Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
9Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Qumështi iBletës (AlbItEng)

Qumështi iBletës (AlbItEng)

Ratings: (0)|Views: 2,645|Likes:
Published by erionioni
Qumështi i bletës eshte polivalent absolut natyral
Bee Milk is very nutritive & curative natural product
La pappa Reale contiene componenti molto ricchi & nutritivi e ti da un grande aiuto contro i problemi fisici mentali & dell organismo umano.
Qumështi i bletës eshte polivalent absolut natyral
Bee Milk is very nutritive & curative natural product
La pappa Reale contiene componenti molto ricchi & nutritivi e ti da un grande aiuto contro i problemi fisici mentali & dell organismo umano.

More info:

Published by: erionioni on Nov 09, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/06/2013

pdf

text

original

 
 
Qumështi i bletës dhe sëmundjet që shëron 
 
Qumështi i bletës është tonik, energjik, antiseptik (kundra mikrobeve), etj. Ai është mjaft pozitiv përshëndetin dhe shumë i preferuar nga meshkujt. Gjithashtu, përdoret edhe për maska bukurie.Qumështi i bletës që prodhohet nga gjëndrat e bletëve punëtore, shërben për të ushqyer larvat gjatëtre ditëve të para dhe për të ushqyer mbretëreshën. Ky ushqim e mban mbretëreshën në jetë për 8vjet, shumë interesant ky fakt duke ditur që një bletë e zakonshme, e cila ka lindur nga e njëjta vezëme mbretëreshën jeton vetëm 21 ditë. Qumështi i bletës ka ngjyrë të bardhë në të verdhë, është sikrem, ka shije të thartë dhe me pak aromë.
Përmbajtja
Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet esenciale për njeriun. Enzima dhe derivatet e tyre.Sheqer: fruktozë dhe glukozë. Yndyrna 80-90 për qind, por ato janë neutrale dhe nuk i bëjnë dëmorganizmit. Minerale: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu dhe Mn. Vitamina: B1, B2, B5, B6, acid folik, vitaminëH. Hormoni: progesteron, estrogjeni, testosteron.
Efektet kuruese
Ka efekt qetësues dhe çlodhës, ul nivelin e hormoneve tiroidianNdihmon zhvillimin, rritjen. Stimulon gjëndrat seksuale, ndihmon prodhimin e vezoreve, ndihmonnë mbajtjen e shtatzënisë duke rritur nivelin e progesteronit në gjak. Rrit nivelin e testosteronit nëgjak duke ndihmuar në problemet e potencës mashkullore. Stimulon gjëndrat mbiveshkore.Ndihmon në sëmundje si artriti ose lodhja kronike. Ul zmadhimin e prostatës, ka të njëjtin efekt sihormonet femërore. Normalizon punën e testikujve. Ndihmon në funksionimin e mëlçisë dhesëmundjet e saj, hepatite, rigjeneron strukturën e mëlçisë. Ka efekt antiinflamator (si paracetamoli,advil). Pastron organizmin nga toksina. Ndihmon funksionimin e veshkave. Rrit jetëgjatësinë enjerëzve duke ruajtur “rininë” e enëve të gjakut. Zgjeron enët e gjakut. Ndihmon në uljen ekolesterolit dhe triglicerideve. Rrit imunitetin. Ndihmon në formimin e rruazave të kuqe të gjakut,këshillohet në anemi. Ndihmon në mikrohemoragji. Në lëkurë, rregullon prodhimin e yndyrës.Përdoret në kozmetikë, sepse ndihmon në pastrimin dhe rinimin e lëkurës. Përdoret si agjentantibakterial dhe antivirusal lokal për probleme të ndryshme të lëkurës. Tek fëmijët e sapolindurndihmon në rritjen në peshëKur nuk duhet të përdoretNë kriza astme, sepse qumështi i bletës mund të ngushtojë bronket gjë që do ta rëndonte sëmundjen.Në alergji ndaj përbërësve të qumështit të bletës. Nuk duhet ta përdorin ata që vuajnë ngasëmundja Addison si dhe ata që kanë kancer në fazë akute.Efektet anësoreDhimbje stomaku, të vjella, diarre dhe pagjumësi (kjo e fundit ndodh më shpesh tek femrat). Në tëtilla raste në fillim ulni dozën dhe nëse efektet anësore nuk përmirësohen ndërprisni konsumimin.Kujdes: nëse nuk respektoni dozat mund të jetë helmues. Duhet pasur kujdes në përdorim kurorganizmi është tepër i dobësuar, është e pamundur tretja e qumështit. Kur vuani nga sëmundje mespazma të tubit tretës, kancer shumë të përhapur në lëkurë.KuraKura duhet të zgjasë 1 muaj, maksimumi 3 muaj, për dozat lexoni me kujdes letrat që e shoqërojnëdhe respektoni indikacionet e shkruara. Rezultatet e kurës mund të shfaqen menjëherë ose pak mevonesë, sepse ndryshe nga poleni qumështi i bletës vepron më ngadalë.
 
