Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
2Activity

Table Of Contents

0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj

Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj

Ratings: (0)|Views: 338|Likes:
Published by Fjala e Lire

More info:

Published by: Fjala e Lire on Jun 02, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/27/2011

pdf

text

original

 
Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj
"Bisedё me njё deshmor nё ditёn e pavarёsisё" dhe "Dua tё jam Migjen i ri"Besar Shkëmbi alias Ramadan Ademaj, u lind më 30.03.1958 në Leshan, Pejë.Shkollën fillore e mbaroi Glavicicë, tani Shën Gjon. Shkollën e Mesme nëgjimnazin ''11 Maji'' në Pejë. U diplomua në Universitetin e Prishtinës, dega Letërsi eGjuhë Shqipe. Me shkrime ka filluar të merret që në bankat e shkollës fillore. Ishteanëtar i disa klubeve letrare, anëtar kryesie dhe anëtar i këshillit artistik në SHKA''Haxhi Zeka'' në Leshan. Disa nga shkrimet e tij gjenden në shtypin e Kosovës,sidomos te ''Zëri i Rinisë'' i asaj kohe. Mori pjesë në demonstratat e 11 e 23 Marsit, 1,2 e 3 Prillit të vitit 1981. Për këtë u shpërblye me Përjashtim nga LKJ, (ku panjohurinë e tij organizata e kishte pranuar) dhe largim nga konvikti i studentëve. Paskësaj mori pjesë në të gjitha aktivitetet e degës dhe Universitetit. Më pas aktivitetin eka vazhduar në BL të Leshanit. Aty ishte kryetar rinie e më pas edhe anëtar e kryetar iBL ku gravitonin 5 fshatra. Ishte deleguar nga BL në komitetin komunal të Pejës nëorganizatën rinore - organizator i kunrshtimit kushtetutës serbosllave. Bëriregjistrimin dhe deklaratën e pavarësisë në lagjen e tij dhe për këtë i'u desh të largohejnjë muaj nga shtëpia sepse stacioni i policisë në Kliqinë i kishtë rënë në gjurmë. Nëzgjedhjet e para për parlamentin e parë shumë partiak u zgjodh anëtar komisioni.2 netë më vonë, pasi u numëruan votot, z. Shkëmbi tregon: ''...dolem nga shtepia e bashkefshatarit tim Mustafe Haradinit, arsimtar ne fshatin Zahac, pas ndarjes me bashkepjesemarresit mbetem vetem une dhe i madhi,deshmori , dhe sipas ZekerjaCanes,ushtar i pare i UCK-se, Tahir Lushe Berisha.Meqe ne kishim shtepite me largse tё tjeret na duhej tё bёnim edhe njё copё rruge.50 m.pa arritur tё shtёpi e tij biem nё prite tё policisё sёrboslave me tё cilёt zhvilluamnjё luftё tё ashpёr me crast vramё dhe plagosem njё tjetёr polic serb.mjerisht nё atёluftё mbeti edhe fqinji dhe zёvendёsi im , 23 vjecari , Tahir Lush Berisha.I plagosuriqё e dija se edhe ai ka mbetur i vdekur,ka zbazur ne mua 3 karikatorё.Fati meshpёtoi.Pas qёndrimit tim 6 javor nёpёr familje tё afёrta kalova nё Shqipёri ku qёndrova 17diteё.Pёr largimin tim ka meritё Ahmet Mula i cili me lidhi me nёndegёn e LDK -sё seRaushiqit.Kёtё largim e organizoi Brahim Bucolli kryetar,i cili bashkё me pёrcjellesin dhe dy tёtjerё erdhen me mua deri nё Shqipёri. Nga Shqipёria me ndihmёn e Policisё se qytetit Rijeka tё Kroacisё kalova nё Rijekaku qёndrojnё me banim tё pёrhёrshёm 3 ёllёzёrit e mi,qё tё tre ushtarё nё luftёn eKroacisё kundёr Sёrbisё.Policia e kёtij qyteti me ndihmoi edhe ne bashkimin me gruan dhe 2 fёmijёt te cilёt tёkishin hequr tё zitё e ullirit.Edhe pas tre muajsh a me shumё shiheshin shёnjat nёtrupin e saj, ndёrsa fёmijet ishin te traumatizuar.Ata i kishin qitur para tanksit teushtrisё pёr t´i shkelur duke dashur ta frigojnё gruan qё ajo tё trgojё se ku gjendёshaunё. Po me ndihmen e kёsaj policie dhe te LDK -sё nё Rijeka me 1 Tetor erdha nёGjermani.Tani kam statusin umfristёt po jam edhe qytetar i vendlindsime.Posedoj edhe dokumentin e "shtetit" tim.E futa nё thonjёza shtetit sepse Kosova akoma nuk ёshtё shtet dhe me kёtё vetёm semashtrohemi. Bota na ndihmoi por edhe ne ndau, tash pergjithmone dhe nga njё kombu bёmё, shqipёtarё e kosovarё. Qёndrimi im pёr kёtё shihet nё vjershёn "Bisedё menjё deshmor nё ditёn e pavarёsisё" dhe "Dua tё jam Migjen i ri"
 
Poezi patriotike NЁNA IME ISHTE1 Nena ime ishte Nena kosovareLind e rritë e lumja Nga Nena DardaneGji i dha TeutaUjë i dha Drini Nuse shumë e bukur  N’ shtёpinё e një trimiIshte bijë e Agronite mesë e Skёndebeutsofër i mblidhtegjithë burrat e dheutSofrën ua shtronteme djathë e bukëvaleçorapë tё leshtau çonte në maleIshte orë e malitRojë e bjeshkëve t’ lartaishte bareshë e urtëhidhte farë në brazda2Qante bashkë me muaKur si foshnje qaja unëAjo kurrë nuk lodhejKur unë e leja pa gjumëE kur unë qeshjaAjo lahej me gazin timRrugët m‘ i praronteDitët m‘ i mbushte bekimBashkë me shtatin timI rritej shpresa par jetëJa po m’ rritet djali- thoshteDo t‘ kam pleqëri tё qetë3U lind e u rrit n‘ kasolle
 
Jo n‘ vila n’pallateVet lindte e rritte f‘ mijë N‘ djepa maje shpate Nena ime ishte Nena kosovareRënd e rënd tёrё ditënE nuk lodhej fareDjepin lidhë në shpinë Nena ime madhe Ndihmon burr’n e vet Në ara n‘ livadhe4Kur burrin ia morën n‘ burgVet punonte n‘ arëHerë u printe qeveE herё hidhte farëE kur kthehej n‘ brёmjetrima i mbushej sh‘ piaKishte nga ProkuplaKishte nga ShqipёriaKishte nga PreshevaKishte nga Mali ziKishte nga Ilirida Nga Drenica djem t’ riSofrën ua shtronteMe djathë e bukëvaleIshte nikoqireIshte dhe bujareIshte nikoqireIshte dhe bujarePrite e qite miqPërcillte djem në male5Kur ndonjëri vritej Nuk e qante kurrëVdiqe i ri- i thoshteAkoma pa u bёrё burrëPa ta sjellë akoma Nusen në shtëpiJo, jo, e fshinë nëna lotin

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->