You are on page 1of 12

RPH MATEMATIK KSSR >> TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 1




Mata Pelajaran : Matematik
Tahun : 1 Nilam
Tarikh : 22 Ogos 2013
Masa : 11.45 pagi 12.45 tengahari
Bilangan Murid : 24 orang
Bidang Pembelajaran : Ruang Dan Bentuk
Tajuk : Ruang
Standard Kandungan : 9.2 Mengenal pasti bentuk dua dimensi
Standard Pembelajaran :
9.2.1 Menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan
9.2.2 Memperihalkan garis lurus, sisi, bucu dan lengkung bagi bentuk 2D
9.2.3 Menyusun bentuk 2D mengikut pola
9.2.4 Menghasilkan corak berasaskan bentuk 2D
Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran, murid-murid dapat :
a) Murid dapat menamakan bentuk segiempat sama, segiempat tepat, segitiga dan bulatan dengan
betul dan tepat
b) Membezakan bentuk dua dimensi (2D) yang ada garis luris sisi melengkung dengan betul.
Pentaksiran :
a) Guru memberi penerangan tentang bentuk 2D dengan pengajaran papan putih/hitam
b) Semasa melakukan aktiviti perkumpulan, guru memantau jawapan penyelesaian yang diberikan
oleh pelajar
c) Pemerhatian berterusan terhadap respon pelajar sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran
dengan penyoalan
d) Hasil kerja rumah pelajar digunakan sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mempelajari nama bentuk dua dimensi semasa belajar
Matematik Tahun 1 dan mereka juga
mengetahui bentuk-bentuk bagi sesuatu objek dalam kehidupan harian mereka.
Elemen merentasi kurikulum :
a) Kemahiran berfikir menklasifikasi dan membanding beza
b) Nilai-nilai murni kerjasama, patuh arahan
Kemahiran proses matematik: Mengelaskan, Menjana idea, Berkomunikasi, Membanding dan
Membezakan.
Bahan, peralatan dan bahan sumber :
i. Set bongkah 2D 2 set
ii. Lembaran kerja





Langkah Pengajaran

FASA ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
NOTA / CATATAN
Set
induksi
( 5 minit )
Mengenal bentuk 2D
Mengenali sisi dan bucu



1. Murid menonton video klip tentang
bentuk tiga dimensi (2D) dengan sepenuh
perhatian.
2. Murid menyanyi bersama dengan
video muzik yang dipaparkan.
3. Murid dikehendaki mengingat lirik
lagu tersebut untuk menjawab soalan
BBM :
Video klip

Strategi / Teknik :
Penyoalan seluruh


latihan selepas itu.


kelas
Penglibatan murid
yang aktif
Langkah 1
( 10 minit
)





Menamak
an bentuk
2D



1. Murid menyatakan nama bentuk 2D
yang dilukis oleh guru dipapan hitam.
2. Murid dikendaki menyebut dengan
kuat nama bentuk 2D mengikut gambar
yang dilukiskan.
3. Murid mengeja nama bentuk 2D
tersebut
4. Murid disoal secara rawak tentang
pengenalan bentuk 2D



Strategi / Teknik :
Penyoalan seluruh
kelas dan aktiviti
pelajar
BBM :
Kad gambar dan
perkataan,
plastesin
KBKK :
Pemikiran kreatif
Langkah 2
( 5 minit )
Menerangkan ciri bentuk
2D
1. Penerangan berkaitan ciri-ciri bentuk
2D menggunakan kaedah penemuan
2. Murid membuat latihan berdasarkan
lembaran kerja diberikan.
3. Murid membina konjektur
BBM :
Lembaran kerja
KBKK :
Membina konsep,
Pemikiran kritis
Langkah 3
( 6 minit )



