Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
9Activity

Table Of Contents

0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
ProgramlamaII

ProgramlamaII

Ratings:
(0)
|Views: 1,059|Likes:
Published by ankarali_

More info:

Published by: ankarali_ on Oct 28, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/11/2013

pdf

text

original

 
1
 
Ders Hedefi
Nesneye Yönelik Programlama (NYP), uyarlanabilir veyeniden kullanılabilir bilgisayar programları geliştirmekiçin ortaya atılmış yeni bir yaklaşım biçimidir. NYP, yazılımtasarımı ve programlama için, geleneksel programlamayöntemlerinden farklı bir yol izlemektedir. Uyarlanabilir veyeniden kullanabilme yönüyle diğer programlamatekniklerinden, örneğin yapısal programlama veyayordamsal programlama tekniklerinden farklıdır.Nesneye Yönelik Programların çalışma biçimi ve doğalolarak bu dersin konusu olan C++ programlama dili, diğergeleneksel dillerden daha değişik bir yaklaşım biçimidir.Çünkü bu sistemin temelini nesneler oluşturmaktadır. Bunesneler, birbirleriyle haberleşebilen unsurlardır.Bilgisayar Programlama II dersi, nesneye yönelikprogramlama tekniklerine bir giriş yapmakta ve buçerçevede C++ dilini adım adım öğretmektedir. Bu ders,herhangi bir programlama dili deneyimi olmayanöğrencilerin de izleyebilmesini sağlayacak düzeydehazırlanmıştır.
NESNEYE YÖNELİK PROGRAMLAMA
Nesneye yönelik programlama, kullanıcıya sistemiçerisindeki mevcut nesnelerin ve bunların değişikdurumlardaki davranışlarının modellenmesi yönündebir yaklaşımla program yapma imkanı sağlamıştır.Eğer bir dil, programcıya sorunu parçalara ayırmahakkı tanıyorsa ve program parçalara ayrıldığında herbir parçanın ayrı ve özgün davranışlarıtanımlanabiliyor ve hatta kendi durumları söz konusuolabiliyorsa o zaman programlama dilinin nesneyeyönelik bir dil olduğunu söyleyebiliriz. Nesneye yönelikbir program, birbiriyle ilişkili bağımsız modüllerdenoluşur.Bu bölümde Nesneye Yönelik Programlama'ya girişyapılmakta, onunla ilişkili olan kavramlartanımlanmaktadır.
2
 
1.1. Nesneye Yönelik Programlama
Nesneye Yönelik Programlama
(NYP)
, uyarlanabilir ve yeniden kullanılabilir bilgisayarprogramlageliştirmek için ortaya atılmış yeni bir yaklaşım biçimidir. NYP, yazılımtasarımı ve programlama için, geleneksel programlama yöntemlerinden farklı bir yolizlemektedir. Uyarlanabilir ve yeniden kullanabilme yle diğer programlamatekniklerinden, örneğin yasal programlama veya yordamsal programlamatekniklerinden farklıdır.Nesneye yönelik programlama, adından da anlaşılacağı gibi, nesneleri temel olarak kabuleder. Nesneye Yönelik Programlama, üstünlüğünü ve işlevselliğini; nesneler hakkındakibilgiyi ve nesneden beklenen davranış hakkındaki bilgiyi içeren ayrık sınıfların varlığısayesinde kazanmaktar. flar, Nesneye nelik Programlamanın en önemlikavramlarından biridir.
1.1.1. Nesneye Yönelik Yaklaşıma Bir Örnek
Bu duruma iyi bir örnek olarak bir kişisel bilgisayarı gösterebiliriz. Bu bir programlamaörneği olmamasına rağmen, nesneye yönelim için bir örnek olarak kabul edilebilir. Herkişisel bilgisayar, birbirleriyle ilkisi olmayan firmalan üretti bileşenlerdenoluşmaktadır. Örneğin; ana kart, bellek, ekran, fare, klavye, CD sürücü ve bunun gibibileşenler sayılabilir.Tüm bileşenler, bilgi ve davranışını içeren tanımlara göre kurulmuştur. Örneğin bir CDsürücüden, işletim sistemi onu talep ettiğinde CD'den gelen verileri okuması beklenir.Kişisel bilgisayar üreticileri CD nin iç yapısıyla ve çalışmasıyla ilgilenmezler. Sadece ondanbeklenildiği gibi davranmasını isterler.
3

Activity (9)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
TC Ahmet Ayhan Altunoğlu liked this
ayhaneln3230 liked this
Erol Tüfekçi liked this
tolgaavci liked this
mehker liked this
ispanyola liked this
saydin0177 liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->