Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
5Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Disciplina de Studiu: CONTABLITATE Clasa: A X-A

Disciplina de Studiu: CONTABLITATE Clasa: A X-A

Ratings: (0)|Views: 182|Likes:
Published by veronicanaghi9445

More info:

Published by: veronicanaghi9445 on Jan 09, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/22/2013

pdf

text

original

 
 
Disciplina de studiu: CONTABLITATEClasa: a X-a GData: 27.10.2005Proiect de lectieUnitatea de invatare: Contul -procedeu de lucru al contabilitatiiSubiectul lectiei: Formula contabilaTipul lectiei: Asimiliarea, dobandirea de noi cunostinte – varianta mixtaCompetente specifice vizate: Stabilirea formulei contabile ca urmare a parcurgerii celor patru etape ale analizei contabile.
Obiective
 
operationale
: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:- defineasca notiunea de “formula contabila”;- enumere principalele caracteristici ale formulei contabile;- clasifice formulele contabile dupa numarul de conturi corespondente folosite cat si dupa scopul pentru care se intocmesc;- scrie formula contabila aferenta unei aplicatii dupa ce in prealabil au facut analiza contabila.Durata lectiei: 50 minuteLocul de desfasurare: Sala de clasaDesfasurarea lectieiEtapele lectiei Timpalocat Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si mijloace de invatamant Evaluare1.Captarea atentiei* 3’ Notez absentele dupa care prezint titlul lectiei si il notez pe tabla Asculta si isi noteaza in caiete titlullectiei Conversatia, expunerea, iar ca mijloace tabla si catalogul Chestionare orala2.Verificarea cunostintelor anterioare** 10’ Impart testele si explic modul de desfasurare al testului Elevii raspund la intrebarileadresate in test de catre profesor Exercitiul, instructajul si explicatia, iar ca mijloace tabla si testul de autocontrol Proba scrisa3.Anuntarea subiectului lectiei si a
obiectivelor 
 
operationale
2’ Precizez si explic pe scurt ca voi defini formula contabila. Eleviiasculta si noteaza definitia formulei contabile si principalele caracteristici ale acesteia. Expunerea, iar ca mijloace de invatamanttabla si manualul Chestionare orala4.Prezentarea de noi cunostinte*** 20’ Prezentarea lectiei noi: “Formula contabila”Sustin lectia cu exemple practice. Elevii, atenti la discutia initiata de profesor, raspund la intrebarile adresate si incearca, caimpreuna cu acesta, sa desprinda concluzii pertinente.Elevii noteaza pe caiete, la propunerea cadrului didactic informatii sintetice cu privire la tema prezentata. Explicatia, conversatia,prelegerea, iar ca mijloace de invatamant tabla, manualul, materiale suplimentare, planul de conturi. Chestionare orala siexemple in scris5.Obtinerea feed-backului**** 10’ Revin asupra unor elemente de baza pentru a ma asigura ca elevii si-au insusit problemele deteorie importante si le adresez o serie de intrebari recapitulative scurte si la obiect. Elevii asculta explicatiile suplimentare si dauraspunsuri la intrebarile de fixare a cunostintelor adresate de profesor Explicatia, conversatia, prelegerea, iar ca mijloace deinvatamant tabla si manualul Intrebari orale si probleme in scris.6.Stabilirea sarcinilor pentru activitatea indepedenta a elevilor***** 5’ Stabilesc sarcinile pentru data viitoare si anunt titulul lectieiviitoare Elevii isi noteaza indicatiile profesorului si cer explicatii suplimentare daca au nelamuriri. Explicatia si instructajul, iar camijloace manualul si tabla. Proba scrisa
1
 
Tot
 Andreea Cojocaru, clasa a III-a, Vaslui 
 
ne-a trimis o altă compunere frumoasă cu titlul “Iarna” :Este iarnă. FLuturii de cristal zboară prin văzduhul întunecat.Moş Crivăţ a ajuns pe meleagurile noastre împreună cu fiica sa. Copiii ei formează o mantie de argint.Micile petale de clopoţel ţes hainele copacilor cu fire de argint.Soarele palid se prevede printre norii cenuşii.Micii copliaşi se trag cu săniile pe coasta dealului alunecoasă . Sub picioarele lor scârţâie zăpada pufoasă.Odată cu venirea acestui anotimp minunat se apropie şi următoarele sărbători: Moş Neculai, Moş Crăciun – naşterea pruncului Sfânt şi trecerea la noul an.Copiii se bucură de acest anotimp care deschide sufletul oamenilor într-u alt an mai2

Activity (5)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
Brisc Ioana liked this
crinutza-6 liked this
annairda2202 liked this
aaliz liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->