Menyenaraikan ciri-ciri
bentuk 2D

Aktiviti Berkumpulan
1. Berdasarkan bentuk 2D yang
dilukiskan, murid membilang bilangan
sisi, sisi melengkung dan bucu bagi setiap
bentuk.
2. Murid merekodkan hasil dapatan
mereka di dalam jadual
3. Murid menyemak hasil perbincangan
mereka tadi.
Strategi / Teknik :
Aktiviti kumpulan,
Perbincangan
BBM :
Papan hitam
Nilai Murni :
Bekerjasama
KBKK :
Mengelaskan

Langkah 4
( 3 minit )
Memperihalkan
penggunaan bentuk 2D
dalam kehidupan
seharian
Murid menyiapkan latihan penilaian.
( pembelajaran masteri )
BBM:
Lembaran kerja
Penutup
( 3 minit )
Teka- teki
- Menamakan bentuk
2D
Murid mendengar penerangan guru
dengan teliti dan menjawab soalan teka-
teki

1. Apakah bentuk bagi permukaan
meja?
2. Apakah bentuk bagi permukaan
dadu?

Strategi / Teknik
Teka -teki

Arahan : Penuhkan tempat kosong tersebut.

Bentuk 2D Nama Sisi Sisi Melengkung Bucu























Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Tahun 3 - Dua Dimensi (2D)
2:46 AM | Labels: 2 Dimensi, Bahan Mengajar
Butir-butiran Penting

Mata Pelajaran : Matematik
Tema : Bentuk dan Ruang
Tajuk : Bentuk Dua Dimensi (2-D)
Tarikh : 19-10-2012
Hari : Jumaat
Masa : 30 minit
Kelas : 3K
Bilangan Murid : 42 orang
Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk mengenal pasti bentuk dua dimensi
(2D)
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a. Mengenal pasti bentuk dua dimensi (2D).
b. Mengetahui ciri-ciri bentuk dua dimensi (2D).
Pengetahuan sedia ada : Nilai Murni seperti berkerjasama, sifat ingin tahu, ketelitian
dan kekemasan.

Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, kertas warna bersaiz A4, sampul surat,
gambar dan lembaran kerja.

Langkah/
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Set
Induksi
(5 minit)
Mengenal
pasti bentuk
dua dimensi
1. Guru
menayangkan video
klip tentang bentuk
1. Murid menonton
video klip tentang
bentuk dua
Strategi/
Teknik:
Penyoalan
(2D). dua dimensi(2D).



2. Guru bersoal
jawab dengan murid.
Contoh soalan:
Apakah bentuk yang
dapat kamu lihat
dalam video klip ini?

3. Guru masukkkan
tajuk hari ini iaitu
bentuk dua dimensi
(2D).
dimensi (2D)
dengan sepenuh
perhatian.

2. Murid menjawab
soalan
berdasarkan
pengalaman dan
pengetahuan sedia
ada mereka.
Jawapan murid :
Bulatan, bujur, segi
empat tepat, segi
empat sama,
segitiga, bintang
dan segi lima.

untuk kelas

Sumber
pengajaran:
Video klip

Penglibatan
murid yang aktif
Langkah
1
(8 minit)
Ciri-ciri
bentuk dua
dimensi
(2D).
1.Guru
menayangkan Power
Point di hadapan
kelas.

2. Guru
memperkenalkan
bentuk dan ciri-ciri
bentuk dua dimensi
(2D) dalam Power
Point.
a. Bulatan
- mempunyai
permukaan rata
1. Murid memberi
perhatian.


2. Murid
memerhatikan
bentuk dua
dimensi (2D) dan
ciri-cirinya dengan
sepenuh perhatian
( dalam Power
Point).


Strategi/
Teknik:
Pemerhatian

Sumber
pengajaran:
Slaid Power
Point

Sikap
Murid:Ketelitian,
sifat ingin tahu

Penglibatan
-mempunyai sisi
melengkung
- tiada bucu

b. Segiempat sama
- mempunyai
permukaan rata
- mempunyai 4 sisi
- mempunyai 4 bucu
- setiap sisi adalah
sama panjang

c. Segiempat tepat
- mempunyai
permukaan rata
- mempunyai 4 sisi
- mempunyai 4 bucu
- 2 sisi bertentangan
adalah sama
panjang

d. Segitiga
- mempunyai
permukaan rata
- ada 3 sisi.
- ada 3 bucu.

