Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Başarılı yöneticinin özellikleri nelerdir yazınız

Başarılı yöneticinin özellikleri nelerdir yazınız

Ratings: (0)|Views: 2,850 |Likes:
Published by Derya Kayıhan

More info:

Published by: Derya Kayıhan on Jun 04, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/04/2010

pdf

text

original

 
1-
Başarılı yöneticinin özellikleri nelerdir yazınız. Bunlardan tercih ettiğiniz ikisiniaçıklayınız.İyi iletişimciTeşvik edenPlanlayan ZamanlayanDeğerlendirenDisiplin sağlayanÇatışmaları yöneten Müzakere edenMülakat yapanSorun çözenYetki aktaran Baskıları azaltanTakım kuran Kayıt tutanEğitimciAntranöYönetmenLideAmaca yönelikAmaca bağlıUyanıkSabırlıİş tamamlayıcıKararlıAkıllıÇalışkan
Başarılı Yöneticinin 13 Özelliği
Yönetici olmak günümüzde daha da zorlaştı. Yöneticilerin sahip olması gereken özellikler her geçen gün artmakta. Dünyakürselleştikçe rekabet artıyor, koşamayan altta kalmaya mahkûm oluyor.Günümüzde tek yönlü yöneticilerin devri geçti. Artık çok yönlü, değişken şartlara uyum sağlayabilen yöneticiler önemkazanmakta. Çağımızın hem yönetim hem yönetici anlayışı değişti. Peki, günümüzün başarılı yöneticilerinin özellikleri neler?Şimdi onu inceleyelim:
1)Organizatör:
Yöneticiliğin en önemli özelliği organizatörlüktür. Yöneticilik en basit tanımıyla; yapılması gereken işleri işarkadaşlarınızın yardımıyla tamamlamanızdır. Burada başarılı yöneticilerin organizatörlük yeteneği ortaya çıkmakta… Çünküyönetici her işi kendi başına yapamaz, yapmaya çalışsa da başarılı olamaz. İyi yöneticiler sistemlerini kurar, ekiplerininorganize ederler. Dişliler dönmeye başladıktan sonra onların işi hataları düzelmektir. Dişlilerin dönmesine yardımcı olmakdeğil.
2)Planlamacı:
Başarılı yöneticiler geleceği şirketlerinin menfaatleri doğrultusunda planlarlar. Yapılması gereken işleriparçalara böler, çalışanlarına paylaştırırlar. Henry Ford" Hiçbir iş zor değildir, yeter ki onu parçalara bölebilelim demiştir.Çalışanlarına dönemsel hedefler verip onları canlı tutarlar.
3)Motive Edici:
İş hayatında yenilgiler, bıkkınlıklar yaşanıyor, yaşanacak. Çalışanlarını motive eden heyecanlarını üstdüzeyde tutabilen yöneticiler daha başarılı oluyor. Çünkü makineler bile zaman içinde aşınır, yıpranır yağlamanız gerekir. Bukonuda insan daha hassastır. Onları periyodik olarak rahatlatmanız, tekrar yenilemeniz gerekir.
4)Denetleyicilik:
