Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
10Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Za Vita Linija

Za Vita Linija

Ratings: (0)|Views: 2,623|Likes:
Published by Sonja Nikolova

More info:

Published by: Sonja Nikolova on May 27, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/25/2013

pdf

text

original

 
ПОТРЕБНИ СЕ САМО 10 МИНУТИ ВЕЖБАЊЕ
 Состојбата на здравјето може да се подобри со само 10 минутивежбање дневно.Според американските истражувачи, секоја жена која вежба 10 минутидневно, значително го подобрува квалитетот на своето здравје- имаатповеќе енергија и изгледаат посреќно.Ова истражување е меѓу првите истражувања направени на жени кои ја поминале фазата на менопаузата, кои се екстремно надвор одформа, но секако здрави, поради секојдневното вежбање.Истражувањето покажало дека жените кои вежбаат од 10 до 30 минутидневно, имаат значителни подобрувања во кондицијата.Истражувањето опфатило 430 жени, со помината менопауза,просечно на 57 години, кои припаѓале во една од трите групи: ониекои вежбаат по 70 минути неделно, со135 минути неделно и 190 минути неделно.Четвртата група немала програм за вежбање и служела како контролна група.На почетокот жените биле прашувани за здравствената состојба, за физичкото здравје,вклучувајќи болки и физички ограничувања и нивното ментално здравје, дали лесно подлежат нанервози, депресии, дали се смирени или среќни.После шест месеци, дојдено е до заклучок дека жените кои спаѓале во највисоката група на вежби,покажале најголеми подобрувања на сите полиња од животот.Дури и оние во најниската група покажале значајни подобрувања на здравствената состојба,емоционалното здравје, виталноста и социјалното функционирање.Жените во истражувањето просечно изгубиле меѓу 1.5 и 2,5 кг.Овие промени во квалитетот на живеење не се водени од желбата за слабеење, туку од желбата зазголемување на активноста на телото.
ПРОЛЕТТА И ВАШИОТ ОРГАНИЗАМПобедете го пролетниот шок
Месото и месните преработки, мрсната и тешко сварлива храна, многу слатки работи - сите тие сеголем непријател на витката линија, но и на здравјето на организмот. А морате а признаете дека завреме на зимските месеци можеби малку и претеравте со консумација на таа “забранета” храна. Сенасобрале вишок килограми, отежната е размената на материите во организмот и е намаленодбранбениот механизам.Престанете да јадете чоколада и колачиња, пржени и мрсни јадења. Место нив, зголемете гоколичеството на свежо овошје и на свеж и варен зеленчук, варена риба и варено пилешко месоПијте чај од нане - барем три филџанчиња на ден - бидејќи го помага варењето на храната иразмената на материите во организмот.Намалето го пиењето кафе - дозволено е најмногу две филџанчиња на ден, и тоа не одеднаш, тукуедно претпладне, а другото попладне. Пијте многу течности, се разбира, не слатки сокови икоктели, туку обична или минерална вода. Сепак, подобра е минералната, бидејќи содржи соли иминерали кои му се многу потребни на организмот.За организмот нормално да функционира и да ги исфрли сите штетни материи, треба да се испијатнајмалку два литра течности на ден.
ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ СИГНАЛИ ОД ТЕЛОТО
Во текот на спортувањето честопати се заморуваме, но ако тоа е поинтензивно од вообичаено,треба да се обрне внимание на сигналите кои тело ги испраќа.
 
