malaysia dan Greenland. 4. Wakil daripada setiap kumpulan dikehendaki untuk membentangkan jawapan di hadapan kelas. 5. Guru dan murid berbincang dengan hasil jawapan murid.

Langkah 3 (20 minit) 1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. 2. Setiap kumpulan diberikan satu set kad jawapan. 3. Guru akan menyatakan soalan satu per satu 4. Murid perlu berbincang dan menjawab semua soalan. TKP: Interpersonal, naturalis KBKK: Membuat inferens KB : Mengingat, mendengar STRATEGI: Generatif

Isi pelajaran: Ciri-ciri zon iklim panas: - Musim panas pada zon ini sangat panas. - Suhu - 32 C sehingga 40 C - Hujan kurang 250 mm - Contoh kawasan Gurun Sahara, Gurun Atacama, Gurun Arab

5. Kumpulan yang dapat menjawab dengan betul dan mendapat markah tertinggi akan memenangi kuiz.

Ciri-ciri zon iklim sederhana panas: - Musim panasnya panas dan kering - Suhu 21Csehingga 24C - Hujan 600 sehingga 800 mm - Contoh kawasan Pantai Mediterranean, Caliornia Tengah Sumber PdP: - Kad jawapan Nilai murni: - Bersyukur dengan cuaca dan iklim Malaysia.

Penutup ( 5 minit ) 1. Murid merumuskan isi pelajaran dengan bantuan guru. 2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai perasaan mereka sepanjang sesi PdP. 3. Murid diberikan peneguhan berdasarkan perlakuan mereka sepanjang sesi PdP. 4. Murid diberikan lembaran kerja sebagai latihan pengayaan untuk dilaksanakan di rumah. TKP: Intrapersonal, naturalis KBKK: Memberi maklum balas KB : Mengingat STRATEGI: Generatif

Sumber PdP: - Lembaran kerja Nilai murni: - Bersyukur - Mencintai sekitar

alam

You might also like