Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
3Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Adım Adım Server 2000 Kurulumu

Adım Adım Server 2000 Kurulumu

Ratings:

4.67

(3)
|Views: 460 |Likes:
Published by Bahadır MERİÇ
Arkadaşlar bu dökümanda Server 2000 kurulumu ve Activite Driectory ayarları ile kullanıcı tanımla, bir server sistemde kullanılan diğer başlıca ayarların nasıl yapılacağı anlatılmıştır.
Arkadaşlar bu dökümanda Server 2000 kurulumu ve Activite Driectory ayarları ile kullanıcı tanımla, bir server sistemde kullanılan diğer başlıca ayarların nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

More info:

Published by: Bahadır MERİÇ on May 10, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/09/2014

pdf

text

original

 
Adım Adım Windows 2000 ServerKurulumu 1
Her nekadar başlık "Adım Adım Windows 2000 Server Kurulumu" dese de, bizsadece W2k Server'ın kurulumu ile yetinmeyeceğiz. Aslına bakarsanız birazdan W2k Server ve w2k Professionallar'dan oluşan örnek bir ağın nasıl kurulacağını adım adımgöreceksiniz. Bu kurulum işlemleri sırasında kullandığımız servisleri de (DNS, ActiveDirectory vb.) yeri geldikçe kısaca açıklayacağız. İsterseniz önce elimizdeki projeyi birtanıyalım.
Proje
İthalat ve ihracat işleriyle uğraşan Şirket AŞ. bize geliyor ve artan iş yükleri nedeniyleartık bilgisayarlı sisteme geçmeye karar verdiklerini söylüyor. Aslında önceden dekullandıkları ve Windows 98 yüklü bir makinaları ve onun üzerinde çalışan özel birpaket programları var. Ancak artık ofisteki 5 kullanıcının da bu programı kullanmasıisteniyor. Aynı zamanda yurt dışı bağlantıları için internet de istiyorlar. Paket program inceleniyor ve çok kullanıcı desteğinin olduğu görülüyor. Sunucuolarak kullanılmak üzere 1, terminal olarak kullanılmak üzere de 4 yeni PC satınalınıyor. Bu 4 PC Windows 2000 Pro yüklü olarak geliyor, server üzerine yüklenmek üzere de Windows 2000 Server satın alınıyor.Makinalar birbirine UTP kablo ve bir hub vasıtasıyla bağlanacaklar. İnternet bağlantısı için de bir tane harici modem alınıyor. Makinaların hepsinde ethernet kartı takılı, kablolamayı yapıyoruz ve makinalarfiziksel olarak birbirine bağlı durumdalar (bu konuların ayrıntısı için sitenin diğer bölümlerini inceleyin).  Yapacaklarımızı maddeler halinde inceleyelim:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
 
9.
10.
 
11.
12.
İsterseniz Windows 2000 Server'ı sunucu olacak bilgisayara yükleyerek işe başlayalım.
Windows 2000 Server'ın Kurulumu
 Windows 2000 Server'ın Server, Advanced Server ve Data Center Server olarak 3 versiyonu bulunuyor. Bunlar arasındaki tek fark destekleyebilecekleri maksimumCPU sayısı ve bellek miktarı.Server versiyonu bile 4 GB bellek ve 4 tane CPU'yu destekliyor. Bizim kuracağımızküçük ağ için bu kesinlikle yeterli! Kurulumunu yapacağımız makina 2 adet harddiske sahip. Şu anda bu iki disktetamamen boş, yani partition bile yapılmamış durumda. Biz Windows CD'sini takıpmakinayı açıyoruz. CD-ROM'dan boot edip kurulum yapacağız. 
 
 Ancak önce bilgisayarın BIOS ayarlarına girip CD-ROM'dan boot etme özelliğiniaçmalıyız/ayarlamalıyız. Benim makinamda açılışta F2 tuşu ile BIOS ekranı geliyor,sizde büyük ihtimalle DEL tuşu ile bu menüye girilecektir. Üstten BOOT menüsüne klavyedeki ok tuşlarıyla geldikten sonra bilgisayarın açılıştasürücülere hangi sırada bakacağını + ve - tuşlarıyla belirledim. Sizde bu menü birazdeğişik olabilir ama aynı mantıkla önce CD-ROM'a, sonra Removable Device(Floppy Disk yani), en son Harddiske bakmasını sağlayın. F10 tuşuna basarak yaptığımızdeğişiklikleri kaydedip çıkalım. Şimdi Windows Kurulum CD'si takılı olduğu halde makina restart edince; bilgisayarCD-ROM'dan açılacak ve hemen Windows yükleme menüsüne gelecektir. Eğer sizde bir şekilde CD-ROM'dan makina açılmazsa, bir Windows 98 Başlangıç disketi ile bilgisayarı açın. CD-ROM sürücünüz, örneğin D: ise, alttaki komutlar ile Windowskurulumunu başlatın.  A:\>E:D:\>CD i386D:\i386> Winnt Karşımıza gelip duran ekran şöyle: 

Activity (3)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
ayhaneln3230 liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->