You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Kelas : 4 Bukhari

Bil Pelajar : 32 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup.

Bidang : Perniagaan dan Keusahawanan.

Unit: Mempromosi Jualan

Tajuk / Topik : Promosi Melalui Pembungkusan

Tarikh : 25 Jun 2009

Masa : 9.50 hingga 10.50 pagi

Pengetahuan Sedia Ada :

i) Murid telah melihat pelbagai jenis barang yang dibungkus yang dijual di pasaran

ii) Murid selalu membeli makanan dan barangan di kedai dalam bentuk bungkusan.

iii) Murid telah mempelajari cara menyediakan barang jualan dan pembungkusan pada

pelajaran yang lepas.


Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

Kognitif :

i) Menerangkan tiga tujuan promosi melalui pembungkusan dengan jelas dan

tepat.

ii) Menyenaraikan lima ciri-ciri pembungkusan yang menarik.

Psikomotor :

i) Membungkus barang untuk tujuan promosi dengan menggunakan bahan

dan barang yang bersesuaian untuk tujuan promosi.

Afektif :

i) Menilai dan membanding beza pembungkusan yang dihasilkan untuk tujuan promosi.

Bahan / Sumber Pengajaran :

i) Komputer,LCD, Power Point.

ii) Contoh barangan yang berbungkus dalam tin (susu),kotak ( biskut ) ,

botol ( jem),plastik (roti)

iii) Carta

iv) lembaran kerja

KBKK / KB : Mengkategori,membanding beza,membuat keputusan dan membuat

rumusan

Nilai : Kebersihan,bekerjasama ,teliti ,kreatif,keselamatan,


Langkah / masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi
Pameran bahan-bahan maujud.  Guru mempamerkan barang- Kaedah ;
( 5 minit)
Barang – barang yang barang yang berbungkus dengan Pameran.
dibungkus cara yang berbeza di hadapan Soal jawab
i) tin kelas.
ii)kotak  Guru bersoaljawab dengan pelajar Nilai :
iii)botol mengenai barang-barang tersebut Keselamatan
iv)plastik dan meminta pelajar memberikan Kebersihan
pandangan mengenai tujuan
barang –barang tersebut BBM
dibungkus. Bahan maujud
 Guru mengaitkan jawapan yang (contoh-contoh
diberi oleh pelajar dengan topik makanan
pelajaran. berbungkus)
Perkembangan Maksud Promosi  Guru menayangkan slaid MS Kaedah:
Langkah 1 Satu kaedah atau cara untuk Power Point. Penerangan
(5 minit) memberitahu dan  Guru menerangkan maksud dan Soal jawab
mempengaruhi pengguna untuk tujuan promosi.
membeli sesuatu barang.  Guru dan murid bersoal jawab. Nilai :
Peka
Tujuan promosi Teliti
i)Menyebarkan maklumat
ii) Menimbulkan minat BBM:
terhadap barang Slaid MS Power
iii)Mengingatkan pelanggan Point
tentang barang Carta
iv) Meluaskan pasaran barang

Langkah 2 Ciri-ciri barang yang dibungkus  Guru menayangkan Slaid MS Kaedah:


( 10 minit) baik dan menarik Power Point mengenai ciri-ciri Penerangan
i) Bentuk dan rupa yang bungkusan serta contoh-contoh Sumbangsaran
menarik pembungkusan yang menarik.

ii) Sesuai dengan jenis barang  Guru memberi penerangan lanjut Soal jawab
iii) Warna mengenai cirri-ciri bungkusan
iv) Tahan lama beserta dengan contoh-contoh Nilai :
v) Mudah dibawa barangan maujud. Keselamatan
Bekerjasama
 Guru menunjukkan carta barang
yang dibungkus dengan menarik BBM:
Slaid MS Power
Point
Carta
Barang maujud

Langkah 3 Promosi melalui  Guru bersoaljawab dengan murid Kaedah:


(10 minit) pembungkusan tujuan promosi melalui Penerangan
Tujuan : pembungkusan. Sumbangsaran
i) Supaya barang yang dijual  Guru menjalankan aktiviti
kelihatan lebih menarik sumbangsaran Nilai:
Keselamatan

ii)Pembungkusan bertindak  Guru memberikan penerangan


sebagai satu cara pengiklanan. lanjut berbantukan MS Power
iii) Menarik perhatian Point.
pelanggan untuk membeli
iv) Mengelakkan barang
daripada rosak,pecah atau
tercemar.
iv) Memudahkan barang
disusun dan dipunggah.

Langkah 4 Maklumat-maklumat tentang  Guru membahagikan murid Kaedah :


( 15 minit) barang yang perlu ada pada kepada 4 kumpulan Perbincangan
setiap pembungkusan.  Setiap kumpulan diberi sejenis Sumbangsaran
i) Jenama produk barangan yang berbungkus
ii) Jenis produk  Murid dikehendaki menyenaraikan Nilai :
iii) Nama dan syarikat maklumat yang perlu ada pada Bekerjasama
pengeluar setiap bungkusan Teliti
iv) Kandungan

iv) Tarikh luput  Murid dan guru berbincang


v) Berat bersih tentang dapatan yang diperolehi
vi) Tanda halal
vii) Kod bar

Langkah 5 Menilai Pembungkusan Untuk  Murid dibahagikan kepada 4 Kaedah ;


(15 minit) Tujuan Promosi kumpulan. Aktiviti kumpulan
 Setiap kumpulan mencipta Perbincangan
bungkusan barangan jualan yang
dipilih mengikut kreativiti untuk Nilai:
tujuan promosi. Bekerjasama
 Setiap wakil kumpulan membuat Kreatif
pembentangan hasil kerja mereka
 Guru menilai hasil kerja setiap BBM:

kumpulan Borang penilaian

 Guru membuat rumusan bersama Bahan-bahan untuk

murid mengenai hasil kerja pembungkusan

mereka.

Penutup Penilaian  Setiap murid diberi lembaran kerja Kaedah:


(5 minit) Menjawab soalan latihan sebagai penilaian. Kelas
berbentuk objektif.  Murid menjawab soalan yang
dikemukan. Nilai :
Pengukuhan  Guru dan murid berbincang Bekerjasama
Membuat buku skrap jawapan. Teliti
Tajuk Promosi Melalui  Guru memberi tugasan lanjut
Pembungkusan untuk murid membuat buku skrap BBM:
mengikut tajuk secara Lembaran kerja
berkumpulan . Contoh buku skrap
 Murid diberi tempoh selama satu
minggu untuk menyiapkan tugasan
 Guru dan murid merumus isi
pelajaran .

You might also like