You are on page 1of 27

Strategi P&P Pendidikan

Pemulihan
Bilik Seminar , Pusat Sumber ,IPTAA
16/07/08
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Murid
Ujian Kenal pasti Masalah
Objektif
Pendekatan dan teknik
Perancangan Ambil kira
Bahan / Alat P&P
Kelas
Pengajaran secara Kumpulan
Individu
Mengesan Kemajuan
Penilaian untuk Merekod Hasil
Analisis

kuasai Balik kelas biasa


Kerja Susulan
belum Kelas pemulihan khas
Ujian Diagnostik
Definisi:
 “… mengumpul maklumat yang dapat membantu
dalam merancang program pendidikan untuk
meningkatkan tahap pencapaian pelajaran seseorang
murid”.
Lerner (1971)

 “… pengumpulan maklumat yang lengkap dan tepat


mengenai seseorang murid bertujuan untuk
menyediakan rancangan pengajaran yang berkesan.
Diagnosis mestilah lengkap, berterusan dan
sepatutnya menuju ke arah peningkatan p&p yang
berkesan.
Savage & Mooney (1979)
Ujian Diagnostik
Definisi:

“… mengenal pasti ketidakupayaan seseorang murid


dari segi pengamatan, psikomotor, kognitif atau
psikolinguistik yang dijangka akan menyebabkan
gangguan penguasaan sesuatu kemahiran”.
Salvia & Ysseldyke (1978)

“…mengenal pasti sebab-sebab kenapa seseorang


murid gagal menguasai kemahiran sasaran.
Proses ini melibatkan faktor-faktor gaya belajar,
penggunaan peneguhan dan punca di mana
bermulanya gangguan pembelajaran”.
Langone (1991)
Ujian Diagnostik
 Pembinaan Ujian
 Senarai kemahiran
 JSU / JPU
Ujian Diagnostik
Senarai kemahiran:
1. Mengenal abjad
1.1 Abjad kecil secara turutan
1.2 Abjad kecil secara rawak
1.3 Abjad besar secara turutan
1.4 Abjad besar secara rawak
1.5 Abjad kecil dengan gambar
1.6 Abjad kecil dengan abjad besar
2. Mengenal suku kata
2.1 v
2.2 kv
2.3 kvk
2.4 kvkk
Ujian Diagnostik
Senarai kemahiran:
3. Mengenal perkataan
3.1 v+kv : ubi, ibu,
3.2 kv+kv : baju, gigi
3.3 kv+kv+kv : kereta, petola
3.4 kvk : bas, zip
3.5 v+kvk : ikan, epal
3.6 kv+kvk : kasut, perut
3.7 kvk+kv : pintu, garpu
3.8 kvk+kvk : cincin, cermin
3.9 kvkk : gong, tong
3.10 v+kvkk : abang, udang
3.11 kv+kvkk : parang, terung
3.12 kvkk+kv : nangka, tangga
3.13 kvk+kvkk : bintang, kambing
3.14 kvkk+kvk : songkok, songket
3.15 kvkk+kvkk : longkang, kangkung
Ujian Diagnostik
Senarai kemahiran:
4. Mengenal rangkai kata
4.1 rangkai kata mudah : batu bata, titi kayu
4.2 rangkai kata : bakul rotan, kasut
kulit

5. Membina ayat
5.1 ayat mudah
5.2 ayat kompleks

6. Bacaan & Pemahaman


6.1 Petikan mudah – perkataan kv+kv- terkawal
6.2 Petikan kompleks
Kemahiran: Mengenal perkataan kv+kv
Suaikan perkataan dengan gambar

guli

buku

mata

meja

jari

topi
Analisis kesalahan:
Kemahiran: Mengenal perkataan kv+kv
Bulatkan perkataan yang sesuai dengan gambar

buku buka baka

muka mata mula

gaji gula guli

kopi topi tepi

gari jari gigi

meja maju malu

Analisis kesalahan:
Kemahiran: Mengenal perkataan kv+kv
Tulis perkataan yang sesuai dengan gambar

mata

Analisis kesalahan:
Ujian Diagnostik Matematik
Senarai kemahiran:
1. Pranombor
1.1 warna
1.2 bentuk
1.3 saiz
1.4 banyak/ sedikit
1.5 lebih/kurang
1.6 sama banyak/ tidak sama banyak

2. Nombor
2.1 mengenal nombor 1–9
2.2 mengenal nombor 10 - 30
2.3 mengenal nombor 31 - 50
2.4 mengenal nombor 51 - 100
Ujian Diagnostik Matematik
Senarai kemahiran:
3. Operasi Tambah
3.1 konsep tambah
3.2 operasi tambah secara ayat 1d + 1d dalam lingkungan 9
3.3 operasi tambah secara lazim 1d + 1d dalam lingkungan 9
3.4 operasi tambah secara ayat 1d + 1d dalam lingkungan 18
3.5 operasi tambah secara lazim 1d + 1d dalam lingkungan 18
3.6 operasi tambah secara ayat 2d + 1d dalam lingkungan 30 tanpa
mengumpul semula
3.7 operasi tambah secara lazim 2d + 1d dalam lingkungan 30 tanpa
mengumpul semula
3.8 operasi tambah secara ayat 2d + 1d dalam lingkungan 30 dengan
mengumpul semula
3.9 operasi tambah secara lazim 2d + 1d dalam lingkungan 30 dengan
mengumpul semula
Rancangan Pengajaran Individu
Definisi:

 “Satu program bertulis yang memerlukan


penyediaan secara individu kepada pelajar
yang memerlukan pendekatan khas”.

