Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EL KİTABI

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EL KİTABI

Ratings: (0)|Views: 1,163 |Likes:
Published by Berkem Bilgin
Handbook for newbies in V-Ray Turkish content
Handbook for newbies in V-Ray Turkish content

More info:

Categories:Topics, Art & Design
Published by: Berkem Bilgin on Jul 07, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/04/2012

pdf

text

original

 
YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EL KİTABI
-
BÖLÜM 13.BOYUT
 
Daha önce 3 Boyutlu bir program kullanmadıysanız öncelikle bu kavrama alışmanız gerekecek.Standart resim programları 2 boyutludur. Paint, Phosotshop, Flash ve benzer programlarda fare ileişlem yaparken yukarı
-
aşağı ve sağa
-
sola
 
hareket ederek çizim yaparsınız. 3D Studio Max ve benzerprogramlarda ise bunlara birde derinlik kavramı katılmakta ve çizim olayı çok daha farklı bir ortamataşınmaktadır. 3 Boyutlu programlar ile çizilen nesnelere farklı açılardan bakmak ve farklı açılardanresim almak çok kolaydır. 3 Boyutlu programlarla çizilen nesneler
 
sadece bir resim değil gerçek birnesne gibidir. size gerçek kadar yakındır, tek sınır aradaki bilgisayar ekranıdır.Çizilen bir arabanın içine bakabilir.
 
Parçalarını değiştirebilir veya onunla çevrede birkaç
tur
atabilirsiniz. Animasyon özelliği ile tekerlerinin döndüğünü görebilir, dış rengini değiştirebilir hattabomba koyup havaya uçurabilirsiniz.Hayallerinizdeki evi yapmadan önce 3 Boyutlu çizerek içini dolaşabilirsiniz. Güneşin farklızamanlarında evin
 
içindeki ışık durumlarına bakıp ona göre planı değiştirebilirsiniz. Duvarlarıboyayabilir, eşyalarla donatabilir. Çevre düzenlemesi yapabilir. Bahçesinde kelebekler uçurabilirsiniz.
 
Hatta uzmanlaştıktan sonra evin bahçesinde koşan çocuklarınızı gösteren bir film bile yapabilirsiniz.
 
3. Boyuta geçmek hayallerinizi gerçek dünyaya taşıyacaktır.
 
Resimde 3D Studio Max programına ait dört farklı bakış açısını görüyorsunuz. Sahneye farklı açılardanbakmak çizimi kolaylaştırmaktadır. Sağ altta gösterdiğim düğmeye basarak bu görünümlerden birininekranı kaplamasını sağlayabilirsiniz. Bu düğmeye basmak yerine klavyeden Alt ve W tuşlarına birliktebasabilirsiniz. Bu kısa
-
yol tuşları programın farklı versiyonlarında değişebilir. İki görünüm arasında okile gösterdiğim bölgeye fareyi götürüp basılı tutarak çekip pencere boyutlarını değiştirebilirsiniz.
 
Bir pencereyi tam ekran yaptıktan sonra diğer ekranlara geçmek için klavyeden kısa
-
yol tuşlarıkullanabilirsiniz. Önce büyütme düğmesine basıp pencerelerden birini tam ekran yapın. Daha sonraklavyeden
F
 
(front
-ön)
,
T
(top-
tepe) ,
L
 
(left
-
sol) ve
P
(perspektif) düğmelerine basmayı deneyin.
 
 
 
HADİ ARABA ÇİZELİM
 
3 Boyutlu dünya ile yeni tanıştıysanız internette veya Programın dosyaları arasında uzmanların çizmişolduğu çalışmaları görüp hayran kalmış olabilirsiniz. Hemen araba nasıl çizilir veya insan nasıl çizilirdiye arayışlara geçeceğinize eminim. Bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz
 
canavarları ve uzayaraçlarını çizmek için aceleci olmayın. Daha önce öğrenmeniz gereken çok şey var...İlk çalışmalarınıza başladığınızda bir saat çalıştıktan sonra “hiçbir şeye benzemedi” diyerekçalışmanızı silmeyin. Veya karamsarlığa kapılmayın.Uzman bir kişinin
 
bir araba veya bir insan modeliiçin en az
 
2-
3 gün
 
ara vermeksiniz uğraştığını unutmayın. Siz her şeyi bir saatte çizmeyi beklemeyin.
 
