Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
8Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Homojenizatörler ve Çalışma Prensipleri

Homojenizatörler ve Çalışma Prensipleri

Ratings: (0)|Views: 1,257 |Likes:
Published by cigdemkonak

More info:

Published by: cigdemkonak on Sep 06, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/02/2013

pdf

text

original

 
Homojenizatörler ve Çalışma Prensipleri
Sıvı içersinde bulunan katı, yarı katı veya sıvı parçaların kendinden çok daha küçük  parçacıklara ayrılarak stabilitesinin arttırılması işlemine homojenizasyon ve bu işlemi yapanmakinalara ise homojenizatör denir. Homojenizatörlerin çalışma prensipleri ve yapılarınıincelemeden önce homojenizasyon işleminin gıda üzerindeki etkilerini inceliyeceğiz.
Homojenizasyon işlemi ne için yapılır ?
Homojenizasyon işleminin başlıca amacı sıvı içersindeki farklı yoğunluktaki parçacıkları çok küçük parçalara parçalayarak sıvı içersinde dibe çöküp tortu oluşturmasını engellemektir.Homojenizasyon işleminin en fazla kullanıldığı sektörler meyve suyu ve süt endüstrisidir.Meyve suyu içerisindeki meyve partiküllerinin dibe çöküp kötü bir görüntü oluşturmamasıiçin kullanılır. Süt endüstrisinde ise sütün içinde bulunan yağ taneciklerinin parçalanarak sütyüzeyine toplanıp, yağ tabakası oluşması engellenir. Bunların dışında* standardizasyon* uzun raf ömrü* kolay sindirilebilirlik * mükemmel görünüş ve lezzet sağlar.Homojenizasyon işlemi tam ve kısmı homojenizasyon olmak üzere 2 şekilde uygulanır.
Tam homojenizasyon:
Homojenize edilecek sütüm tamamı homojenizatörden geçirilerek stabilite sağlanır.
Kısmi homojenizasyon:
İlk önce süt içerisindeki krema sütten ayrılır ve homojenizatördengeçirildikten sonra süt ile karıştırılır. Kısmı homojenizasyonun çok sık kullanılmasının nedenienerji tasarrufu sağlayabilmektir.
Homojenizatörün Yapısı
Homojenizatörler;* Gövde* Hareket Aktarımı* Krank Mekanizması* Pistonlar * Homojenizasyon valfi* Basınç göstergesi* Emniyet valfi omak üzere 7 ana parçadan oluşmaktadır.
 
homojenizator Elektrik motorunundan alınan hareket krank mekanizması sayesinde pistonlara aktarılır.Pistonlar ileri- geri hareketi yaparak yüksek basınç oluşumu sağlanır. Homojenizatör işleminin başarılı olabilmesi için en önemli faktörlerden biri homojenizasyon valfininyapısıdır. Homojenizatöre giriş yapan süt pistonların oluşturmuş olduğu itme kuvveti ilehomojenizasyon valfinin çok ince aralıklarından geçirilmesi sağlanır. 250 bar yüksek basınçaltında çok ince deliklerden geçirilmeye zorlanan karışım içerindeki parçaların çok küçük  partiküllere parçalanmasına neden olur. Homojenizasyon valfinden çıkan sıvı 200 m/sn hızakadar ulaşır.Homojenizasyon işleminin başarısını etkileyen diğer önemli bir faktör ise homenize edilecek ürünün sıcaklığıdır. Ürünler homojenizasyon sıcaklığı konusunda değişiklik gösterebilirler fakat homojenizasyon sıcaklığının düşük olması ( <40 C ) tercih edilmez.
 
Pastörizatörler ve Çalışma Prensipleri
1- Balans tankı2-Besleme Pompası3- Akış kontrolü4- 1. ve 2. Rejenerasyon5- Seperatör 6- Isıtıcı7- Holding tüpü8- İtişi güçlendirici pompa9- Sıcak su sistemi10- Soğutucu11- Soğutucu12-Valf Plakalı pastörizatörler bir seri plakadan oluşur. Plakalar arasına yüksek sıcaklığa dayanıklıcontalar yerleştirilmiştir. Bu contalar plakalardan geçen sıvıların birbirine karışmasını

Activity (8)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
Zeynep Albayrak liked this
sami_bulut542 liked this
drt45 liked this
Gökhan Ateş liked this
tlh1907 liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->