Gearheart, 1985.
Rancangan Pengajaran Individu
Definisi:

 “… dari segi pelaksanaan, RPI adalah


sebuah kontrak tentang perkhidmatan
yang perlu disediakan untuk seseorang
murid”.
Hallahan & Kauffman, 1997.
Rancangan Pengajaran Individu

Kesimpulan Definisi

APA ? Satu dokumen bertulis


SIAPA ? Guru pemulihan / murid
BILA ? Diawal penempatan dan
semakan semula
KENAPA? Menilai pencapaian
BAGAIMANA? Dirancang berdasarkan
analisis Ujian Diagnostik
Rancangan Pengajaran Individu
KANDUNGAN RPI

 Tahap pencapaian semasa


 Matlamat jangka panjang (6 bulan)
 Objektif jangka pendek
 Strategi P&P yang disediakan
 Prosedur penilaian
Rancangan Pengajaran Individu II
Nama murid:_________________________ Tahun:__________
Tahap pencapaian semasa: _______________________________
_____________________________________________________
Matlamat: _____________________________________________
_____________________________________________________
Tarikh dicalonkan:______________

Tarikh Objektif P&P Strategi P&P Penilaian Catatan


Rancangan Pengajaran Individu III
Nama murid:_________________________ Tahun:__________
Mata pelajaran: ___________________________________
Tahap pencapaian semasa: _______________________________
_____________________________________________________
Matlamat: _____________________________________________
_____________________________________________________
Tarikh dicalonkan:______________
Bil. Objektif P&P Pendekatan/Kaedah/ Catatan: Penilaian/
Kem. Aktiviti Tarikh
Penyediaan Hasil Pembelajaran
Panduan: S – specific/ khusus
M – measurable/ boleh diukur
A - attainable/ boleh dicapai
R - reasonable/ munasabah
T - time frame/ ruang masa

Contoh: Pada akhir p&p murid dapat


1. mengeja dan membatang sekurang-kurangnya 8
daripada 10 perkataan kv+kv dengan betul.
2. menulis sekurang-kurangnya 8 daripada 10
perkataan kv+kv dengan betul berdasarkan
gambar.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama :__________________________________
Mata pelajaran : ___________________________
Tarikh: _____________ Hari : _____________
Kelas : _____________ Masa: _____________
Kemahiran :____________________________
Penggabungjalinan isi kandungan :
_________________________________________
_________________________________________
Penyerapan Nilai : __________________________
__________________________
Kemahiran Berfikir:__________________________
__________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN I
Kumpulan 1 Kumpulan 2 Kumpulan 3

Nama murid

Pen. Sedia ada

Hasil P&P
Pada akhir p&p
Murid dapat:
Bahan Sumber
Set Induksi Aktiviti kesediaan murid
Langkah 1 Pengajaran secara kelas
Langkah 2 Latihan bertulis Pengajaran secara kumpulan
Langkah 3 Pengukuhan Latihan bertulis Peng. individu
Penutup Penutup kognitif & sosial
Pembelajaran
Pengajaran Berkumpulan Model I
Kumpulan
Kumpulan Kumpulan Kumpulan Lambat
Langkah Cepat Sederhana

Langkah
1 Interaksi secara kelas

Langkah Aktiviti Interaksi secara


2
bertulis berkumpulan

Langkah Aktiviti Aktiviti Interaksi


3
Pengukuhan Bertulis Individu
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Kumpulan 1 Kumpulan 2 Kumpulan 3

Nama murid

Pen. Sedia ada

Hasil
Pembelajaran
Pada akhir p&p
murid dapat:
Bahan Sumber
Set Induksi Aktiviti kesediaan murid
Langkah 1 Pengajaran Pengukuhan Latihan bertulis

Langkah 2 Latihan Bertulis Pengajaran Pengukuhan

Langkah 3 Pengukuhan Latihan bertulis Pengajaran


Penutup Penutup Kognitif & sosial
Pembelajaran
Pengajaran Berkumpulan Model II
Kumpulan
Kumpulan Cepat Kumpulan Kumpulan Lambat
Langkah Sederhana

Langkah Interaksi Aktiviti Aktiviti


1 Pengajaran Pengukuhan bertulis

Langkah Aktiviti Interaksi Aktiviti


2
bertulis Pengajaran Pengukuhan

Langkah Aktiviti Aktiviti Interaksi


3
Pengayaan Bertulis Pengajaran

You might also like