You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Harian(Problem Based Learning)

Subjek : Fundamentals of Programming


Kelas : 5 Bestari
Tarikh : 12 Januari 2010
Masa : 11.05 pg 11.40 pg
Bil. Pelajar : 20
Kehadiran : __20__ / 20
Topik : 5.2 Classes and Objects
Sub-topik : 5.2.3 Creating an object
: 5.2.4 Defining Member Functions and Data Members

Objektif pembelajaran : Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1) Menyatakan member function sesuatu
class dengan betul.
2) Membangunkan C++ program yang
mudah menggunakan class dan object
dengan betul..

Pengetahuan sedia ada:

1) Pelajar telah mengetahui asas pengaturcaraan C
2) Pelajar telah mengetahui cara membina class .


Alat Bantu Mengajar/Bahan Mengajar:

1) Komputer, Projector LCD, papan putih kertas A4
2) Slide power point ( pbl .ppt )
3) Module 5 Programming Concepts & Constructs (C++ Language),m/s 35-47
4) Lembaran Kerja














Langkah-langkah pengajaran :


Langkah-langkah

Isi Kandungan

Aktiviti Pembelajaran

Strategi / Nilai /
KBKK / ABM/
Nota

Set Induksi
5 minit
(11.05-11.10)

1) Membuat persediaan
supaya pelajar
bersedia dari segi
mental dan fizikal.

Contoh: beri arahan
duduk dengan
selesa.

2) Mencipta sesuatu
objek berdasarkan
kertas

Contoh: kapal, roket




1) Pelajar duduk dengan cara betul
dan selesa.

2) Pelajar diminta membuat objek
menggunakan kertas A4 yang
diberikan.

3) Pelajar diminta menunjukkan
objek yang telah dibuat.

4) Guru mengaitkan dengan tajuk
yang ingin disampaikan.

Strategi:
Penerangan

KBKK:
Menjana Idea

Nilai:
Yakin
Fokus

ABM:
Kertas

Langkah 1
10 minit
(11.10-11.20)


1) Creating an objects


Syntax:
<class_name>
<object_name>

1) Pelajar membaca objektif
pembelajaran yang ingin dicapai.

2) Pelajar mendengar penerangan
mengenai creating and objects.

3) Pelajar mencatat maklumat
penting yang diterangkan oleh
guru

4) Pelajar dipilih secara rawak
untuk memberi beberapa contoh
yang lain mengunakan sintaks
yang betul.




Strategi :
Penerangan
Soal-jawab

Nilai:
Yakin

Fokus

KBKK:
Memahami

ABM:
Komputer,
Projector LCD,
Papan putih

Nota:
Slaid powerpoint
(pbl.ppt)



Langkah 2
10 minit
(11.20-11.30)


1) Defining member
functions and data
member


Member function
declaration
Member function
definition



1) Pelajar membaca objektif
pembelajaran yang ingin dicapai.

2) Pelajar mendengar penerangan
guru mengenai member function
and data member.

3) Pelajar mencatat maklumat
penting yang diterangkan oleh
guru.

4) Pelajar diminta menjelaskan
semula apa yang telah
diterangkan oleh guru.



Strategi :
Penerangan
Sumbangsaran

Nilai:
Fokus
Berani
Usaha

KBKK:
Memahami

ABM:
Komputer,

Projector LCD,
Papan putih

Nota:
Slaid powerpoint
(pbl.ppt)




Langkah 3
15 minit
(11.30-11.40)


1) Jenis Member
function

Inside the class
definition

Member function
Outside the class
definition

2) Scope resolution
operator

Contoh:

void Book::accept()


1) Pelajar membaca objektif
pembelajaran yang ingin dicapai.

2) Pelajar mendengar penerangan
guru mengenai isi pelajaran iaitu
jenis member function dan scope
resolution operator.

3) Pelajar mencatat maklumat
penting yang diterangkan oleh
guru.

4) Guru run aturcara di skrin
hadapan.

5) Pelajar diminta membentuk
beberapa kumpulan.

6) Setiap kumpulan diberi aktiviti
iaitu membina aturcara dan ketua
kumpulan dikehendaki

Strategi :
Penerangan,
Soal-jawab

KBKK:
Memahami
Membuat
penyelesaian

Nilai:
Fokus
Teliti

ABM:
Komputer
Projector LCD,
Papan putih

Nota:
Slaid powerpoint
(pbl.ppt)
membentang hasil jawapan
mereka.





Penutup
5 minit

(11.40-11.45)

1) Rumusan

Creating an object
Member function
and data member


1) Pelajar dibimbing oleh guru
membuat rumusan isi pelajaran.

2) Guru memberi tugasan kepada
pelajar untuk dihantar pada
minggu hadapan.





Strategi:
Penerangan
Soal jawab

Nilai:
Memberi
perhatian
Kerjasama

KBKK:
Membuat
refleksi

ABM:
Komputer
Projector LCD

Nota:
Slaid powerpoint
(pbl.ppt)


Refleksi:

You might also like