You are on page 1of 5

RPH PENDIDIKAN ISLAM ASAS ULUM SYARIAH

(PERKAHWINAN NABI)
Nama : Siti Khairunnisa binti Sabri
Hari : Rabu
Tarikh : 6 April 2014
Tahun : 2 Amanah
Masa : 8.00 9.00 pagi
Bilangan Murid : 35 orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Asas Ulum Syariah - Sirah
Tajuk : Perkahwinan Nabi
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid-murid pernah mempelajari mengenai kehidupan
nabi.
2. Murid-murid pernah membaca kisah perkahwinan nabi.
Standard Pembelajaran : 4.2.1 Menyatakan sirah perkahwinan nabi dengan khadijah.
4.2.1 Menyatakan sifat nabi sebagai seorang suami.
4.2.3 menyenaraikan nama-nama anak nabi.
4.2.4 menyatakan beberapa nama isteri nabi yang lain
selepas perkahwinan denan khadijah.
4.2.5 menyatakan iktobar daripada perkahwinan Nabi
Muhammad SAW.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini :
Aras 1 :
Murid dapat menjelaskan sejarah perkahwinan Nabi
Muhammad SAW.
Aras 2 :
Murid dapat menyatakan peribadi Nabi Muhammad
SAW.
Aras 3 :
Murid dapat mengamalkan terpuji nabi .
Elemen Merentas Kurikulum: Teknologi dan Maklumat
Menggunakan teknologi dalam pengajaran dan
pembelajaran
Keusahawanan
Bekerjasama dalam melaksanakan aktiviti semasa
proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung.
Kreativiti dan Inovasi
Penyerapan semasa melaksanakan aktiviti
berkumpulan dalam menyampaikan idea
Gabung Jalin : Sirah Pekerjaan Nabi Muhammad SAW semasa kecil
Penyerapan Ilmu : Pendidikan Moral
Penerapan Nilai : 1. Melatih murid agar sentiasa melakukan amalan yang
baik.
2. Melatih murid untuk lebih berani.
Kaedah Pengajaran : 1. Bercerita
2. Berbincang

Bahan Bantu Mengajar : 1. Tayangan power point
2. Kad Imbasan


LANGKAH/
MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI

CATATAN / BBM

Pendahuluan

(2 minit)

Bacaan Doa


1. Guru meminta pelajar
untuk membaca doa
2. Pelajar membaca
doa






Set Induksi

(5 minit)

Tayangan Kad


1. Guru menayangkan
kad dan meminta
murid meneka
kandungan kad.
2. Pelajar melihat kad
dan meneka
kandungan kad.
3. Guru menghubung
kait dengan jawapan
pelajar dengan isi
pengajaran.

Kaedah

- penerangan
- bersoal jawab






Langkah 1
(15 minit)

Sejarah perkahwinan Nabi
Muhammad SAW.


1. Guru bercerita
mengenai sejarah
perkahwinan nabi .
2. Murid mendengar
cerita daripada guru.

Kaedah
- bercerita






Langkah 2
(15 minit)

Peribadi Nabi Muhammad
SAW

1. Guru meminta murid
berada dalam lima
kumpulan dan
memberi nota
sejarah perkahwinan
nabi.
2. Murid di minta
membuat
menyenaraikan
peribadi Nabi

Kaedah
- Sumbangsaran




Muhammad SAW
yang terdapat di
dalam nota yang
diberikan.
3. Guru bersoal jawab
dengan murid
mengenai
pengajaran daripada
perkahwinan nabi.

Langkah 3
(15 minit)

Latihan Pengukuhan


1. Guru memberikan
latihan pengukuhan
mengenai
perkahwinan nabi
kepada murid.
2. Murid menjawab
latihan yang
diberikan.
3. Guru melaksanakan
perbincangan latihan
yang diberikan.
4. Murid memberikan
jawapan kepada
latihan yang telah
dibuat.

Kaedah
- Penerangan
- Bersoal jawab
- Sumbang saran












Penutup

(7 minit)














Mengulangi isi pelajaran

1. Guru mengulangi
sejarah perkahwinan
nabi.
2. Guru meminta murid
menyebut peribadi
nabi secara beramai-
ramai.
3. Guru meminta murid
untuk mengamalkan
peribadi nabi yang
dapat dilihat dalam
perkahwinan dan
kehidupan baginda.

You might also like