Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
79Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Stefan Bratkowski - Krotki poradnik dla tych, którzy nie widzą, że nic się nie da zrobić

Stefan Bratkowski - Krotki poradnik dla tych, którzy nie widzą, że nic się nie da zrobić

Ratings: (0)|Views: 3,063|Likes:
Published by bogmis
Co robić, by państwo i społeczeństwo zaczęły funkcjonować należycie?
Co robić, by państwo i społeczeństwo zaczęły funkcjonować należycie?

More info:

Published by: bogmis on Aug 21, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/06/2013

pdf

text

original

 
qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwert yuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnm wert uio asdf h klzxcvbnm
 
 
Krótkiporadnik dlatych, którzy nie wiedzą, żenic nie da sięzrobić
 
Stefan Bratkowski
 
Nakładem
Studia Opinii
 Warszawa 2010
 
2 
PO CO KOMU TA KSIĄŻECZKA
CZYJA TO DEMOKRACJA
 Wyniki badań opinii publicznej mówią to samo, co listy, które do dziś jeszczeotrzymuję. Zacytuję tylko jeden z nich:„Nie czuję się i wielu takich jak ja nie czuje się obywatelami. Może nawet -przygniatająca większość. Nasza demokracja nie jest nasza. Jest demokracjązawodowych polityków, a państwo jest ich własnością. Chowają się za piękne słowa, amyślą głównie o sobie i o tym, jak urządzić krewnych, przyjaciół i znajomych”.Pytanie jednak, czy naprawdę ktoś chce być obywatelem własnego państwa we własnym kraju - poza chwilą, kiedy można iść albo nie iść do wyborów. Jeżeli ktoś zCzytelników marzy o tym, by ktoś inny był obywatelem za Niego, bo sam to wszystkoma w pięcie, niech sobie nie zawraca głowy czytaniem tej książeczki.
KAśDY ODPOWIADA SAM
Obywatel któregokolwiek współczesnego państwa, który godzi się na to, że niewielema w nim do powiedzenia, sam odpowiada za los, jaki mu zawodowi politycy zgotują.Każdy ma taki rząd i samorząd, na jaki zasłużył. Bo sam wybrał. Także - jeśli niegłosował.
NIE TAK STROMO...
Przed trzydziestu paru laty prawie nic nie dawało się zrobić, nawet dookoła siebie(wszystko musiała kontrolować partia i bezpieka). Napisałem wtedy, ot, z przekory,krótki poradnik dla tych, którzy nie wiedzą, że nic się nie da zrobić. Drukował mniemarginesowy, traktowany ulgowo przez cenzurę miesięcznik „Wiedza i Życie”.Całość tego cyklu, z tytułem - „Nie tak stromo pod tę górę”, wyszła jako małaksiążeczka zaraz po Sierpniu Polskim roku 1980. Mój przyjaciel, znany socjolog,nieżyjący już Marcin Czerwiński, skwitował ją - „Oj, stromo, panie Stefanie, bardzostromo...”
 
3 
SZKLANA GÓRA
Potem latami gromadziłem dalsze doświadczenia - polskie, zagraniczne, moje własneoraz moich rozmaitych przyjaciół, rozsianych po całym kraju i tych z najbliższegosąsiedztwa, doświadczenia w radzeniu sobie z niemożliwościami. Normalni ludziedługi czas musieli dawać sobie radę w nienormalnym świecie i robili, co się dało, by zmienić go w normalny. A i przed nami tacy jak my rozwiązywać musieli praktyczniepodobne problemy – i znajdowali dla nich rozwiązania. Czasem w warunkachnieporównanie trudniejszych niż my.Jeśli teraz, kiedy zrobić można wszystko, w oczach wielu z nas demokracja to nadalszklana góra, wysoka i niedostępna, szukajmy znowu tych, którzy nie wiedzą, że nicsię nie da zrobić.
INNA TEORIA WZGLĘDNOŚCI EINSTEINA
Einstein teorią względności zrewolucjonizował fizykę. Ale zapytany, skąd biorą się wynalazki, odpowiedział tak - teorią względności barier:„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i wtedy przychodzi ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi”.
ZA CO UWIELBIAM „ALICJĘ W KRAINIE CZARÓW”
Do „Alicji w krainie czarów” Lewis Carroll wprowadził postać Królowej, która jeszczeprzed śniadaniem potrafiła uwierzyć w sześć rzeczy zupełnie niemożliwych. W krainieczarów jestem monarchistą.
MOJA TEORIA RZECZY NIEMOśLIWYCH
 Wedle mego życiowego doświadczenia rzeczy sensowne, a niemożliwe dzielą się na te,które po głębszym zastanowieniu przestają się wydawać niemożliwe, i na rzeczy całkowicie niemożliwe, które wymagają więcej czasu. Czasu lub - innymi słowy -cierpliwości. W XIX wieku marzyć o niepodległości Polski można było dopiero dla potomnych.Doczekaliśmy jej akurat my. I to jest czas na niecierpliwość. Na niecierpliwość w realizowaniu rzeczy niemożliwych.
BEZ UTOPII
Proszę nie oczekiwać tu wielkiej filozofii demokracji. Nie proponuję żadnych utopii.Chodzi o to, po pierwsze, by odzyskać trochę wiary w siebie i sąsiadów.

Activity (79)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
moofar80 liked this
Bartosz Raducha liked this
Ewa Waszut liked this
Hiacynt liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->