Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
7Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Biografi e Bibliografi e Sabri Hamitit

Biografi e Bibliografi e Sabri Hamitit

Ratings: (0)|Views: 1,462|Likes:
Published by vendenis
Biografi e Bibliografi e Sabri Hamitit
Biografi e Bibliografi e Sabri Hamitit

More info:

Categories:Types, Resumes & CVs
Published by: vendenis on Aug 29, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/06/2013

pdf

text

original

 
BIOGRAFI E BIBLIOGRAFI E SABRI HAMITIT
Sabri Hamiti lindi më 10 maj 1950 në Dumnicë, Podujevë, nga baba Hamit Hamiti dhe nanaMehreme Duriqi. U rrit në familje bashkë me tri motra e dy vllezër.1957 Hyri në shkollën fillore në vendlindje.1968 Mbaroi gjimnazin në Podujevë dhe u regjistrua në Fakultetin Filozofik të Prishtinës.Nisi botimet letrare në
 Bota e re
e në gazeta e revista të tjera. Mori pjesë nëdemonstratat e studentëve në Prishtinë. I ndjekur nga policia, disa muaj jetoi duke ufshehur te të dashurit e tij.1972 Diplomoi me sukses të shkëlqyeshëm në Universitetin e Prishtinës, në gjuhë e në letërsishqipe. Botoi veprën e parë letrare,
 Njeriu vdes i ri
te
 Rilindja
e Prishtinës. Regjistroistudimet pasuniversitare me temë “Poetika e re shqipe” në Universitetin e Sorbonës, nëParis, mirëpo për mungesë parash u kthye në Prishtinë.1973 U martua me Kumrije Rugovën, moshatare dhe mike e studimeve. Hyn në punë nështëpinë botuese
 Rilindja
të Prishtinës. Nis studimet pasuniversitare në FakultetinFilozofik të Zagrebit, të cilat studime i kreu pas dy vitesh.1980 Për një vit akademik specializoi teorinë e formave letrare në École des Hautes Études enSciences Sociales, në Paris. Mori Diplomën e Shkallës së Lartë për letërsi frënge eqytetërim frëng në Universitetin e Sorbonës në Paris.1987 Doktoroi me temë nga letërsia bashkëkohore shqipe në Universitetin e Prishtinës.1989 Hyn në lëvizjen për Pavarësinë e Kosovës, të prirë nga Ibrahim Rugova, mik i tij istudimeve. Më vonë, pesë herë me radhë (1992, 1998, 2001, 2004, 2007) u zgjodhdeputet në Kuvendin e Kosovës, ndërsa nga viti 2006 është anëtar i Kryesisë sëKuvendit1993 Zgjedhet profesor i letërsisë shqipe në Universitetin e Prishtinës. Po ashtu ligjërues nëstudimet postdiplomike të letërsisë.1993 Si anëtar i Komisionit Kombëtar punoi për njësimin e programeve shkollore të lëndëvenacionale dhe për hartimin e teksteve të përbashkëta për të gjitha shkollat shqipe.Më 24 shtator 1998 persona të panjohur të Sigurimit të fshehtë serb i bëjnë atentat në shkallëte banesës së tij në Dardani të Prishtinës. E shpëtojnë mjekët shqiptarë me ndihmën eZotit.2000 Zgjedhet anëtar korrespondent i Akademisë të Shkencave e Arteve të Kosovës.2008 Zgjedhet anëtar i rregullt i Akademisë të Shkencave e Arteve të Kosovës.Sabri Hamiti jeton e punon në Prishtinë.
 
VEPRAT LETRAREPoezi
Njeriu vdes i ri, 1972Faqe e fund, 1973Thikë harrimi, 1975Trungu ilir, 1979Leja e njohtimit 1985, 1985Lind një fjalë, përzgjedhje, 1986Kaosmos, 1990ABC Albetare për fëmijë të rritur, 1994Melankolia, 1999Sympathia, 2004Lulet e egra, 2006Litota, 2007
Roman
Njëqind vjet vetmi, 1976
Drama
Futa, 1988Misioni, 1997
Kritikë/Eseistikë/Studime
Variante, 1974Teksti i dramatizuar, 1978Kritika letrare, 1979A-ZH, Romanet e Nazmi Rrahmanit, 1982Arti i leximit, 1983Njeriu kryengritës, 1987Vetëdija letrare, 1989Faik Konica: jam unë, 1991Tema shqiptare, 1993Poeti i nemun Bilal Xhaferri, 1996Letra shqipe, 1996Lasgushi qindvjeçar, 1999Bioletra, 2000Studime letrare, 2003Shkollat letrare shqipe, 2004Tematologjia, 2005Presidenti Ibrahim Rugova (Memento për Rugovën), 2007Letërsia moderne, Tiranë, 2009Albanizma, 2009Poetika shqipe, 2010

Activity (7)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
Ketina Terova liked this
Édi Alijaj liked this
vendenis liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->