Hedefler, yapılması gereken işler verildi. Artık denetim takip aşamasındayız. Başarılı yöneticiler düzenliolarak işleri takip ederler, bilânçoları, gelir, gider durumunu kontrol ederler ancak bu şekilde sistem düzenli işler. Bu konudaçalışma yapan denetim firmalarının sayılarının artması, önemsenmesi bu noktaya dikkat etmemiz gerektiğinin ipucu suduraslında.
5)Eleştiriye Açık Olma:
Yöneticiler iş yaşamında olumlu olumsuz birçok eleştiriye maruz kalacaklardır. Çünkü sürekli gözönündeler ve yaptıkları her hareket izlenmekte. Ama bu eleştirileri en iyi şekilde değerlendirip şirketin menfaatleridoğrultusunda hareket edilmedir. Eleştiriye tahammül edemezseniz, gelişemezsiniz mevcut durumunuzu korumaya çalışırsınız.Çünkü" daha iyi olmaya çalışmayan iyi olarak da kalamaz"1
6)Çalışanlarıyla Bağ Kurma:
Yöneticileri yükselten daha iyi duruma getiren ekiplerinin başarısıdır. Yönetici tek başına çokbaşarılı olsa bile ekibi başarısızsa başarısızlığa mahkûmdur. Çalışanların dinleyen, onların sıkıntılarında onlara yardımcı olanyöneticiler daha başarılıdır. Yönetimi zincirin halkaları gibi düşürsek zincirleriniz ne kadar sağlamsa o kadar hızlı yol alırsınız.Yönetici zincirin başı, çalışanlar halkalarıdır. Zincirin bir halkası kopsa zincir işlevini kaybeder.
7)İyi İletişimci:
Hayatın her alanında iletişim çok önemli. İyi yöneticiler iyi iletişim kurma becerilerine sahiptirler. Kendilerinirahatlıkla ifade edebilirler. Her insandan bir şeyler öğrenmeye, öğrenirken de öğretmeye inanırlar.
8) İş ahlakına sahip olmak:
Yöneticilerin olmazsa olmaz özeliklerinden biri iş ahlakıdır. Çok başarılı olabilirsiniz ama işahlakına sahip değilseniz verilen emeğe saygı duymuyorsanız er geç başarısız olusunuz. Hayatta hırslarına gem vuramayıp, işahlakını hiçe sayan yöneticiler kazançlı gibi görünseler de uzun vadede kaybederler. Unutmayalım ki "Herkesi bir kezaldatabilirsiniz, bazı insanları her zaman aldatabilirsiniz, ama herkesi her zaman aldatamazsınız"2
9)Değişime açık olma:
Dünya sürekli bir yenilenme, akış içinde. Değişime açık olma, değişikleri fark edip öncü olmabaşarınızı artırır. Başarılı yöneticiler değişir, çevrelerindeki gelişimleri takip eder. Kendilerini sürekli yenilerler.
10) Uyumlu Olmak:
Bir anahtarın bir kapıyı açabilmesi için büyüklüğü, heybeti değil dişlerinin kilide uyumu önemlidir.Üstündeki yöneticilerle ve daha alt kadrodaki çalışanlarla uyum içinde çalışan yöneticiler daha başarılılar. Çünkü yönetim ekipişidir, siz bir orkestra şefisiniz ekibinizin ahengi başarınızda önemli rol oynayacaktır.
11)Özgüven:
Özgüven her yöneticinin sahip olması gereken bir özellik Siz yapacağınız işlerde özgüvene sahip olmazsanız
 
