Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
8Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Maria Magdalena (12+1) 13 apostołem

Maria Magdalena (12+1) 13 apostołem

Ratings:

5.0

(2)
|Views: 2,423|Likes:
Published by Andrzej Puchalski
Kto był tym ulubionym i ukochanym uczniem Jezusa?
Kto był tym ulubionym i ukochanym uczniem Jezusa?

More info:

Categories:Types, Research, History
Published by: Andrzej Puchalski on Jul 24, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
See more
See less

11/30/2014

 
Maria Magdalena 13 (12+1) apostołem?
Maria Magdalena
(Maria z Magdali) – według Biblii żyjąca w I w. n.e. kobieta pochodząca zwioski Magdallah lub Migdal, (z hebr. Migdal oznacza "wieża ryb") obecnie El-Me-dżelodległej o 5 km od Tyberiady, leżącej nad jeziorem Genezaret w Galilei. Należała do kręguuczniów Jezusa. Przyłączyła się do niego po tym, gdy Ten wypędził z niej siedem złychduchów
(Łk, 8). (1) I stało się potem, że chodził po miastach i wioskach, zwiastując dobrą nowinę o Królestwie Bożym, a dwunastu z nim (2) i kilka kobiet, które On uleczył od złych duchów i od chorób, Maria zwana Magdaleną, z której wyszło siedem demonów, (3) i Joanna, żona Chuzy, zarządcy dóbr Heroda, i Zuzanna, i wiele innych, które służyły im majętnościami swymi… oraz Mk 16:9 Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezusukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów…..
 W Kościele rzymskokatolickim przez wieki była utożsamiana z kobietą cudzołożną z EwangeliiJanowej
(J;8) (1) Jezus natomiast udsię na Oliwną, (2) ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. (3) Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobiektórą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy pośrodku, powiedzieli do Niego: (4) Nauczycielu, kobiedopiero pochwycono na cudzołóstwie. (5) W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty comówisz? (6) Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezusnachyliwszy się pisał palcem po ziemi. (7) A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się irzekł do nich: Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień.
..
 
Jan wprawdzie nie powiedział że chodzi tutaj o Marię Magdalenę ale pierwsi ojcowie kościoła podważali rolę kobiety w życiu duchowym i od samego początku odsuwali je od uczestnictwaw Kościele. Tertulian głosił:
"Nie wolno kobiecie przemawiać w kościele ani też nie wolno jej udzielać chrztów czyofiarować eucharystii, ani też żądać jakiegokolwiek udziału w męskich funkcjach, a zwłaszcza zaś funkcji kapłana
1
Rola kobiety przez odsunięcie jej od wiary sprowadzała się do postaci grzesznicy. Tym samymkościół pragnął zminimalizować rolę Marii Magdaleny. Takie podejście było zgodne nie tylko zTertulianem ale i również z naukami św. Pawła (1 Tm 2:11-12). W dokumencie "Porządek apostolski" stworzonym przez oponentów Marii, a opisującym wydarzenia Ostatniej Wieczerzyznajduje się fragment:
 Jan rzekł: "Kiedy Mistrz pobłogosławił chleb i kielich i rozdał je ze słowami: "To mojeCiało i Krew" nie zaproponował ich kobietom, które są z nami. Marta odpowiedziała:"Nie przekazał ich Marii, ponieważ się śmiała" 
 Na tej podstawie twierdzono, iż Maria Magdalena wątpiła w zbawienie Jezusa. Zaczęto głosić,iż była nierządnicą i grzesznicą i jako taka nie zasługuje na cześć. Przeciwko Marii Magdaleniewystępował też twórca luteranizmu Marcin Luter:
Ona nie potrafi myśleć, marzyć, mówić o niczym innym, jako tylko o tym: gdybym miałatego mężczyznę, mego najukochańszego gościa i pana, radowało by się moje serce
 
2
Tego typu poglądy spowodowały, iż na długie stulecia Maria Magdalena stała się symbolem pokutnicy i grzesznicy. W średniowieczu tworzono nawet domysły upadku Magdaleny. Jeden znich mówił o zamożnym pochodzeniu Marii i jej niespotykanej urodzie. Te przywary miały
 
spowodować zejście na złą drogę. Istniał również pogląd, iż Magdalena była żoną JanaEwangelisty, a gdy ten wybrał pójście za Jezusem, zrozpaczona żona oddała się w ręcenierządu. Historie te odpowiadały ówczesnej modzie średniowiecza, identyfikując zmysłową ladacznicę z nawróconą mistyczką. Pomimo późniejszych prób wyniesienia i oczyszczeniaimienia Marii Magdaleny taki obraz pozostał w świadomości wyznawców kultury KościołaZachodniego. Jednak Jan Ewangelista wskazuje na nią jako na pierwszą osobę która zaczęłagłosić o Zmartwychwstaniu Jezusa(J;20)
(15) Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, żeto jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. (16) Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: Nauczycielu. (17) Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im:Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. (18) Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział.
Ewangelia Judasza, pismo gnostyckie z III-IV w n.e. wyraźnie wskazuje na obecność trzynastuapostołów.„Będziesztrzynastym i będziesz przeklęty przez pozostałą resztę pokolenia, ale przyjedziesz i będziesz panował nadnimi. Ostatniego dnia zaś będą  przeklinać twoje nawrócenie ku wysokości

Activity (8)

You've already reviewed this. Edit your review.
blusior added this note
Niezwykle ciekawa,lecz chyba nie cała...moze sie myle.Jesli jest więcej treściMagdaleny,prosze o info.Dzieki za mozliwość zapoznania się.
blusior liked this
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->