You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)


Tarikh : 14 Februari 2013
Hari : Jumaat
Masa : 12.05 - 12.35 tengah hari (30 minit).
Tahun : 5 Arif.
Bilangan murid : ___ / 8 orang
Tema : Sayangi Diri.
Topik : Pengurusan Masa
Subtopik : Jadual Harian Saya

Isi kandungan :
1. Kepentingan jadual harian:
a. melatih mendisplinkan diri dalam menepati masa
b. mengelakkan amalan suka bertangguh untuk melakukan sesuatu tugas.
c. mengimbangkan pembahagian masaterhadap pelbagai jenis aktiviti yang akan dilakukan
2. Membina jadual harian sendiri.

Sumber pengajaran dan pembelajaran :
Bil. Senarai Sumber Kuantiti
1. Video Apa Kata Yaya : Urus Masa dengan Cermat 1
2. Diari Harian Saya 2
3. Kertas A4, kertas warna, tali
4. Lembaran kerja (jadual harian saya) 8

Pengetahuan sedia ada :
1. Murid-murid telah diajar tentang kepentingan mengurus masa dengan baik pada pembelajaran
yang lepas.

Nilai murni : 1 Bekerjasama dalam kumpulan
2 Menghargai masa
3 Mendisiplinkan diri


Hasil pembelajaran : i. Menghuraikan kepentingan mengurus masa di
rumah dengan berkesan.
ii. Menguruskan diri dan masa secara
bertanggungjawab.
iii. Menghargai masa

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. membina jadual harian sendiri
ii. menilai pengurusan masa yang terdapat dalam Diari
Harian Saya





Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari
Catatan
(sumber/nilai)
Set Induksi (5 minit)

1. Murid menonton video Apa Kata Yaya :
Urus Masa dengan Cermat.
2. Murid dan guru bersoal jawab tentang
video yang telah ditonton.

Soalan:
a. Apa yang dapat kamu tonton dalam
video sebentar tadi?

Jangkaan jawapan murid :
a. Jangan menangguhkan kerja
- Urus masa dengan baik.
TPK :
- verbal-linguistik
- visual
Kemahiran Berfikir:
- menganalisis

- Soal Jawab





Sumber :
- Apa Kata Yaya :
Urus Masa
dengan Cermat.
Nilai :
- menghargai
masa
- mendisiplinkan
diri



Langkah 1 (15 minit)

1. Murid dibahagikan kepada dua
kumpulan.
2. Setiap kumpulan akan diberikan Diari
Harian Saya.
3. Murid membaca catatan yang tertulis
dalam diari tersebut.
4. Murid memberikan komen tentang diari
tersebut dari aspek pengurusan masa.
5. Guru membimbing murid membuat diari
harian sendiri.
6. Murid perlu mencatat apa yang telah
dilakukan mereka pada hari sebelumnya.
7. Beberapa orang murid membentangkan
catatan harian mereka.
8. Guru memberi pengukuhan.


TKP :

- sosial
Kemahiran Berfikir
- menilai

Pembelajaran Koperatif
- perbincangan


Sumber :
- Diari Harian Saya
- Kertas A4, kertas
warna, tali

Nilai murni :
- menghargai
masa
- mendisiplinkan
diri
- bekerjasama
dalam kumpulan

Langkah 2 (10 minit)

1. Berdasarkan catatan murid dalam diari
mereka, guru membimbing murid
membina jadual harian mereka sendiri.
2. Guru memberi pengukuhan.
3. Murid diberikan kerja tambahan di
rumah, iaitu murid perlu menulis diari
tentang keberkesanan jadual yang
mereka telah susun dari aspek
pengurusan masa.



Pembelajaran Koperatif :
- perbincangan

Kemahiran Generik
- Penilaian

TKP :
- intrapersonal


Sumber :
- Lembaran kerja
(jadual harian
saya)
Nilai murni :
- menghargai
masa
- mendisiplinkan
diri

Penutup (5 minit)

1. Beberapa orang murid dipilih secara
rawak untuk membuat rumusan terhadap
sesi pembelajaran secara soal jawab.
2. Guru membuat rumusan pembelajaran
secara keseluruhan.
Kemahiran Berfikir :
- merumus

You might also like