Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
36Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Iarna

Iarna

Ratings: (0)|Views: 3,482 |Likes:
Published by corinarusz07

More info:

Published by: corinarusz07 on Sep 22, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/26/2013

pdf

text

original

 
PROIECT DIDACTIC
Dacă vrei ca ideile tale să reziste anilor,scrie-le pe hârtie. Dacă vrei ca ele să răzbată veacurile,înseamnă-le în stâncă, iar dacă vrei să dăinuiască pe veci, înseamnă-le în inima unui copil.
CLASA a II-aŞCOALAcu clasele I-VIII ,, George Cosbuc,,INSTITUTOR: Corina Delia Rusz ARIA CURRICULARĂ:LIMBĂ ŞI COMUNICAREDISCIPLINA:LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂCURRICULUM:AprofundatUNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Hai la joacă!SUBIECTUL:
Iarna
TIPUL LECŢIEI:activitate  pluridisciplinara SCOPUL LECŢIEI:
 
-
Cunoaşterea caracteristicilor anotimpului iarna; îmbogăţireavocabularului; aplicarea în lucrări practice a cunoştinţelor despre iarnă;OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-
cognitive:
să formuleze întrebări referitoare la textul studiat anterior;
să stabilească ordinea corectă a cuvintelor într-o propoziţie;
să denumească cuvinte referitoare la anotimpul iarna ţinând cont de regula impusăîn jocul didactic;
să descrie aspectele generale ale iernii: lunile de iarnă şi fenomenelespecifice lor, schimbările survenite în natură, sărbătorile de iarnă, obiceiurile şitradiţiile din acest anotimp prin completarea ciorchinelui;
să colaboreze în vederea realizării unui produs cât mai reuşit;
să alcătuiască propoziţii folosind expresiile date;
să efectueze în scris adunări şi scăderi cu numere de la 0 la 100;
să picteze tablouri de iarnă;
realizeze crenguţe împodobite cu poliester pentru a îmbogăţi machetaiarna ;
să intoneze corect cântecul „Fulgi de nea” respectând poziţia corectă,tonul şi semnalul de început, dicţia, respiraţia în cânt şi emisia corectă;-
psihomotorii:
să mânuiască corect ustensilele de lucru;să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;
adopte o pozie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei;
- afective:
să participe cu interes la jocurile propuse;
să aprecieze obiectiv lucrarea proprie şi pe ale celorlalţi;
să manifeste un comportament adecvat în activitatea pe grupe/echipe.
1
 
RESURSE:a)
PROCEDURALE:
Metode şi procedee
:
conversaţia, explicaţia, explozia stelară, observaţia, jocul didactic,exerciţiul, problematizarea, munca independentă, lucrul pe grupe/echipe, ciorchinele, brainstorming-ul,
 
turul galeriei, activitatea practică;Forme de organizare:
 
frontal, individual, pe grupe;
 
b)
MATERIALE:ecusoane, fişe, creioane colorate, lipici, aracet, planşe suport,crenguţe , poliester.c) TEMPORALE:50 minute;d) UMANE:12 elevi
2
 
 Nr.crt
.
Secvenţe didacticeConţinutul instructiv - educativStrategiididacticeEvaluare1.Moment organizatoric- Stabilirea ordinii şi a disciplinei în clasă, creareacondiţiilor optime începerii orei prin pregătireamaterialului didactic necesar şi aranjarea mobilierului;- explicaţia;2.Captarea atenţiei- Se va interpreta un joc numit “Maşina de spălat”.Se vor utiliza trei cartonaşe rotunde
 
 pe care am desenat ofaţă zâmbitoare, o faţă tristă şi o faţă care plânge culacrimi. Elevii vor fi rugaţi să se aşeze în coloană îndreptul cartonaşului care exprimă cel mai bine starea luiemoţională în acel moment. Copiii care s-au aşezat îndreptul feţei zâmbitoare vor reprezenta „maşina despălat”, iar mâinile lor vor fi paletele care învârt„hainele” în maşina de spălat. „Hainele” sunt copiii dindreptul cartonaşului cu faţa care plânge sau cea tristă.Copiii care formează maşina de spălat se aşează pe douărânduri, faţă în faţă. „Hainele” vor trece una câte una printre ei şi vor fi atinse de „paletele” maşinii de spălat, primind câte un sfat, o apreciere sau o vorbă bună de lacolegii veseli în ziua respectivă.
-
conversaţia;- explicaţia;- joc de“spargere agheţii”;3. Verificarea cunoştinţelor anterioare
-
Se va discuta pe baza textului “La săniuş” de M.Sadoveanu dupa ce se va citi de catre elevii clasei;- Se va cere elevilor să formuleze o listă de intrebări careau legătură cu textul studiat anterior; întrebările sunt degenul:
“Cine?”, “Ce?”, “Unde?”, “De ce?”, “Când?”
-Se vor formula răspunsuri la unele întrebări;
(ANEXA 1)
- exploziestelară;- conversaţia;- evaluare oralăcontinuă;
3

Activity (36)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
clautns liked this
Odette liked this
Gheorghe Nadia liked this
Daniela Dana liked this
Andreea Pora liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->