e. Bujur
- mempunyai
permukaan rata
- mempunyai sisi
murid yang aktif
melengkung
- tiada bucu
- bentuk tidak bulat

f. Bintang
- mempunyai
permukaan rata
- mempunyai 10 sisi
- mempunyai 5 bucu

g. Segi lima
- mempunyai
permukaan rata
- mempunyai 5 sisi
- mempunyai 5 bucu
Langkah
2
(4 minit)
Menamakan
bentuk dua
dimensi
(2D).
1. Guru
menunjukkan
gambar-gambar
bentuk dua dimensi
(2D).



2. Guru meminta
murid menamakan
bentuk dua dimensi
(2D) seperti di dalam
gambar.
1. Murid
memerhatikan
gambar bentuk dua
dimensi (2D)
dengan sepenuh
perhatian.

2. Murid
menamakan
bentuk dua
dimensi (2D)
seperti di dalam
gambar.
Strategi/
Teknik:
Pemerhatian

Sumber
pengajaran:
Gambar

Sikap
Murid:Ketelitian

Penglibatan
murid yang aktif
Langkah
3
(10 minit)
Melakarkan
bentuk dua
dimensi
1. Guru
memaparkan satu
jadual dalam nama
1. Murid
memerhatikan
jadual yang telah
Nilai dan sikap
murid:
Bekerjasama,
(2D). bentuk dua dimensi
(2D) di atas papan
putih. Contoh:
bulatan, segitiga,
segi empat sama,
segi empat tepat,
bujur, bintang segi
lima.

2. Guru
membahagikan
murid dalam 7
kumpulan. Setiap
kumpulan akan
dibekalkan sekeping
kertas warna bersaiz
A4, gam dan satu
sampul surat yang
berisi dengan satu
bentuk dua dimensi
(2D) yang telah
dipotong dalam 5
cebisan.


3. Guru meminta
murid
mencantumkan
kelima-lima cebisan
gambar bentuk dua
dimensi (2D) dan
terpapar di atas
papan putih.





2. Murid
dibahagikan dalam
7 kumpulan.
Setiap kumpulan
akan mendapat
sekeping kertas
warna bersaiz A4,
gam dan satu
sampul surat yang
berisi dengan satu
bentuk dua
dimensi (2D) yang
telah dipotong
dalam 5 cebisan.

3. Murid
mencantumkan
kelima-lima
cebisan gambar
bentuk dua
dimensi (2D) dan
melekatkan di atas
kertas warna
bersaiz A4.
sifat ingin tahu,
ketelitian dan
kekemasan
melekatkan di atas
kertas warna bersaiz
A4.



4. Setelah
mencantumkan
gambar bentuk dua
dimensi (2D), salah
seorang murid
diminta
menampalkan
hasilan kumpulan
masing-masing di
atas papan putih
mengikut kumpulan
bentuk dua dimensi
(2D).


5. Guru membuat
pengesahan betul
atau salah pada
hasilan setiap
kumpulan.


4. Setiap kumpulan
mencantumkan
lima cebisan
(gambar bentuk
dua dimensi ),
seorang wakil
kumpulan
menampalkan
hasilan kumpulan
merekadi atas
papan putih
mengikut
kumpulan bentuk
dua dimensi (2D).

5. Setiap murid
memberi perhatian
pada hasilan tiap-
tiap kumpulan.
Penutup
(3 minit)
Lembaran
kerja
sebagai
pengukuhan.
1. Guru
mengedarkan
lembaran kerja
kepada setiap murid.
1. Murid
menyiapkan
lembaran kerja
yang diberi oleh
Murid perlu
menyiapkan
lembaran kerja
dengan betul.
guru.
Lembaran kerja

You might also like