Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
80Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Lista de exercícios - gestão de estoques

Lista de exercícios - gestão de estoques

Ratings: (0)|Views: 10,782 |Likes:
Published by zeramentocontabil

More info:

Published by: zeramentocontabil on Aug 07, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/20/2013

pdf

text

original

 
Gestão de EstoquesLista de Exercícios
 
Classificação ABC
1.Faça a classificação ABC para os itens das tabelas abaixo:a.
Item P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 P11Demanda anual 450 230 5 800 3000 800 500 210 100 700 60Custo unitário 20 9 150 2 10 10 5 100 8 2 30
b.
 
MaterialPreçoUnitárioConsumo
Mat11,21 123Mat211,9015Mat33,6489Mat45,98 12Mat511,2075Mat6 11,986Mat7 1,6022Mat80,3884Mat95,12 19Mat1021,60 3c.
ProdutoCustoQuantidade
Ácido cítrico3,0060Açúcar0,2914.600Água0,01110.000Antiespumante8,0085Aroma leite8,0055Aroma sabor8,5050Bicarbonato I0,8035Bicarbonato II0,8025Corante60,008Emulsão10,0030Sal0,2035Soja0,4515.200
 
d.
Produto VendasCusto unitárioProduto VendasCusto unitário
Produto 1897R$ 2,50Produto 18949R$ 2,10Produto 2771R$ 2,70Produto 191034R$ 1,90Produto 35026R$ 4,30Produto 20275R$ 4,95Produto 41366R$ 1,10Produto 21884R$ 1,90Produto 54283R$ 1,50Produto 227244R$ 30,00Produto 6256R$ 6,80Produto 23307R$ 6,20Produto 7460R$ 3,00Produto 24193R$ 6,80Produto 84804R$ 2,00Produto 251090R$ 2,70Produto 9600R$ 2,90Produto 26781R$ 5,40Produto 1016R$ 82,00Produto 27441R$ 6,30Produto 119228R$ 19,50Produto 28659R$ 2,70Produto 1264R$ 27,00Produto 291372R$ 1,40Produto 131396R$ 1,10Produto 30450R$ 2,90Produto 141341R$ 1,40Produto 31932R$ 2,10Produto 15804R$ 3,25Produto 32202R$ 6,50Produto 16460R$ 2,95Produto 33106R$ 14,99Produto 17639R$ 3,80Produto 341025R$ 2,15
e.
ProdutoVendas (Kg)Custo unitárioProdutoVendas (Kg)Custo unirio
Produto 120,891R$ 14,90Produto 124,82R$ 14,90Produto 26,11R$ 14,90Produto 133,932R$ 14,90Produto 38,555R$ 14,90Produto 143,329R$ 14,90Produto 43,572R$ 18,60Produto 159,067R$ 14,90Produto 53,418R$ 18,60Produto 1612,802R$ 18,60Produto 64,852R$ 14,90Produto 171,5R$ 40,00Produto 73,9R$ 14,90Produto 182,056R$ 27,00Produto 84,92R$ 18,60Produto 192,534R$ 40,00Produto 93,235R$ 17,50Produto 204R$ 30,00Produto 109,122R$ 18,60Produto 2118R$ 4,50Produto 115,604R$ 18,25Produto 2215R$ 4,50

Activity (80)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
SantaRosa71 liked this
Harlley Ad liked this
Daniela Menezes liked this
Marcy Dutra liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->