Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Gram Boyama

Gram Boyama

Ratings:
(0)
|Views: 1,535|Likes:
Published by zuhal

More info:

Published by: zuhal on Feb 14, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/26/2012

pdf

text

original

 
Gram boyama
Beyin omur ilik sıvısı örneği içinde Gram-pozitif Bacillus Anthracis(mor çubuklar). Eğer olsalardı Gram-negatif bakteriler pembe görüneceklerdi. Diğer hücreler  akyuvardır .
Gram boyama
, bakterileri hücre duvarlarının kimyasalve fizikselözelliklerine göre iki  büyük gruba (Gram-pozitif ,Gram-negatif ) ayırmak için kullanılanempirik bir yöntemdir. Bu metodu bulan kişi,Danimarkalıbilim adamı Hans Christian Gram'dır . Bu metodu,1884  yılında, pnömokoklar (Streptococcus pneumoniae) ile Klebsiella pneumoniae bakterileriniayırt edebilmek için geliştirmiştir.
Kullanım
Araştırmalarda
Gram boyama, bakteriyoloji laboratuvarındakien faydalı boyama tekniklerinden biridir. Bu teknik, bir bakteri örneğinin kimliğinin belirlenmesinde ilk aşama olan Gram-pozitif/Gram-negatif ayrımının yapılmasında kullanılır.
Tıbbi Alanda
Gram boyama,enfeksiyonşüphesi olan vücut sıvılarındave biyopsiörneklerine de uygulanır. Menenjit şüphesi olanBeyin omurilik sıvısıörneklerinde veya Septik artritşüphesi olan eklem sıvısıörneklerinde uygulanabilen bu teknik, zamanın kısıtlı ve tedavinin acilolabileceği durumlarda, bazen günlerce beklemeye sebep olan kültür uygulamalarından çok daha çabuk sonuç verir.
Yöntem
Gram boyama yapmak için hazırlanmış preparatın üzerine kristal viyole boyası damlatılıp 1dakika beklenir ve iyot-lugol çözeltisi ile yıkanarak kristal viyole uzaklaştırılır. Preparatatekrar iyot-lugol çözeltisi damlatılarak 1 - 2 dakika bekletilip, distile su ile yıkanarak iyot-lugol çözeltisi uzaklaştırılır. Preparatın üzerine %96 'lık etil alkol veya eter – aseton çözeltisidamlatılarak 10 - 15 saniye beklenir, distile su ile yıkanır ve karşıt boya olarak safranindamlatılır ve 20 - 30 saniye bekletilir. Preparat distile su ile yıkanarak havada kendi halindekurumaya bırakılır, preparata immersiyon yağı damlatılır ve 100 'lük objektifle incelenir. Mor renkli bakteriler Gram pozitif, pembe-kırmızı renkli bakteriler ise Gram negatif olarak değerlendirilir. Gram boyama için gerekli olan tüm çözeltiler hazır ticari kitler halinde de pazarlanmaktadır.
Mekanizma
Gram-pozitif bakterilerinkristal viyole/iyotkompleksini tutma özelliğine sahip peptidoglikan  yapıda hücre duvarları vardır. Hücre duvarlarının ağsı ve kat kat peptidoglikandan oluşanyapısı boya parçacıklarını tutar. Gram-negatif bakterilerin hücre duvarı ise sadece ince bir  peptidoglikankatmanında oluşur ve boyaları tutamaz. Gram-negatif bakterilerde aynızamanda lipidyapıda bir dış zar duvardır. Alkol, Gram-pozitif hücre duvarının su kaybedip büzüşmesine neden olur bu yüzden boyatanecikleri moleküllerin arasına sıkışır. Gram-negatif bakterilerdeki ince olan peptidoglikankatman boya parçalarını tutamaz; alkol dış zardaki lipitleri çözünce boya dağılır, hücreninrengi açılır. Renk açılması adımı önemlidir ve belli bir yetenek gerektirir çünkü Gram-pozitif olma kesin bir sonuç vermeyebilir. Renk açılmasının ardından birinciden farklı ikinci bir boya(safranin or fuchsin) uygulanır, bu boya rengi açılmış hücreleri boyayarak onların
 
