You are on page 1of 3

Plan de lectie n viziune interdisciplinirar

Profesor: Rogojinaru Mihail


Data: 24.02.2012
Clasa: a XII-a A
Timp: 50 minute
Disciplina: Limba i literatura romn
Aria curriculara: Limb i comunicare
Om i sociatate

Subiectul: Cel mai iubit dintre pmnteni (roman)
Tipul leciei: receptarea unui text epic
Scopul leciei: mbuntirea viziunii asupra mediului socio-politic din perioada
comunist prin raportare la perioade i evenimente cu un puternic impact
istoric i cultural; acomodarea cu tehnica narativ specific operelor de
tip memorialistic i sporirea abilitilor de analiz psihologic pe baza
evenimentelor narate.
Obiective operaionale
La sfritul orei, elevii vor si capabili s:
- expun detaliat tema romanului;
- comenteze argumentativ att din punct de vedere obiectiv, ct i din punct
vedere subiectiv asupra evenimentelor socio-politice din perioada publicrii
romanului;
- comenteze argumentativ asupra evenimentelor narate;
- comenteze asupra naraiunii la persoana I folosit de autor;
- discearn i s expun cel puin stri 3 psihologice pe care personajul-narator le
ncearc pe parcursul naraiunii.





STRATEGIA DIDACTIC

1. Resurse: a) coninuturi vizate: textul romanului Cel mai iubit dintre pmnteni;
b) capaciti: cunotinele elevilor; clas cu nivel ridicat;
c) locul: sala de clas.
2. Metode i procedee: lectura, conversaia euristic, tehnica termenilor cheie, munca
independent, nvarea prin cooperare.
3. Materiale i mijloace: Romanul Cel mai iubit dintre pmnteni (cel puin un exemplar
la banc), foi de lucru ce conin un fragment din roman.
4. Forme de organizare: activitate frontal.

SCENARIUL DIDACTIC
Ora de curs va fi mprit n 3 pri: acomodare, aprofundare i reflecie.
ACOMODAREA:
- profesorul intr n sala de clas, saluta elevii, face prezena. (3 minute);
- profesorul scrie pe tabl titlul Cel mai iubit dintre pmnteni i adreseaz elevilor
ntrebarea: Ai citit romanul, aa cum v-am rugat acum dou sptmni ? Ai reuit s-l
terminai ?;
- se va miza pe raspunsul afirmativ al elevilor, iar profesorul va continua: Despre ce este
vorba ? Putei s-mi spunei tema romanului ?;
- elevii vor ncerca s rspund acestor ntrebri, fiind numii succesiv de ctre profesor
s ia cuvantul (6 minute);
- profesorul le va cere elevilor s deschid exemplarul pe care-l au asupra lor i s
citeasc un fragment preferat din roman, s-l comenteze sau comenteze orice alt fragment pe
care-l gsesc la ndemn n caz c nu reuesc s-l gaseasc n timp util pe cel preferat. (10
minute)

APROFUNDAREA:
- dup ce elevii au fost reintrodui n atmosfera romanului, profesorul le va mpri cte o
foaie printat ce va conine un fragment pe care acesta l considera definitoriu, cerndu-le
elevilor s comenteze n scris asupra lui, acetia fiind nevoii s ating urmtoarele puncte: s
explice de ce autorul a optat pentru o naraiune la persoana I; ce se poate deduce din fragment
despre contextul socio-politic al naraiunii; cum ar putea caracteriza personajul principal innd
cont att de infomaiile i indiciile prezente n fragment, ct i de cele care se regasesc pe
parcursul ntregului roman (10 minute);
- elevii numii de ctre profesor vor citi rspunsurile, iar profesorul se va folosi de acestea
pentru a crea o hart conceptual (sau mai multe, n funcie de rspunsurile pe care le va primi)
prin intermediul creia elevii vor reui s-i sistematizeze noiunile; ex: elevul va raspunde: cu
ajutorul folosirii persoanei I, autorul reuete s confere un carater confesiv naraiunii,
profesorul va nota pe tabl: confesiune. (11 minute).
REFLECIA :
- pe baza noiunilor prezente pe tabl, scrise cu ajutorul elevilor, acetia vor fi nevoii s-
i creeze singuri un suport de curs, sub forma unui comentariu pe care il vor prezenta ora viitoare
(10 minute).

You might also like