You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan (PSK)


Tarikh : 21 Mac 2014
Hari : Jumaat
Masa : 8.15 - 8.45 pagi (30 minit).
Tahun : 5 Arif.
Bilangan murid : ___ / 8 orang
Tema : Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat
Topik : Semangat kejiranan
Subtopik : Mengenali Keluarga Jiran
Tajuk : Keluarga Jiran Saya

Isi kandungan : Mengenali Keluarga Jiran:
nama ibu bapa jiran
pekerjaan jiran (ibu bapa)
jenis tempat tinggal
Menyenaraikan Adab Berjiran :
mengenali jiran
memeilhara harta jiran sekiranya jiran tiada di rumah
melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan
menolong jiran

Sumber pengajaran dan pembelajaran :
Bil. Senarai Sumber Kuantiti
1. Video Neighbour rights in Islam 1
2. Borang soal selidik 8
3. Kad bergambar 8
4. Borang pengurusan grafik 8

Pengetahuan sedia ada :
1. Murid-murid telah belajar tentang hidup bersama di sekolah dan masyarakat pada tahun lepas.

Nilai murni : i. Saling hormat-menghormati..
ii. Bantu-membantu.


Hasil pembelajaran : i. Mengenali keluarga jiran
ii. Menyenaraikan 4 adab berjiran

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid akan dapat :
i. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 adab berjiran
dan mengenali keluarga jiran.






Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari
Catatan
(sumber/nilai)

Set Induksi (4 minit)

1. Murid menonton video Neighbour rights in Islam.
2. Guru dan murid berbincang tentang video yang telah
ditonton.
3. Murid mengetahui tajuk yang akan dipelajari.
Soalan:
a. Apakah mesej yang dapat kamu lihat dalam video
sebentar tadi.

Jangkaan jawapan murid :
a. Hak-hak jiran yang perlu dijaga.


TPK :
- visual

Kemahiran Berfikir
- menghubung
kait
- menganalisis



- Soal Jawab



Sumber :
- Video Neighbour
rights in Islam
Nilai :
- Bantu-membantu



Langkah 1 (5 minit)

1. Setiap murid diberikan borang soal selidik berkaitan
dengan jiran mereka.
2. Murid dikehendaki membayangkan rakan mereka
sebagai jiran mereka.
3. Murid dikehendaki menemubual rakan mereka dan
melengkapkan borang soal selidik.

nama ibu bapa jiran
pekerjaan jiran (ibu bapa)
jenis tempat tinggal


TKP

- interpersonal
- sosial
Kemahiran Berfikir
- mengenal pasti


- Soal Jawab


Sumber :
- Borang soal
selidik


Langkah 2 (9 minit)
1. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
2. Setiap kumpulan akan diberikan kad () dan kad (x).
3. Setiap kumpulan akan mengambil giliran masing
masing dan melekatkan kad () dan kad (x) yang ada
pada mereka pada kad bergambar tentang adab
berjiran yang ditampal oleh guru di hadapan kelas.
4. Guru memberi pengukuhan.

Kemahiran Berfikir
- mengingat
- menganalisis


- Perbincangan


Sumber :
- Kad bergambar

Nilai murni :
- Saling hormat-
menghormati..
- Bantu-membantu
Langkah 2 (9 minit)
1. Setiap murid diberikan borang pengurusan grafik
(peta minda).
2. Murid perlu melengkapkan borang pengurusan grafik
tersebut dengan adab berjiran yang betul.

mengenali jiran
memelihara harta jiran sekiranya jiran tiada di
rumah
melibatkan diri dalam aktiviti kemasyarakatan
menolong jiran
Kemahiran Berfikir
- menjana idea
- menghubung
kait

Belajar Cara Belajar
- pengurusan
grafik



Sumber :
- Borang
pengurusan grafik

Nilai murni :
- Saling hormat-
menghormati..
- Bantu-membantu
Penutup (3 minit)
1. Guru membuat rumusan pembelajaran secara
keseluruhan.

You might also like