Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
6Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Temel İnşaatı 2 Hüseyin Gören

Temel İnşaatı 2 Hüseyin Gören

Ratings:

4.33

(3)
|Views: 1,262 |Likes:
Published by H.Goren
Temel İnşaatı 2
Temel İnşaatı 2

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: H.Goren on Jun 25, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/09/2014

pdf

text

original

 
DİKDÖRTGEN TABANLI BİRLEŞİK TEMEL (1,2 Nolu Kolon Altı)
0.30.35.50.3
P1=45tP2=50t
5.5xXg
O
Wt = 1,5 t/m
2
Qemin =14,74t/m
2
M = 0 P2*5,5 = (P1+P2)*x50*5,5 = (45+50)*x ise x =2,90 mXg =x+0,6/2 = 2,9+0,3 = 3,2 mL = 3,2*2 = 6,4 m
 L B P  P 
*21
+1,5 < 14,74
 B
*4,6 95+1,5< 14,74
B = 1,12 m
(45+50)/6,4 =14,84 t/m20.30.35.50.3
 
2,762,732,4054,680,6636,618,9541,0740,554,45
T1üst = 14,84*0,3 = 4,45 tT1alt = 4,45-45 = -40,55 tT2üst = -45,55+14,84*5,5 = 41,07 tT2 alt = -41,07-50 =-8,95tTuç =-8,95+14,84*0,8 =-0,046 t (Hata Kabul Edilebilir)M1 = 4,45*0,3/2 =0,66 tmMmax = 4,45*0,3/2-40,55*2,73/2 = -54,68M2 = 45*0,3/2-40,55*2,73/2+41,07*2,76/2 = 2,40Muç = 45*0,3/2-40,55*2,73/2+41,07*2,76/2-8,95*0,6/2 =0,28 tm (Hata Kabul Edilebilir)
Kayma Tahkiki
T
kayma
= 80 t/m
2
Tmax = 36,61 tB = 1,12 m
0,6/2 =0,3m uzaklıktaki yani kolon yüzündeki maximum kesme kuvveti baz alınarak tahkik yapılır.
 Z  B
*max
Tkayma
 Z 
*12,1 61,36< 80 => Z = 0,4 mh = 0,4*Zh = 0,35 m
d = 0,35+0,05 = 0,40 m (0,05= Pas Payı)
d = 40 cm seçilir 
Zımbalama Tahkiki
Tzım =
 Zn Nk 
'=
 Zç Nk 
*' Nk’= Nk-(b+d)*(l+d)*Qemin Nk’= 50-(0,6+0,40)*(0,4+0,40)*14,74 Nk= 38,21Zç=((0,6+d)+(0,4+d))*2 =3,6d = 0,40
Tzım =
6,3*4,0 21,38= 26,53
80 t/m
2
Uygund = 0,40m
Zımbalama ve kayma tahkikler 
i sonucunda d =40 olarak bulunur 
. Temel kalınlığı 40
cm seçilir.
 
YAMUK TABANLI BİRLEŞİK TEMEL
bax =2,2xg=2,56,690 t60 t0,30,34,90,30,30,5
M = 0
P1*L=(P1+P2)*X60*5,5=150*XX = 2,2 mXg = X +2 b1=
baba L
)2(*3
Fy = 0
P1+P2 =2
ba
*L*Qemin150 =2
ba
*6,6*14,74a+b =3,08 
baba L
)2(*3= 2,52a+b = 3,5a =0,42 mb = 2,66 mA =6,6* 242,066,2
=10,164qt =221
 P 
=164,10150=14,75 t/m
2
qt’ =14,75*0,42 = 6,20 t/m qt’’ = 14,75*2,66 = 39,26 t/m

Activity (6)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
usosan liked this
priaso liked this
gismes liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->