You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KHAS

Mata Pelajaran Bahasa Melayu


Kelas 1 Bijak
Bilangan Murid 6 orang murid
Nama Murid Teoh Yi Chong Slow learner
Teoh Chun Chuan ADHD sederhana
Goh Jing Song Slow learner
Teoh Choon Ta Autism
Cham Yong Yi Slow learner
Ng Jia Ting Slow learner
Masa 9.50-10.50 pagi (60 minit)
Tarikh 9.4.2014
Tajuk Kemahiran membaca
Standard Kandungan 3.2 Mengeja dan membatangkan perkataan
Standard Pembelajaran 3.2.3 Mengeja dan membatang perkataan V+ KVKK
4.1.5 Menulis perkataan V+KVKK
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat menulis dan
membatangkan suku kata V+ KVKK sekurang-
kurangnya 3 daripada 6 dengan betul.
EMK Kreatif dan inovarif
KBKK Menghubungkaitkan
Nilai Kerajinan
Unsur Terapi Terapi seni, fizikal
BBM Power point, kad gambar, kad perkataan V+KVKK
Penilaian P&P Murid diuji dengan kebolehan menulis dan
membatangkan suku kata V + KVKK dengan betul
sekurang-kurangnya 3 daripada 6.






Aktiviti P&P:
Langkah/
Masa
Aktiviti BBM Catatan
Set induksi
10 minit
1. Guru meminta murid membaca petikan yang
mengandungi perkataan V+KVKK.












2. Guru membimbing murid membaca petikan dan
menjelaskan tentang petikan.
3. Murid dibimbing mengenal pasti perkataan V+KVK yang
ada dalam petikan.

-Power point
Langkah 1
10 minit

1. Guru menayangkan gambar dengan slaid.
Contoh:






















-Power point
Hari ini hari jadi abang Ali.
Banyak orang datang ke majlis itu.
Ibu Ali memanggang udang.
Bapa Ali membakar sate menggunakan
arang.

udang abang
arang orang




2. Guru meminta murid cuba menamakan benda-
benda dalam slaid.
3. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.

Langkah 2
10 minit
1. Guru menunjukkan perkataan V+KVKK dengan
menggunakan kad perkataan.
Contoh:
abang inang arang
usang udang orang
2. Guru membimbing murid mengeja dan
membunyikan perkataan-perkataan V+KVKK.
3. Murid membunyikan perkataan-perkataan
V+KVKK secara individu dan beramai-ramai.
4. Guru meminta murid menjelaskan maksud
perkataan-perkataan V+KVKK.
5. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.

-Kad
perkataan

Langkah 3
15 minit
Permainan :

1. Murid diminta menbina bulatan kecil.
2. Berdasarkan iringan muzik, sebuah kotak
ajaib yang berisi gambar V+KVKK akan
bergerak atau bertukar tangan mengikut
bilangan pemain.
3. Sebaik sahaja alunan muzik dihentikan, kotak
akan dibuka oleh orang terakhir yang
memegang kotak berenaan.
4. Murid tersebut diminta memilih satu kad
gambar dan satu kad perkataan dari kotak itu
dan mengeja dan menulis perkataan tersebut
pada erasable flash card.
5. Selepas berjaya menjawab soalan, alunan
muzik akan dimainkan semula dan kotak itu
akan bertukar tangan.
6. Proses ini akan berlanjutan sehingga semua
murid telah menjawab soalan.
-Kotak ajaib
-Kad
Perkataan
-Kad gambar
-Erasabe
Flashcard


usang inang
Langkah 4
10 minit
1. Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai
pengukuhan.
2. Murid diminta menyiapkan lembaran kerjs secara
individu.
3. Guru memberi bimbingan dari semasa ke semasa.

-Lembaran
kerja

Penutup
5 minit
1. Guru menguji murid dengan sesi soal jawab secara
individu untuk sebagai pengukuhan.
Teknik:
Soal
jawab

Refleksi:

You might also like