Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
00710

00710

Ratings: (0)|Views: 4 |Likes:
Published by atifunaldi

More info:

Published by: atifunaldi on Jun 11, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/16/2009

pdf

text

original

 
13.03.2001
MEHMET TEZKAN(mtezkan@sabah.com.tr )Anasayfa
Korkarım.. Yine mafya kazanacak..
Anadolu'dan gelen, bir lokma ekmeye muhtaç insanlardı.. Başlarını sokacakyerleri yoktu.. Briketten derbe çatma tek göz odalı barınaklar yaptılar..Kentin çok uzağındaydılar. Hani gece kurt iner dediğimiz yerler var ya her biriböyleydi. Ne yürüyecek yolları, ne içecek suları vardı..Gecekondu hayatımıza böyle girdi. Hazine arazilerinin işgali böyle başladı..Ve aradan yıllar geçti..Bir de baktık ki büyük kentlerin çevresi halka halka örülmüş..Bir de baktık ki bu yerleri işgal edenler, sandığımız gibi elinde avucunda bir şeyolmayan göç kurbanı insanlar değil..Biz oy avcılığı yaparken, biz yoksul edebiyatı yaparken, arazileri mafya kapmışgitmiş..Çıkar çıkarabilirsen..Sat satabilirsen..Yağmayı durdurmanın tek bir yolu vardı.. Hazinenin elinde kalan alanlarıparselleyip satmak..Önce Turgut Özal denemeye kalktı.. Ortalık birbirine girdi.. Siyaset mantığıyendi.. Özal nasıl olur da devletin arazilerini satabilirdi?Sattırmadılar tabii...Sonra Çiller ortaya çıktı.. O farklı bir yöntem izledi..
 
Madem ki hazine arazileri gecekonducuların işgali altındaydı.. Madem ki devletartık onları çıkaramıyordu o halde bedelini almalıydı..Çiller, 1995 seçimlerinden önce bu projeyi gündeme getirdi..Kendisine ait tek ya da birkaç katlı gecekonduda oturanlar vergi ödedikleri bedelüzerinden taksitle binanın sahibi olacaklardı..İçinde kiracı bulunan gecekondular ise rayiç bedelle satışa çıkacak, en çokveren alacaktı..Sonuç fiyasko oldu.. Seçim yatırımı, oy avcılığı diye muhalefet ayağa kalktı..Hazine arazileri yok pahasına peşkeş mi çekiliyor diye ortalık birbirine girdi..Ve olan oldu.. Sonunda ne satış oldu ne de af.. Ama af sözü bile dağın taşınişgal edilmesine yetti..Çiller satmaya kalktığında Türkiye'de 1 milyon 700 bin gecekondu vardı..Oturanların yüzde 32'den fazlası kiracıydı..Bugün 2.5 milyona yaklaşıyor..Siyaset, bu oy deposuna elini uzatmaya korkuyor.. Nasıl uzatsın ki.. Depo kimeçalışırsa o iktidar oluyor..Depo kimi gösterirse koltuğa o oturuyor..Bugün seçim meçim yok ama kamu arazilerinin satışı gündeme geldi..Ekonomik kriz.. Maliye'nin kaynak arayışı, kamu alanlarının, işgal altındakiarazilerin, değerli binaların satışını zorunlu hale getirdi..Yumurta kapıya dayandı, siyasetçilerin aklı başına geldi..Türkiye 20 yıl önce yapacağını şimdi yapmaya kalkıyor..Ama göreceksiniz.. Bir kaç değerli arazi, bir kaç değerli bina dışında satışfiyasko olacak..Çünkü çok geç kalındı.. İş işten geçti..Kendimizi kandırmayalım..Adam niye alsın ki.. Zaten işgal etmiş yıllardır oturuyor..Durduk yerden cebinden neden para çıksın ki..Bir kaç arpalık arazi varsa onu da mafya kapar olur biter..Sonra.. İstanbul'un yarısı satılık zaten.. Hem de yok parasına satılık.. Ama alanyok.. Ne emlak para ediyor ne de boş arazi..Maliye diyor ki, Kartal'da bulunan işgal altındaki 670 dönümlük alan önceliklesatılarak 300 trilyonluk kaynak yaratılacak..Bakın bakalım satılacak mı?Siyaset İstanbul'un ipini yıllar önce çekti..Siyasi patronaj yıllar önce hazine arazileri parselleyip oy adı altında sattı..Şimdi ikinci kez mi satılacak..

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->