You are on page 1of 10

PROIECT DE LECIE

Clasa : a VI a
Data : 27 . 03 . 2012
Disciplina : Biologie
Unitatea Scolara : Sc. cu clasele I-VIII, Scurtesti, Vadu asii
Unitatea de !n"#$are: Clasificarea animalelor vertebrate
%e&a lectiei : Grupe de pasari
%ipul lectiei : &i'ta
Scopul lec$iei: recunoasterea caracterelor di(eritelor specii de p#s#ri pentru
!ncadrarea lor !n grupe siste&atice
Competene specifice :
1.1.Identi(icarea unor grupe de specii de ani&ale
1.2. Sta)ilirea relatiei !ntre (actorii de &ediu si di"ersitatea ani&alelor
2.1.Utili*area &etodelor si a &i+loacelor adec"ate e'plor#rii lu&ii ani&ale
2.3. %rans(erarea re*ultatelor e'peri&entale !n acti"it#$ile de cre,tere ,i de
!ngri+ire a ani&alelor
-.2. Utili*area corect# a ter&inologiei speci(ice )iologiei !n di(erite situa$ii
de co&unicare
Competene derivate: la s(.r,itul lec$iei ele"ii "or (i capa)ili s# :
CD1. S/ preci*e*e principalele adapt/ri ale p/s/rilor la &ediul de
"ia$/.
CD2 S/ indice grupele de p/sari .
CD3 S/ recunoasc/ i s/ co&pare grupele de p/s/ri pe )a*a
caracterelor &or(ologice.
CD- S# recunoasc# dintre p#s#rile pre*entate pe cele care sunt p#s#ri
ocrotite de lege.
010203%0 410 S%54%06I0I
Resurse materiale: - (i,e de lucru, i&agini cu pasari , (lip-c7at,
"ideoproiector , creta, ta)la, &anual, coli &ari, &ar8ere , cartoane cu pasari
Resurse procedurale: Con"ersa$ia euristic#,o)ser"a$ia,!n"#$area prin
descoperire,de&onstrarea,co&para$ia, e'plicatia
orme de activitate: 9rontala, pe grupe, indi"idual#
!iblio"rafie :
2etodica pred#rii )iologiei : I. Iordac7e, Ulpia 2. 1eu, Ia,i, 2001;<
2anual )iologie clasa a VI a : 0dit. Didactic# ,i edagogic#, Buc. 200-; ,
=rnitologie practic# : I. Iordac7e, D. St#nescu;
#s#rile din 5o&.nia ,i din 0uropa- deter&inator ilustrat, >a&l?n 6uide
DE#$%&R'RE' 'CTI(IT$II
Nr.
crt
Momentele
leciei
CD. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode i
mijloace
didactice
Forme de
activitate
Metode
de
evaluare
1. 2o&ent
organi*atoric
-asigur# condi$ii opti&e
necesare des(#,ur#rii acti"it#$ii
- notea*# a)sen$ii
- se preg#tesc pentru acti"itate
2. Captarea aten$iei Care este do"ada ca pasarile se
trag din reptile @
3. 4nun$area titlului
lec$iei ,i a
o)iecti"elor
- scrie pe ta)l# titlul lec$iei
- pre*int# o)iecti"ele lec$iei:
- adaptarile ani&alelor la
&ediul de "iata , co&paratie
intre grupele de pasari si
recunoastere a grupelor de
pasari prote+ate
- ele"ii notea*# titlul lec$iei !n
caiete A 6rupe de pasariB.
Con"ersa$ia 9rontal
-. 5eactuali*area
no$iunilor anterior
!n"#$ate
- adresea*# ele"ilor !ntre)#ri
din lec$iile anterioare :
Care sunt caracterele generale
ale pasarilor @