çalışanlarınızı o işe inandıramazsınız. Kendine güvenen, yaptıklarının bilincinde olan yöneticiler daha fazla desteklenir veyükselirler.
12)Kriz yönetebilmek:
Yöneticilerin en sık karşılaştıkları durumlardan biri krizlerdir. Kimi yöneticiler kriz anında paniğekapılıp şirketlerine zarar verebilirken, başarılı yöneticiler kriz anlarını iyi yönetebilirler. Birçok başarılı şirketin kriz anlarındabile büyüyebilmesi, kriz yönetebilen iyi yöneticileri sayesindedir.
13)Vizyon sahibi:
Büyük hayallere sahip yöneticiler gelecekte yerleri alacaklardır. Şirketi bir gemi gibi düşünürsek, yöneticigeminin kaptanıdır. Geminin dümenini ne tarafa kıracağı, fırtınayla karşılaşınca neler yapacağı kaptanın vizyonuna bağlıdır.
2-
“Farklı olmak her zaman daha iyi olmak değildir. Ancak daha iyi olmak her zaman farklı olmaktır”. Bu sözü pazarlama açısından yorumlayınız.
yaşamda fark yaratmak için farklı olmak zorundayız. Farklı olmak için deha değil, daha birşeyler olmak lazımKişiler için örneklersek;
Daha
iyi konuşmacı,
Daha
başarılı bir lider,
Daha
iyi analiz eden, Yaptığı işi
daha
farklı ortaya koyan,Söyleyeceklerini
daha
farklı üslupla ifade edenMesela nasıl?Benim yaşadığım bir örnek...Sizi 2 sefer aynı şehre otobüs seyahatinde gören hostesin, siz uzaktan gelirken gözü vemimikleri ile sizi tanıdım mesajı vererek, yaklaştığınızda tekrar hoş geldiniz diyerek, çayikramında biliyorum siz şekersiz içiyorsunuz demesi mideniz ağrıyordu geçen sefer şimdinasılsınız? diye sorması daha[/b]dır.Çok farklı lezzeti olan bir yemeğin tabakta ve ikramdaki özensiz sunumu ile kaybettiğikaliteyi,Çok bilgili bir üstadın konuşurken eeeeeeeeeeeeeeeeeeee, hııııııııııııııııııııııııııı,ooooooooooooooooooooooo gibi uzatlamaları sayesinde çok önemli ana fikriKaybettiğimizi söyleyebiliriz.Hep görsellik mi? Sunuş mu? Show mu? farklı kılan diyenleriniz olabilir. Tabii ki değil,Bizler insanız, algılarımız farklı, önyargılarımız farklı, beklentilerimiz farklı, deneyimlerimizve bunlardan öğrendiklerimiz farklı ama bizler de etiketleniyoruz. Bize gönderilen kodlarıya geldiği gibi, ya da farklı algılarla açıyoruz.Nasıl baktığımızla, neyi ön plana çıkardığımızla değişen bir durum. Duygularımıza hitapeden şeyler ne kadar gerçekçi düşünen biri olursak olalım bizi çooook etkiliyor. Yapmacıklığı, riyakarlığı, sahteciliği de hemen anlıyoruz. Aslında bazen anlamakistemesek de işimize gelmese deJNe yaparsak yapalım;En iyisini yapmaya çalışalım.En iyi sürede, en doğru seçeneklerle, en sağlıklı planlarla,
en
.. lerle
daha
larla yapalım.Bazen bizim için en[/b] gelen şey , başkaları için
en
[/b]olmasa da.Sadece kişisel anlamda ele almak da yeterli değil, iş yaşamında da daha [/b]olmak lazım.Müşteri ilişkilerinde, hizmette, üründe, görsellikte, sunumda, satışta.vs.Aslına bakarsanız müşteri gözüyle beklenen de bu. Tüm ilişki yönetimi, müşteri memnuniyeti yaklaşımı eğitimlerinde benzer hizmet normlarıiçin öğretilerde bulunulur. Kaç kişi uygular, kaç kişi sürdürür, kaç kişi inanır bilinmez.Sonuca baktığınızda da normali uygulamayanlara arasında normal davrananlar bile bazenFARKLI[/b] olabiliyor. Eğer karşılaştığımız şeye şaşırıyorsak, beklentimizin üzerinde birşeyle karşılaşıyorsak bir fark ile yüz yüzeyiz demektir.Daha[/b] iyi temizleyen deterjan,En şak şaklı şampuan,115'i bir arada eeeeennnnnnnnn iyisi.... hep çevremizde , zihnimizde dolanıyor. Ürünlerin
daha
sına varım. Kalite çıtasını sürekli yükseltmek çok güzel. Ama bunu davranışla,hizmetle, sunumla, takiple, sürdürülebilir bir ilişki yönetimi yolculuğu ile yaparsak işte ozaman fark yaratan şirketler, kuruluşlar oluruz. Yani güncel bir sloganla bitirirsek; Amaçsız farklılaşmaya, çalışmamaya yokum.
Daha

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->