You are on page 1of 2

GRUP COLAR C-II MONTAJ

REIA
PROF. RUSANDA SZABO IUDITH

PROIECT DE LECIE
Data:
Clasa:
Obiectul:
Subiectul leciei:

16.03.2010
a IX-a B
Limba i Literatura Romn
LITERATURA I PICTURA

Tipul leciei:
Mixt (de actualizare, de comunicare i de dobndire de noi
cunotine).
Obiective generale:
Sa realizeze legturile care exista intre diferite tipuri de art, ct i
elemente de sincretism
Competene specifice:
1- exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele
receptate
2- utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n
diverse situaii de comunicare
3 -aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor
literare studiate
4- compararea tectului literar cu alte forme de arta, in exprimarea acelorai
idei
Strategia didactic:
a) tipuri de nvare: receptiv-reproductiv, cognitiv;
b) organizarea nvrii: colectiv, individual;
c) metode de nvare: conversaia, exerciiul, descoperirea, explicaia,
demonstraia.
d)
Bibliografie:
Programa colar pentru clasa a IX-a, aprobat de MEC pentru anul
colar 2005/2006;
Manualul de Limba i Literatura Romn pentru clasa a IX-a, ed.
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2003;
Ivan Evseev, Dicionar de simboluri i arhetipuri culturale, ed. Amarcord,
Timioara, 1994;

Desfurarea leciei
I. Momentul introductiv:
- salutul
- absenii
- ordinea n clas, captarea ateniei
II. Punerea n context (verificarea i actualizarea cunotinelor):
- se corecteaz oral tema de ora trecut
- pe baza rspunsurilor elevilor se face pe tabl o schem cu: definiiile
artei, literaturii i picturii, cu asemnrile i deosebirile dintre ultimele dou
III. Lecia nou (mbogirea cunotinelor):
- profesorul deseneaz pe tabl cteva caligrame, iar elevii ncearc s le
descifreze
- pe baza desenelor, dar i a observaiilor elevilor, se d definiia
caligramei
- se exemplific cu cteva caligrame de Appolinnaire
IV. Feedback-ul (conexiunea invers):
- profesorul mparte foi cu copii ale unor tablouri i cte o poezie a unui
poet romn, cerndu-le elevilor s gseasc asemnrile i deosebirile n
prezentarea imaginilor artistice, n pictur i n poezie
- se lucreaz pe grupe de doi elevi
- elevilor li se cere s-i formuleze ideile schematic, pornind de la cteva
concepte operaionale studiate (imagini artistice vizuale, auditive, olfactive,
statice, dinamice, figuri de stil, simboluri, plan terestru/cosmic, triri/sentimente
ale artistului), dar i s i expun opinii personale referitoare la cele dou opere
artistice
- elevi alei aleatoriu i prezint ideile n faa clasei, realizndu-se astfel
un schimb de opinii care va ajuta la o mai bun nelegere i reinere a noiunilor
predate
V. Retenia (tema pentru acas):
- redactarea unui eseu structurat, pornind de la ideile schematizate de
elevi n clas

You might also like