- ele"ii r#spund la !ntre)#ri
-(or&a aerodina&ica
-in"elis e'tern (or&at din pu( ,
pene si (ulgi
-&e&)re anterioare
trans(or&ate in aripi
-&e&)re posterioare au piele
sol*oasa
-respiratia e pul&onara
-oasele pneu&atice
-te&peratura corpului
Con"ersa$ia
0'plica$ia
=)ser"area
siste&atic# a
ele"ilor
orala
constanta
-se in&ultesc prin oua
C. Diri+area !n"#$#rii
,i trans&iterea
noilor con$inuturi CD1
CD2
CD3
CD-
- !&parte ele"ii !n sase grupe<
- distri)uie ele"ilor (i,e de
lucru , coli &ari de 7artie ,
&ar8ere si po*e cu ani&ale
- ele"ii sunt !&p#r$i$i !n sase
grupe, pri&esc (i,e de lucru
pe care le "or co&pleta cu
a+utorul in(or&a$iilor din
&anual.
6rupa I D descrie asarile de
curte si cele inrudite cu ele
6rupa II D "a descrie asarile
inot#toare si cele inrudite cu ele
6rupa III D "a descrie pasarile
picioroange
6rupa IV D "a descrie asarile
agatatoare
6rupa V- descrie asarile
rapitoare
6rupa VI Ddescrie asarile
alergatoare
Con"ersa$ia
0'plica$ia
En"a$area prin
descoperie
9ise de lucru
5eali*area
posterelor
=)ser"area
Siste&atic# a
ele"ilor
4cti"itatea
indi"idual#
4cti"itatea pe
grupe
F. 4sigurarea
cone'iunii in"erse
9i'area
cuno,tin$elor
- cu a+utorul ele"ilor "a (i
e'pus# pe ta)l# sc7e&a lec$iei
- "a co&pleta o plansa cu
caractere de recunoastere ale
grupelor de pasari si
repre*entanti ai acestora
- ele"ii !,i notea*# pe caiete
sc7e&a reali*at# de pro(esor la
ta)l#
- ele"ii "or co&pleta c.te o
(i,# ase&#&#toare celei pe
care o co&pletea*# pro(esorul
0'erci$iul
Con"ersa$ia
4cti"itatea
(rontal#
4cti"itatea
indi"idual#
7. 0"aluarea - arata i&agini cu di(erite
pasari pe care ele"ii tre)uie sa
le incadre*e in categoria
respecti"a
- ele"ii , nu&iti de pro(esor "or
identi(ica pe i&agini pasarile
0'plica$ia
Con"esatia
4cti"itate
9rontalaG
indi"iduala
=rala
#C)E*' LOGIC' '
LECIEI
GR&PE DE P$#$RI
4S45I D0 CU5%0 - au corp greoi si aripi scurte< picioare &usculoase, degete cu g7eare groase si tocite
:gaina, prepelita, (a*anul, cocosul;
4S45I I3=%4%=450 H corp 7idrodina&ic, pena+ unsuros, picioare scurte , degete unite printr-o &e&)rana
inotatoare: rata , gasca, le)ada;
4S45I ICI=5=4360H au picioare !nalte, su)tiri ,i lipsite de pene :)ar*a, lopatarul, egreta;
4S45I 464%4%=450 H picioare ter&inate cu doua degete !ndreptate !nainte si doua !napoi: ciocanitoare ,
cuc;
4S45I 54I%=450H ciocul este inco"oiat, ascutit si puternic, picioarele au degete groase , cu g7eare
ascutite :"ulturul plesu", ac"ila, soi&ul, )u(nita, cucu"eaua;
4S45I 410564%=450 H au corpul greoi, aripi scurte, picioare inalte , puternice si &usculoase :strutul;
C'R'CTERE DE REC&+O'#TERE 'LE PRI+CIP'LELOR GR&PE DE P'#'RI
1;4S45I10 D0 CU5%0:SCU524%=450; -;ISI5I10 46IJI%=450
-au corpul greoi si aripi scurte
-nu sunt )une *)uratoare
-au picoare &usculoase
-degete cu g7eare groase si tocite
5epre*entanti : cocosul de &unte, prepelita, (a*anul
-au picioare ter&inate cu doua g7eare !ndrepate !nainte
si doua !napoi
-au g7eare ascutite si !nco"oiate
5epre*entanti: ciocanitoarea , cucul
2;ISI5I10 I3=%4%=450 C;ISI5I10 5II%=450
-(or&a corpului e 7idrodina&ic#
-pena+ unsuros
-picioare scurte , ase*ate !napoia corpului
-degete unite prin &e&)rana !not#toare
5epre*entanti:rata, gasca, le)ada
- pasari de prada
- ciocul este !nco"oiat, acu$it si puternic
- )une *)uratoare , picioarele au degte groase , g7eare
ascutite si !nco"oiate
5epre*entanti: soi&ul, ac"ila , "ulturul plesu", )u(nita,
cucu"eaua
3;ISI5I10 ICI=45=4360 F;ISI5I 410564%=450
- picioare inalte, su)tiri si lipsite de pene
- degete unite nu&ai la )a*a printr-o &e&)rana
interdigital#
5epre*entanti: egreta, lopatar, )ar*a
- corp greoi
- aripi scurte
- picioare !nalte, puternice, &usculoase
5epre*entant : strutul
C'R'CTERE DE REC&+O'#TERE 'LE PRI+CIP'LELOR GR&PE DE P'#'RI
1;4S45I10 D0 CU5%0:SCU524%=450; -;ISI5I10 46IJI%=450

5epre*entanti : cocosul de &unte, prepelita, (a*anul 5epre*entanti: ciocanitoarea , cucul
2;ISI5I10 I3=%4%=450 C;ISI5I10 5II%=450
5epre*entanti:rata, gasca, le)ada
5epre*entanti: soi&ul, ac"ila , "ulturul plesu", )u(nita,
cucu"eaua
3;ISI5I10 ICI=45=4360 F;ISI5I 410564%=450
5epre*entanti: egreta, lopatar, )ar*a 5epre*entant : strutul

You might also like