Filmlerde gördüğünüz birçok bilim kurgu sahnesi tek bir kişi tarafından hazırlanmıyor. Büyük sahnelerekip işidir. 20 kişinin birkaç ayda hazırladığı çalışmayı görünce o kadar çok şaşırmayın ve hevesinizkaçmasın. Mükemmelliğin sırrı çok çalışmak ve sabırda gizlidir.
 
Modeller hazırladıkça tekniğinizigeliştirecek ve her geçen gün daha iyiye gideceksiniz. Fakat hemen araba çizmek yerine öncearabanın tekerleklerini en iyi şekilde çizmeyi deneyin, veya sadece kapısını çizmeyi deneyin. İnsanyapmayı da düşünün ama önce bir el veya kafayı en gerçekçi şekilde hazırlamaya çalışın. Tek birparçayı mükemmel şekilde çizmek size çok şey kazandıracaktır.
 
MODELLEME
 
Modelleme 3 Boyutlu
 
çizim dünyasında en zor kısımdır. Çok uzun zaman alması ve modelleme işlemisırasında sonucun çok belirgin olmayışı biraz canınızı sıkabilir. Ama uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkanürünü görünce modelleme işlemini de sevmeye başlayacaksınız.
 
Modelleme işleminde kesi
n bir kural
yoktur: Amacınız olan şekli hazırlamak için hangi tekniği kullandığınız önemli değildir, önemli olangerçeğe ne kadar yaklaştığınız olacaktır.
 
Modelleme tekniklerinin ingilizce isimlerini kullanacağız. Bu şekilde program ile uyumunuz daha kola
y
olacaktır. Modellemeyi genel olarak üç grupta toplayabiliriz. Bu isimleri bir süre sonra çok iyi tanıyorolacağınız için Türkçe karşılıklarını aramaya gerek yok.
1.
 
Mesh modelleme
 
2.
 
Patch modelleme
 
3.
 
Nurbs Modelleme
Mesh Modelleme 3Dsmax programında
 
en çok kullanılan ve Edit Poly aracı ile iyice gelişmiş olan birsistemdir. Anlatımlarımda özellikle bu sistemi kullanacağım çünkü Edit poly ile istediğiniz her türlümodellemeyi rahatça yapabilirsiniz.Patch modelleme sistemi 3Dsmax içinde kısıtlı da olsa kullanılabiliyor fakat Spline + Surface ikilisi ilebu 3Dsmax içersinde çok etkili sonuçlar vermektedir.Nurbs araçlarını kullanmak isterseniz 3Dsmax ile bu da mümkün ama bu işi sektörel anlamdaotomasyon çizimleri vb. gibi konularda kullanacaksanız Rhino isimli Nurbs programını öneririm. Nurbsmodelleme konusundaki en iyi yazılımlardan biridir.3dsmax ekibi uzun zamandır Nurbs üzerine yeni komut eklemediğinden bu konuya girmeyeceğim.Nurbs anlatmamız gerekirse bunu Rhino yazılımı ile yaparız.
MODELLEMEYE GİRİŞ
-
MESH MODELLEME
3 Boyut programlardaki en eski modelleme çeşitlerinden biridir. Oyunlarda gördüğünüz karakterlerve çevre tasarımı bu teknikle yapılır. Bunun yanında bina ve mimari modellemelerde de bu teknikağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Önceki versiyonlarda insan çizimi için bu teknik de kullanılmaktaydıfakat Max5 ve sonraki versiyonlarda daha geliştirilmiş hali olan Editable Poly tekniği kullanılmaktadır.
 
İLK ÇİZGİ
 
Elinize kalem alıp bir üçgen çizerken neler yaptığınızı düşünün. Önce köşe noktalarının yerinidüşünürsünüz. Daha sonra kenarları çizersiniz, kenarlar çizildikten sonra karşınızda bir yüzeyoluşacaktır. 3Dsmax içinde ekrana doğrudan nokta koyma diye bir seçenek yoktur*. Düz ve eğri çizgiçizme seçenekleri vardır. Basit bir yüzey çizmeyi deneyerek başlayalım.
 

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
safkardes liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->