Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
DERS PLANIıı

DERS PLANIıı

Ratings: (0)|Views: 756 |Likes:
Published by ezgi_35

More info:

Published by: ezgi_35 on Dec 30, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/06/2012

pdf

text

original

 
DERS PLANI
Bölüm 1
:
Dersin Adı
FEN VE TEKNOLOJİ
Sınıf 
6
Ünitenin Adı
ÇİÇEKLİ BİR BİTKİDE ÜREME BÜYÜME VE GELİŞME
Konu
Çiçeğin Yapısı
Önerilen Süre
30 dakika
Bölüm 2
:
Öğrenci Kazanımları/Hedef ve DavranışlarKAZANIM :
.
Çiçekli bir bitkide tozlaşmayı sağlayanetkenleri belirtir.
KAZANIM :
Çiçekli bir bitkide döllenmeyi açıklar.
Ünite Kavramları veSembolleri/Davranış Örüntüsü
Çiçeğin kısımları,tozlaşma,döllenme
Güvenlik Önlemleri(Varsa)Öğretme-Öğrenme Yöntemve Teknikleri
Soru-Cevap, 5-E Öğrenme Modeli, Tartışma
Kullanılan EğitimTeknolojileri-Araç,Gereçler ve Kaynakça*Öğretmen*Öğrenci
Fen ve teknoloji ders kitabı,öğretmen kılavuzu
Bölüm3:Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
GİRMEDikkat Çekme
Dünyada canlı olarak sadece biz insanlar yaşamıyoruz,bizimle birlikte uyum içinde yaşayan hayvan ve bitkilerle bulunuğu üzerine görüşler bildirilir ve çiçekli veçiçeksiz bitkiler kısmına adım atılmış olur.
Önbilgileri Yoklama
Çevremizde bizimle birlikte yaşayan canlılar nelerdir?Bütün bitkiler çiçek açar mı?Peki bitkiler neden çiçek açar?Sonuç olarak; ulaştığımız bilgilerden üreme şekillerine bakarak bitkileri nasıl sınıflandırabilir? Soruları sorularak 5.sınıfta öğrenmiş oldukları bilgiler hatırlamaları sağlanmışolur.Farklı türlerde çiçekli bitkilerin çiçeklerisınıfa getirilir ve gruplara verilir. Her grup elindeki çiçeğiinceleyerek çiçeğin büyüklüğü, şekli, rengi, kokusu ve bölümleri gibi çeşitli özellikleri hakkında bilgi vermeleriistenir. Gruplardaki çiçekler dıştan içe doğru parçalayarak dikkatlice inceletilir.Önceki senelerde öğrendiklerinihatırlamaları ve öncilgilerinde eksiklik yahut kavramyanılgılarının olup omadığını öğrenmek amacıyla çiçeğinkısımlarını çizmeleri ve model levha üstünde göstermeleri
 
istenir ancak burada kesinlikle açıklama ve düzeltmeyapılmaz.
Güdüleme
Arıları sevip sevmediklerini sorarız.Arılar canımızı acıttığıiçin genellikle sevmeyiz hatta arılardan oldukça korkarız.Peki bir bahçivan olsaydık ve renk renk çiçeklerimizin olmasınıisteseydik bu bahhçeyi arılardan korumak için ne yapardık? Nasıl önlem alırdık? Dersin sonunda bahçemizi arılardannasıl koruruz bunu öğreneceğiz.
KEŞFETME
Etkinlik1:
Sınıfa getirilen çiçek modeli (model üzerinde çiçeğin dişiorganında tebeşir tozları bulunur ve dişi organın yapışkanlıkaplı olması) öğrencilere inceletilir.Polenlerin bulunduğakısımlara bir öğrencinin sırayla önce üflemesi,sonra eliyle polenlere ve dişi organa dokunması istenir bu etkinlik sırasında diğer öğrencilerinde etkinliği tam olarak görmelerisağlanır.Öğrencinin dişi organın üzerine yapışan tozlarıgözlemlemesi istenir.Öğrenciler bu etkinlik ile polenlerinnasıl taşınabileceği konusunda hem fikir yürütüp hem de olasıdurumları keşfeder.
AÇIKLAMA
Öğrencilere olgunlaşan erkek organdan dağılan çiçek tozlarının (polenlerin) dişi organın tepeciği üzerine gelmesinetozlaşma dendiğini vetozlaşmada üflemeninrüzgar,dokunmanın ise böcek ve insanların etkisi olduğunuşekilde benzettiğmizi açıklarız.Yine “su yoluyla taşınabilir miydi?” diye sorarak ardından tozlaşmayı sağlayan etkenlerinrüzgar,insanlar,hayvanlar,su ve böcekler olduklarını açıklaız.
KEŞFETME
 
Etkinlik2:
Önceden dişi organ şeklinde bir vazo kullanarak bunun içkısmını komple yapışkan özellikte bir etkinlik materyalihazırlamıştık.Öğrenciler önceki etkinlikte tozlaşmayı vetozlaşmayı sağlayan etkenleri öğrendiler.Materalin üstünetolaşmayla gelen polenleri gösteririz ve bu polenlerin polentüpünde yumutaya kadar ulaşmalarını sağlarız.Bu biraz zor  bir etkinlik olabilir yani her zaman istenilen sonucaulaşılmayabilir.Burda yapmak istediğimizi yani poleninyumurtaya ulaşmasını alternatif olarak bir video gösterisiylesunarız.Polenin yumurtaya ulaşmasının nasıl olduğunu veulaşınca ne olduğunu sorarız öğrencilere?
AÇIKLAMA
Tozlaşma ile dişi organın tepeciğine konan polen, buradakinemli ve yapışkan sıvıya tutunur ve polenin dış gömleğiaçılır. Dişicik borusuna doğru bir uzantı oluşur. Bu uzantıya polen tüpü denir. Polen tüpü yumurtalığa kadar uzanır veyumurta hücresini bulur ve birleşir.İşte erkek üreme hücresi çiçek tozu (polen) ile dişi üreme

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
elektroniktv.com liked this
Yasin Dikik liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->