Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Kolektor Sloneczny 2

Kolektor Sloneczny 2

Ratings: (0)|Views: 1,767|Likes:
Published by vercyngentoryks
Kolektor słoneczny metodą "Zrób to sam"
Kolektor słoneczny metodą "Zrób to sam"

More info:

Published by: vercyngentoryks on Jul 18, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/27/2012

pdf

text

original

 
 KOLEKTOR SŁONECZNYMETODĄ„ZRÓB TO SAM”
Autor: jahman1984
 
2
SPIS TREŚCI:
1.Wstęp ................................................................................................................................... 32. BHP........................................................................................................................................33. Podstawy techniczne .............................................................................................................34. Dobór powierzchni kolektora.................................................................................................35. Budowa kolektora ..................................................................................................................96. Testowanie............................................................................................................................217. Łączenie kolektorów............................................................................................................228. Połoenie kolektorów ..........................................................................................................229. Zbiornik akumulacyjny ........................................................................................................2310. System świeej wody.........................................................................................................24
 
3
1. Wstęp
Poradnik przeznaczony jest dla osób chcących samodzielnie wykonać kolektor słonecznyz tanich dostępnych w kadym sklepie przemysłowym artykułów. W porównaniu z cenamioryginalnych baterii koszt moe być kilkakrotnie niszy a sprawność nie wiele nisza.Dlatego polecam wykonanie samodzielnie kolektora w zaleności od potrzeb na własną rękęze względów ekonomicznych jak i na ochronę środowiska. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac naley dokładnie zapoznać się z całością tekstu.
2. BHP
Ze względów bezpieczeństwa przedstawione prace powinny być wykonywane przezosoby dorosłe lub pod okiem takiej osoby. Przy pracy przy szkle naley zwrócić szczególną uwagę oraz załoyć rękawice i odzie ochronną!!! Przy pozostałych pracach naley równie przestrzegać podstawowych zasad BHP.
3. Podstawy techniczne
Kolektor słoneczny jest urządzeniem, w którym następuje zaabsorbowanie energiicieplnej Słońca przez powierzchnię blachy, rur wypełnionych czynnikiem grzewczym oraz przez powietrze wypełniające wnętrze kolektora i oddanie jej, za pośrednictwemwymuszonego przepływu czynnika grzewczego, do zbiornika wody uytkowej.
 
4. Dobór Powierzchni kolektora
Powierzchnie kolektora dobieramy w zaleności od jego zastosowania. Jeeli będziemy stosować go okresowo np. do domków letniskowych, polach namiotowych czycampingach itp.... To zastosujemy metodę chwilowego zapotrzebowania na ciepłą wodę.Jeeli chcemy zastosować do pracy w domku jednorodzinnym zastosujemy metodęstandardową. W drugim przypadku skorzystamy z tabeli nasłonecznienia, aby później wobliczeniach uwzględnić ile i w jakich okresach roku będziemy korzystać z darmowej energii.
- Metoda doboru zapotrzebowania chwilowego
Metoda ta polega na wyborze ile i jak ciepłej wody będzie nam potrzeba w odcinkach jedno godzinnych. Gdy ju będziemy znać wymagane parametry postępujemy według poniszego przykładowego schematu:
1-
 
Chcemy ogrzewać przynajmniej:
10 litrów
wody w ciągu jednej godziny ztemperatury początkowej 10 ˚C do 45 ˚C
2-
 
Ustalamy moc, jaką będzie pracował kolektor według poniszego wzoru :
Cp * delta.T * V  P= -----------------------------3600
 gdzie:Cp- ciepło właściwe cieczy ( woda – 4180) Delta.T – rónica temeratur wej. i wyj.V- objętość wymaganej ilości wody [ w litrach ]

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Bogdan Liss liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->