 Sëmundjet në të cilat duhet të përdoret :HipertiroidisëmDiabetHiperkolesterolemi, hipertrigliceridemi (kolesterol dhe trigliceride të larta)Sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakutSëmundje kronike të mushkëriveSëmundje të gojës, probleme me mishrat e dhëmbëve, probleme të fytitSëmundje të veshkaveArtrite reumatoideProbleme seksuale, probleme me riprodhimin, ndihmon në periudhat e premenopauzësKancerNë pediatri ndihmon, sidomos për fëmijët e lindur para kohe ose distrofik
Efektet kuruese te qumeshtit te bletes
 Qumeshti i bletes eshte nje prodhim natyral, i cili sekretohet nga bletet e reja ne moshe per teushqyer larvat dhe mbretereshen e bleteve. Mjeket popullore shpjegojne menyren dhe masen se siduhet te perdoret poleni per te pasur efekte kuruese.Çfare eshte poleni?Polen eshte ajo pjesa e lules, nepermjet se ciles behet fertilizimi i tyre. Ne pllenimin e luleve, bletakontribuon ne polen bashke me eren. Duke qene punetore bleta shkon nga lulja ne lule dhe merr ngalulet mashkullore ate pjesen me te cilen pllenohen lulet dhe e shperndan. Nje pjese i ngelet te kembetdhe e çon ne koshere. Kjo pjese e lules, qe duhet te quhet polen, mblidhet dhe ka veti kurative. Nefakt nuk eshte polen blete, se nuk e prodhon bleta, por lulja. Bletes i takon vetem merita e transportit.Sapo lind dielli dhe kur perendon ai, bletet kthehen ne kosheret e tyre me nje ngarkese te pazakontedhe rreth bleteve verehet nje pluhur ne ngjyre ari dhe me parfum. Ky eshte poleni. Ai quhetmrekullia e jetes dhe permban mijera pjese te vogla te mbledhura nga lule te ndryshme. Sipasngjyres mund te dallojme nga cila lule vjen poleni. Nese eshte i verdhe, vjen nga luledielli; pak me ikuq, nga lulet e molles etj. Bletet mbledhin polen nga lule te ndryshme. Per kete arsye ai eshteshumengjyresh dhe ka veti te shumta kurative. Poleni mblidhet nga bletet me kembet e tyre, ne tecilat ato kane disa gropeza te vogla, si xhepa. Ky polen eshte pluhur mikroskopik qe bletet embledhin nga lulet dhe perzihet me mjaltin e bleteve per t’u transportuar me pas tek foleja. Aty, ataqe rrisin blete, kane vene re nje si site dhe kur bletet futen brenda ne fole, poleni dhe mjalti qe kanegrumbulluar ngelen tek keto sita.Si njihet poleni i mire per terapiPoleni i mire ne radhe te pare dallohet nga pamja e jashtme, sidomos nga shkelqimi qe ai ka. Poleniduhet te jete ne ngjyre te hapur dhe mos te kete nuanca, ne perberje mund te ekzistojne kokrra mengjyre te erret. Gjithashtu ai nuk duhet te jete i tharte, sepse nese eshte i tille, poleni ka marrelageshtire, eshte shume toksik dhe nuk duhet konsumuar. Perveç kesaj, poleni qe perdoret per kurimnuk duhet te kete shije si gje e djegur, sepse kjo do te thote qe ai nuk eshte thare si duhet dhe eshtepa vlera kuruese. Shija normale qe duhet te kete poleni per kurim eshte e embel dhe me arome.Si ruhetPoleni duhet te ruhet ne kavanoz qelqi, ne vend pa drite, sepse drita çon ne humbjen e vleraveterapeutike. Temperatura ideale e ruajtjes duhet te jete 0-4 grade ne frigorifer.Si konsumohet poleniPer perdorimin e polenit si ilaç kurues mjeket popullore rekomandojne disa metoda. Nderkohe qemarrja e polenit nuk eshte e njejta sasi per te gjitha grupmoshat dhe semundjet.
 