Ако се чувствувате здрави и во добра кондиција, а сепак се забележувате некои од долунаведените симптоми обратете се кај вашиот лекарот.1. Ако чувствувате болка во градите или напнатост, би можело да станува збор за киселина востомакот, истегнување на мускулите, или нешто многу посериозно како срцеви заболувања.2. Доколку срцето ви чука невообичаено брзо, би можело да асоцира насрцеви болести, аритмија, анемија, проблеми со тироидната жлезда илисамо преголемо консумирање на кафе.3. Несвестица, може да укажува на аномалии во нервниот систем,дехидрираност или низок шеќер во крвта.4. Чувство на силна главоболка, најчесто алармира дехидрираност,мозочен удар или пак висок крвен притисок.
ШЕЌЕР ЗА СИЛА
Она што многу луѓе не го знаат е фактот дека не се распаѓаат ситешеќери толку брзо, а голем дел се корисни за човечкиот организам.Шеќерите кои се наоѓаат во некои продукти како што се житарките (тестенините, оризот, леќата,сувиот грашок, корнфлексот) се оние за кои на телото му се потребни часови за да ги распадне.Шеќерот пак кој брзо се раствора во телото, оној во слатките работи, чоколадото, медот, даваатнагло енергија, но за жал брзо ги снемува па се случува незгоден пад на тонусот на телото.Белковините се материјал кој го градат организмот, па треба да се земаат секој ден во вид на месо, јајца, риба, млечни производи, житарки и суво овошје.Месото кое е најбогато со белковини, а е најмалку калорично е месото од мисирка
СТРЕСОТ И ИСХРАНАТА
Стресот и исхраната се тесно поврзани, пред се затоа што е важно телото да ги добие ситехранливи состојки и да се јаде правилно.Стресот го менува начинот на кој телото ги користи и ги впива хранливите состојки.Имено, она што го јадете може да го поттикне или да го олесни стресот во организмот. Пред селуѓето кога се под стрес треба да јадат храна која смирува, а не онаа која ја влошува стреснатасостојба.Додека сме под стрес треба да внесуваме повеќе витамин Ц и цинк. Една чаша сок од портокал ќедаде дополнителна количина на тој витамин и може да го разбуди телото.Морската храна е богата со цинк, па во стресни моменти треба да се консумира повеќе од обично.За да се регулира дигестивниот тракт кој најчесто е погоден од стресна ситуација, па се јавуватврда столица или пролив, треба да се јаде храна богата со влакна и да се пие јогурт.Кафето треба да се избегнува, најмногу 1 шолја кафе на ден е дозволено кога човек е под стрес.Треба да се одбегнува шеќерот бидејќи може да одмогне и само да го зголеми нивото на стрес.
НОВА МЕТОДА ЗА ОТКАЖУВАЊЕ ОД ЦИГАРИ
Пушачите полесно ги оставаат цигарите ако им се објасни во која „фаза“ се наоѓаат нивните белидробови, покажало истражувањето спроведено во Велика Британија.Со споредување на добиените мерни функции на белите дробови на конкретен пушач соподатоците за просечен непушач е добиен аргумент кој на пушачите им помага да сфатат колкупушењето му штети на здравјето, пишуваат научниците во магазинот „British Medical Journal“.Резултатите, кои се темелат на набљудувањето на 561 лице кое се обидувало да престане да пуши,покажуваат дека воведување на концептот „фаза“ на белите дробови двојно ги зголемил шансите
 
за успех (13 отсто од оние кои ја имале таа информации во споредба со 6 отсто од испитаницитекои се обиделе да престанат да пушат со употреба на конвенционални методи).Податоците на Светската здравствена организација покажуваат дека секоја година четири милионилица умираат како последица на пушењето
АКО СТЕ ИЗМОРЕНИ – ВЕЖБАЈТЕ
 Физички неактивните луѓе кои се жалат на умор може да имаат корист дури и од мали физичкивежби со низок интензитет, сугерира новата студија.Истражувањето спроведено на Универзитетот во Џорџија покажа дека и редовните краткипрошетки можат да го зголемат нивото на енергија кај испитаниците дури за 20%, а чувството наумор да се намали дури за 65%.Во оваа студија учествувале 36 испитаници кои многу ретко се занимавале со физички активностии редовно се жалеле на умор.Резултатите од истражувањето ги објавило стручното списание Psychotherapy and Psychosomatics, анаучниците ги изненадил фактот дека најголемиот напредок е забележан кај испитаниците кои сезанимавале со физички активности со низок интензитет.
Чувствувате дека не сте витки како порано, дека пребргу ве фаќазамор и дека ви недостасува енергија, но и покрај тоа никако дапочнете да се занимавате со своето тело. Најчестите изговори порадикои многумина го избегнуваат или одложуваат вежбањето сенедостатокот на време, слабите резултати или нерасположението.Не ги гледате резултатите
Можеби физичките промени нема да ги забележите веднаш, но сигурно ќе сечувствувате подобро. Полесно ќе дишете и ќе се движите, а некои физичкиболки наскоро би требало да се намалат. Не се откажувајте лесно, нормалное дека не може да има забележливи резултати за неколку дена или седмици,но со напорното вежбање ќе го извлечете најдоброто од себе.
Немате доволно време
Најчестиот изговор е недостатокот на слободно време, но тоа секогаш можеда се најде. Дури и десетминутно пешачење е вежба, па затоа допродавница одете пешки, а можете да пропешачите и едно кругче околукомшилукот.
Не се чувствувате добро
Доколку вежбањето го избегнувате бидејќи не се чувствувате добро илитемпото ви е напорно, обидете се со поспори, полесни и опуштачки вежбикои ќе ги правите пет минути пред крајот на тренингот. Многу е битно каквивежби ќе работите на крајот од тренингот, бидејќи токму тие ќе влијаат навашата перцепција за тренингот. Доколку вежбањето го завршите сосмирувачки вежби, ќе ви остане чувството дека се било лесно.
Изгледам глупаво
Заборавете на совршенството. Салата за фитнес или вежбалната не се

Activity (10)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
bore0057 liked this
trajkopetko liked this
sulejmanalfa liked this
Eva Vasilevska liked this
Sonja Nikolova liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->