görünmelerini sağlar. Gram pozitifler birinci boyayla mora boyandıkları için ikinci boyaonların rengini etkilemez, ama Gram negatif olanlar pembe-kırmızı olurlar.Genellikle (istisnalar mevcuttur), Gram-negatif bakteriler hastalık yapıcı kuvvetleri açısındandaha tehlikelidirler. Gram-negatiflerin dış zarlarının üstünde,antikorlarınbağlanmasınıengelleyen bir sümük tabakaları vardır. Bakterinin dışında kapsülbulunması da hastalık  yapıcı etkinliğini arttıran (virülans) faktörlerdendir. Gram-negatif bakteriler bütün bunlara ek olarak, dış zarlarındalipopolisakkaritbulunur, bu yangının (enflamasyonun) artmasına neden olan bir endotoksindir . Yangı o derece şiddetli olabilir kiseptik şok meydana gelebilir. Gram-  pozitiflerin ise hücre duvarlarını koruyan dış zarları yoktur ve vücudun ürettiği lizozim enzimi  çıplak peptidoglikan katmanlarına zarar vererek bakteriyi imha eder. Gram-pozitifler buözellikleri yüzünden penisilingibi beta-laktamantibiyotiklere daha duyarlıdırlar.
Gram-pozitif 
Gram-pozitif bir  bakteri olan Bacillus Anthracis
Gram-pozitif 
 gram boyamaprosedüründen geçtikten sonra,mikroskopaltında mavi-siyah, mor renk alan  bakterilerdir . Bu rengin sebebi gram-pozitif bakterilerin hücre duvarlarının kristal viyole/iyotkarışımını tutmasıdır.Gram-negatif bakterilerin aksine gram-pozitif   bakterilerinhücre duvarlarınındışında ¨Dış Zar¨ bulunmaz.Peptidoglikanhücre duvarı daha kalın olan gram-pozitiflerin boyaları tutma kuvvetleri fazladır.Orjinal bakteri sınıflandırmasında gram-pozitifler Firmikütler şubesini oluşturuyorlardı.Firmikütler şubesi çok geniştir ve içerdiği bazı ünlü familyalar şunlardır:
,
,
, 
,
, ve 
. Bu şube,Mycoplasma grubunun da üyesi olduğu Mollikütleri de içine almak üzere genişletilmiştir. Bu bakteriler hücre duvarına sahip olmadıkları için gram boyasıyla boyanamazlar ancak boyanabilentürlerden geliştikleri varsayılmaktadır.Actinobacteriagram-pozitiflerin başka bir ailesidir. Actinobacteria ve Firmikütler,DNAlarındakiyüksek ve düşük G+C miktarı sebebiyle (sırasıyla)guaninvesitozingrupları olarak adlandırılırlar. İkinci hücre zarına sahip olmamaları vesterolleresahip olmalarısebebiyle bu şubelerinökaryotlarınataları oldukları iddia edilmiştir.Deinococcus-Thermusgrubu bakteriler de yapıları gram-negatif bakterilerle aynı olmasına rağmen boyanma şekilleri yüzünden gram-pozitif sayılmışlardır.Hem gram-pozitif bakterilerin hem de gram-neagit bakterilerinS-tabakasıdenen ayrı bir zarları daha vardır. Gram-negatiflerde s-katmanı, dış zara yapışıktır. Gram-pozitiflerde ise s-katmanı, peptidoglikan tabakasına yapışıktır. Gram-pozitiflerin kendilerine has bir özelliklerihücre duvarlarındateyikoik asit  bulundurmalarıdır. Lipoteyikoik asit denen, özel teyikoik asit türünün lipid kısmı, peptidoglikan tabakasının hücreye ¨ demirlenmesine¨ yardımcı olur.
 
Gram-pozitif bakteriler
Gram-pozitif bakteriler
 Gram boyamaişlemi sonundakristal violerenk veren bakterilerdir. Gram-pozitif bakteriler mikroskop altında mavi veya viole renk verirken, Gram-negatif  bakteriler pembemsi renk verirler. Gram sınıflandırma sistemiampiriktir ve daha çok  hücre duvarıarasındaki yapı farklarına dayanır.
Karakteristik özellikleri
Şu özellikler genellikle Gram pozitif bakterilerde bulunur:1.Sitoplazmik zar (membran)2.Polisakkarit kapsül
3.
Çok kalın bir hücre duvarı ( peptidoglikan)
4.
Eğer  filagellummevcut ise , bunu korumak için iki halka içerirler.Gram negatif   bakterilerde ise buna karşılık 4 halkalı yapı bulunur çünkü bunların sadece bir membran tabakası vardır.
5.
Şelatyapıcı ajan olarak ve bazı tiplerde yapışmayı sağlamakla görevli olanTeikoik asitler  ve lipotekoik asitler mevcuttur 
Gram-negatif 
Gram-negatif olan
 Brucella
bir ¨kokobasil¨ türüdür. (Resim: Dr.Larry Stauffer/2002)
Gram-negatif 
bakteriler Gram boyama  prosedürü sırasındakristal viyoleboyasını tutmayan  bakterilerdir.Gram-pozitif bakteriler,alkolleyıkandıktan sonra mavi rengi tutmaya devam

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Murat Karabulut liked this
Gizem Sonugür liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->