Metoda 1. Marrja e polenit origjinal, i paperzier me diçka tjeter. Femijet nen 3 vjeç nuk duhet tekonsumojne polen. Personat me probleme te melçise dhe femijet 3-8 vjeç duhet te marrinmaksimumi 5 grame (1 luge te vogel) ne dite. Femijet 8-10 vjeç duhet te konsumojne 10 grame (2luge te vogla ne dite). Femijet 12-15 vjeç mund te marrin 12-15 grame (nje luge gjelle) ne dite. Territurit dhe adoleshentet mund te marrin 25-30 grame (2 luge gjelle) ne dite, me kujdesin qe duhetbere nje pauze prej 3 javesh pas nje kure prej nje muaji. Mjeket keshillojne qe poleni te perdoret parabuke, kur stomaku eshte bosh. Gjithashtu, ai duhet bluar mire ne goje, ndryshe ai nuk perthithet ngaorganizmi, sepse eshte i mbuluar nga nje membrane e patretshme prej bleteve. Kjo lloj marrjeje epolenit pelqehet pak, sepse mund te shkaktoje dhimbje stomaku, ose fenomene alergjie.Metoda 2. Me kete metode poleni merret ne te njejtat doza si me siper, por me pare futet ne makineelektrike, e cila bluan kafene dhe lihet aty derisa te formohet nje pluhur, i cili konsumohet pasiperzihet me mjalte. Per çdo luge polen shtohen 2 luge mjalte dhe perzihen mire derisa te formohetnje perberje homogjene. Kjo lloj perberjeje pelqehet me shume nga personat e ndjeshem, sidomosalergjike, si edhe prej atyre te cilet nuk i pelqejne shijen.Metoda 3. Kjo metode rekomandohet per personat te cilet kane ndjeshmeri stomaku, djegie stomaku,te cilat shtohen pas marrjes se qumeshtit te bletes. Keta persona, polenin duhet ta bluajne ne makinene kafese, te cilit duhet t’i shtojne 1-6 luge uje per 1 luge polen. Keshillohet pirja me stomakun bosh,ose pas nje mengjesi te lehte.Per çfare keshillohet poleniPoleni rekomandohet te perdoret per vonesat ne zhvillimin e femijeve. Per kete nevojiten 5-10 gramepolen ne dite, i cili favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvillimin e sistemit nervor. Neinfeksionet e mushkerive poleni ndihmon ne parandalimin e viruseve dhe infeksioneve temushkerive. Konsumohet ne kura prej nje muaji, me 10-30 grame ne dite. Gjate nje viti mund tebehen 2-3 kura.Problemet e riprodhimit tek meshkujt. Konsumimi i rregullt i polenit rrit prodhimin espermatozoideve, si edhe permiresimin e tyre. Keshillohet te perdoret sepse parandalon impotencentek meshkujt (impotencen e shkaktuar nga mosha), ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim,lodhje, tension emocional i zgjatur, pagjumesi etj.Menopauza e parakohshme. Poleni permban substanca estrogjene dhe ka efekt kurues per acarimet edukshme qe shfaqen gjate kesaj faze. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 dite pushim midiskurave, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gje keshillohet edhe per meshkujt, sepse ndihmon neandropauze (menopauza e meshkujve). Alzheimer, keshillohen 3-4 kura ne vit, nga nje muaj secila,me 10-20 grame ne dite. Aksidenti vaskular parandalohet duke konsumuar çdo dite polen.Gjithashtu, ai ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe permiresimin e hemorroidevedhe semundjeve te venave. Permbajtja e larte e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin eimunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga njemuaj. Poleni stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punen dhe funksionimin e tij. Por airekomandohet te perdoret edhe ne raste diarreje, ose infeksione te tubit tretes. Kura per kete eshte eshkurter, 7-14 dite, nje luge e vogel para ushqimit.Reumatizma. Perveç trajtimit te gjate te shoqeruar me ushqim te pasur ne fruta dhe perime per ketesemundje rekomandohen 5-6 kura polen me nga 30 dite secila.Rezultate shume te mira kuruese poleni ka dhene si ne formen kronike edhe akute te adenomit teprostates. Gjithashtu, ai rrit edhe potencen. Per kete rekomandohet nje trajtim i gjate (minimumi 60dite), me 10 grame ne dite, te kombinuara me qumesht blete (100 mg ne dite).Depresioni dhe lodhja nervore. Konsumimi per 3 muaj i polenit çon ne permiresimin e tonusit tebrendshem dhe mendimeve depresive. Poleni ul varesine ndaj alkoolit. Per kete ai duhet tekonsumohet 15-30 grame (1-2 luge) ne dite, kura zgjat 30 dite me 15 dite pushim, me pas mund tefilloni nje kure tjeter. Ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegien e kalorive. Gjithashtu, efektepozitive poleni ka edhe ne dietat per shendoshje, sepse permireson oreksin.Arterioskleroza, kolesterina e rritur, probleme me qarkullimin e gjakut ne tru. Ne keto semundjepoleni ka aftesi kuruese nese konsumohet rregullisht. Merret i perzier me mjalte, sipas dozave tepershkruara te metodat e marrjes. Anemia, per kete semundje poleni ka dhene rezultate shume te

Activity (9)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Enis Gjoka liked this
Besim Zeqiri liked this
Xhemajl liked this
Xhemajl liked this
Agetina Ndoj liked this
Xhemajl liked this
filan1a liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->