Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
15Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Son Sahitler Bediuzzamani Anlatiyor

Son Sahitler Bediuzzamani Anlatiyor

Ratings: (0)|Views: 1,151|Likes:
Published by newexpectation

More info:

Published by: newexpectation on Mar 04, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/03/2013

pdf

text

original

 
TAKDİM
Şâhitler'in Dilinden ilk kitabı 1977'de yayınlandı. İkinci cildi l98l'de, üçüncü cildil986'da, dördüncü cildi l988'de ve beşinci cildi l992'de çıktı. Bu zamana kadar böylece l6yıllık bir periyot takip etmiş oldu.Şâhitler'in Dilinden yerli ve yabancı araştırmacılar için ciddî bir ilmî kaynak oldu vehâlen de bu önemli fonksiyonunu devam ettiriyor. Öyle ki, Bediüzzaman Said Nursî, Risale-i Nur külliyatı ve bir asrı kucaklayan Nurculuk ve Nur hizmeti hususunda araştırma yapan, bukonularla bilgi sahibi olmak isteyen herkes, Şâhitler'in Dilinden serisini okumak mecburiyetinde kalacaktır.Çünkü bu seride yer alan şahıslar, Bediüzzaman'ı bizzat ziyaret etmiş, dersinde bulunmuş, yıllarca hizmetini deruhte etmiş, Bediüzzaman'la birlikte mahkemeye verilmiş,zindana atılmış, hapishanede yatmış, seyahat etmiş; Risale-i Nurları elle yazarak çoğaltmış,teksir makinasıyla çoğaltmış, baskısını basmış, külliyatın günümüze kadar gelmesi içinçalışmış insanlardır. Bunların yanında Bediüzzaman'ı, görevli jandarma olarak sürgünegötüren, polis olarak takip eden, müdür ve gardiyan olarak cezaevinde görev yapan kişilerinmüşahedeleri ve anlattıkları da yer almaktadır.Bu serinin diğer önemli bir yönü de, konu ile ilgili olarak içinde yer alan önemlivesika ve belgelerin mevcudiyetidir. Bediüzzaman'ın hayatı çok hareketli, çok bereketli vedop dolu... Tahsilinin ilk başlangıcı olan çocukluk çağından son Urfa seyehatına, oradanebediyete uzanan hayatının seyri hakkında bazan yılları, bazan ayları, bazan da haftaları vegünleri atlamak zorunda kalıyoruz. Yeterli bilgi ve belge ele geçmeyince, bazı noktalar  bilinmezliğini koruyor. İşte bu seride yer alan birçok resim, fotoğraf, resmî ve gayr-ı resmî belgeler bu noktalara ışık tutuyor, aydınlatıyor.Şâhitler'in Dilinden serisi, bu nurlu yolun sevdalısı olan Necmeddin Şahiner'in çeyrek yüzyılı aşan çalışmalarının bir belgeselidir."Şâhitler'in Dilinden " bitti mi? Bediüzzaman hakkında bilgi sahibi olan herkes sözünüsöyledi mi? Bediüzzaman'ı tanıyan, onu ziyaret eden herkesin müşahede ve hatıraları bütünüyle tespit edildi mi? Bu soruların cevabı mutlaka hayır olacaktır. Hayat devam ettikçeBediüzzaman'ı görenler, tanıyanlar hayatta oldukları müddetçe bu araştırma bitmişsayılmayacak, devam edecektir.
 
sh»:(Sn.Şh. S.10)Bu araştırma devam ettiği ve yeni yeni bilgi ve belgeler tespit edildiği, Şâhitler'inDilinden ilk ciltleri mevcut olmadığı, mevcutlarda o günkü şartlar gereğince tam ve arzuedilen mânâda bir tasnif ve tertibe tabi tutulmadığı ve buna benzer diğer bazı sebeplerdendolayı seriyi yeni baştan ele aldık ve şöyle bir yenilik yaptık:I. Elimizde mevcut ciltlere ilave olarak Necmeddin Şahiner tarafından iki ciltolabilecek kadar dosyalar intikal etti. Önce tamamını bir harman yaptık; Bediüzzaman'ınhayat seyrini ve şahitlerin onu ilk tanıyışlarını göz önüne tutarak bir tertibe tabi tuttuk.Böylece yayınlanan ciltlerde bulunanların önceki yerleri tamamen değişmiş oldu.Teptip şöyledir:1. Van-Savaş-Esaret Şâhitleri2. İstanbul Şâhitleri (1)3. Burdur Şâhitleri4. Barla Şâhitleri5. Isparta Şâhitleri (1)6. Eskişehir Şâhitleri7. Kastamonu Şâhitleri8. Denizli Şâhitleri9. Afyon Şâhitleri10. Emirdağ Şâhitleri11. Isparta Şâhitleri (2)12. İstanbul Şâhitleri (2)13. Ankara Şâhitleri
 
II. Aradan yirmi yıla yakın bir zaman geçtiği için bazı bilgilerin yenilenmesi, eksik  bilgilerin tamamlanması ve ilavesi gerekiyordu. Meselâ, vefat ettiklerini tespit ettiklerimizinvefatlarını, daha önce hâtıraları bir kaç satır olarak kaydedilmiş olanların bazılarınınhâtıralarının genişletilmesi gibi..III. İstifadenin kolaylaşması ve araştırmacılara yardımcı olunması maksadıyla her cildin sonuna geniş bir şahıs, yer ve konu indeksi hazırlandı.Şâhitler'in Dilinden serisinin tertip ve tashihinde katkıda bulunan C.Uşak veZ.Yıldız'a, İndeksi hazırlayan Ö.Faruk Paksu'ya ve ayrıca son halini gözden geçirenAbdülvahid Mutkan'a teşekkür ediyoruz.Bu çalışmayla Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman Said Nursî'nin tanınmasına ve bir miktar anlaşılmasına vesile olabilmişsek kendimizi bahtiyar hissedeceğiz. Tevfik Allah'tandır.Yeni Asya Yayınlarısh»:(Sn.Şh. S.11)ÖNSÖZBiz Millet olarak, az söyleyen, az konuşan, fakat çok iş yapan, fiilen konuşaninsanlarııız.Tarih her ne kadar nisyan perdelerine sarsa da, milletimizin yüzyıllar boyu Allah vevatan için döktüğü terleri, cömertçe, akıttığı kanları; hiç bir zaman seyri silemeyecektir.Dedelerimiz hizmet ve himmetlerini yapmışlar, fakat bu asil cehtlerini tescil ve temhir arzusunu göstermemişlerdi. Bu sevdaya kapılmamışlardı.Son düşünce, mukaddes ve ulvî nasibidir milletimizin.Biz "Allah rızası" diye yüce bir mefkûreye gönül vermişiz. Bu inanç, bu ideal, takvimyapraklarıyla birlikte devam edip gelmiştir.Bu kudsî nasip, "Şâhitler'in Dilinden "de hükmünü icra etti.