Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
3Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
ŞİZOFRENİ ve PSİKOZ KAVRAMI

ŞİZOFRENİ ve PSİKOZ KAVRAMI

Ratings: (0)|Views: 157|Likes:
Published by indiana55
cw.darkness@gmail.com

http://www.facebook.com/home.php?#/home.php?ref=home
cw.darkness@gmail.com

http://www.facebook.com/home.php?#/home.php?ref=home

More info:

Published by: indiana55 on Dec 25, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/03/2014

pdf

text

original

 
ŞİZOFRENİ ve PSİKOZ KAVRAMIPsikoz Kavramı:
Psikoz kısaca kişinin gerçeklikle alakasıkoparan akıl hastalıklarının genel adıdır. Psikozlar en basitindenbirkaç gün süren kısa psikozlar ve bazen bir ömür boyu devamedebilen şizofreni yelpazesinde çok fazla sayıda hastalık ihtivaeder. Hayatımızın en büyük nimetlerinden biri şüphesiz akıldır.Aklımız sayesinde gerçekleri çarpıtmadan kavrar ve ona uygunsonuçlar çıkarırız. Şizofreninin de içinde bulunduğu psikozlardediğimiz hastalıklarda kişilerin gerçeği değerlendirmesi bozulur.Psikiyatrik hastalıklar içinde sıklığı olarak % 3-5 arasında değişenşizofreni llar boyunca insanların hem korktuğu hemde ilgiduyduğu bir hastalık olagelmiştir.. Bunun nedeni gizemli bir yaşamve normal davranışların ötesine gitmekte yatar sanırım.Şizofrenlerde görülen belirtileri şu şekilde sıralamakmümkündür.
1-Hezeyanlar (Sanrı-Delusion) :
Gerçeğin ötesinde kendikafasında kurduğu şeyleri gerçeklermiş gibi değerlendirme. İknaiçin makul delillerle bile onları değiştirememe. Paranoid kıskançlıkyada büyüklük hezeyanları gibi.
2-Varsanılar (Halusination):
Kulağına gaiblerden seslergelmesi, ne kimsenin remediği varlıklan nmesiburnuna kötükokular gelmesi gibi.
3-Konuşma içeriğindeki acayiplikler:
Kelime salatası yadaanlamın birbirinde kopup konuşmanın içeriğinde bir tünlükolmaması durumu vardır.
DERLEYEN
MURAT BAYHAN, 19991
 
4- Garip davranış:
Ortalık yere çişini yapma yada herkesinortanda masturbasyon yapmayı makul rme gibi yada hiçhareket etmeden uzun süre kalma vs.5-Kişinin yüzünde donuk bir duygu ifadesi varlığı, konuşmamamyada kişinin herhangi bir olay karşısında duygu ifade edecek jestve mimik göstermemesi.Sayılan belirtilerin hepsinin bir şizofrende olması gerekmez.İlk ikisi var ise kişiye psikoz grubu hastalıklardan birisi var deriz.Bunlar içerinde re ve hastalığın şiddeti şizofreni demek içingerekir. 6 aydan daha uzun bir re psikoz belirtileri sterenhastalara şizofreni diyebiliriz.Şizofreni tanısı konulduktan sonra alt tiplere ayrılır. Tabloyahakim olan belirtinin tipine göre yapılan alt tiplemelr hastalığıngeleceği ve nasıl olabileceği (prognoz) hakkında da ön kestirmeyapmamıza yardımcı olur. Bu tipleri kısaca şöyle sıralayabiliriz.
1-Paranoid tip Şizofreni:
Bu tip şizofrenlerde hastalığın normalinsanlardan ayırdedilmesi oldua zordur. ÇünkÜ kişilerdehezeyanları doğrultusunda zaman zaman zaman yapabilecekleridavranış dışında etrafa garip gelebilecek çok fazla belirti yoktur.Bir veya birkaç hezeyana ek olarak sıklıkla kulağa gelen seslervardır. Bu hastalar diğer şizofreni alt tiplerinde olduğu gibi garipdavranışlar garip konmalrda bulunmazlar. Hatta bazençevrelerinde hezeyanlarına inanan insanlar bile bulunabilir.Şizofreninin bu tipi ile yine bir psikoz olan Hezeyanlı Bozukluk çoksıklıkla karıştırılabilr.
DERLEYEN
MURAT BAYHAN, 19992
 
2-Desorganize ( Dağılş) Tip Şizofreni:
Bu hastalar dadağılmış konuşma ve dağılmış davranışlar görülebilir. Yani saçmasapan konuşmalar yada etrafa saçma gelen davranışlar yaparlar. Yüzlerine bakılırsa donuk bir yüz ifadesi yada mevcut durumu ilealakasız bir duygulanım sterirler. Yani lanacak şeyelebilirler, necek şeye layabilirler. Yada duygulanımifadeleri anlamsız yere sık sık değişir.
3- Katatonik Tip Şizofreni:
Şizofreninin bu tipinde hastalardauzun süre aynı garip postürde (duruş, vaziyet lama) duruşlar veırı hareketsizlikler, ıkca amz olarak yalan ve şuyaranlardan etkilenmeyen aşırı hareketler yada aşırı negativistdavranmalar olabilir. Bu tip Şizofreni hastaları karşısındaki insanınhareket ve davranışlarını tekrarlaabilirler.
4- Farklılaşmamış Tip Şizofreni:
Hasta muyene edildiğindeşizofreni tanısı konur ancak yukarıdaki alt tiplerden hiçbirisi tamolarak ayırdedilemezse bu tanı konur.
5- Tortu Tip Şizofreni:
Belirgin olarak şizofreni belirtilri artıkkalmamıştır ancak daha cok duygulanımdaki (affect) ntüğnsürdüğü ve şizotreni beliritlerinin yumuşamış halde devamettiğidurumlarda bu alt tip şizofreniden bahsedilir.Psikoz belirtileri başladıktan sonra en az 6 ay devam etmesigerekir ki hastaya şizofreni tanısı konulsun. Eğer daha kısa süre
DERLEYEN
MURAT BAYHAN, 19993

Activity (3)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
lal_lal liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->