You are on page 1of 6

OWWRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

SK LUBOK ANTU / REBAN

SERIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Perdana

Bilangan Murid : 5orang

Tema : Keluarga Ceria

Tajuk : Saya Sayang Akan Mereka

Tarikh : 30 Oktober 2010

Masa : 30 minit

Kumpulan KEMBOJA KENANGA KEKWA

Nama Murid Hamezan Abd. Kahar Catherine Zeta Jones Abas Morshidi

Suzilazati Freddy Fernandez

Tajuk Karangan Terkawal Karangan Separa Terkawal Karangan Separa Terkawal

Objektif Pada akhir pengajaran ini murid dapat Pada akhir pengajaran ini murid dapat Pada akhir pengajaran ini murid dapat
membaca dan menulis karangan membaca dan menulis karangan membaca dan menyalin semula ayat
pendek berdasarkan arahan dengan pendek dengan betul dan kemas pendekyang disediakan oleh guru dengan
betul. berdasarkan arahan yang diberi. betul dan kemas sekurang-kurangnya 2
daripada 3 berpandukan garisan yang
disediakan.

Pengalaman sedia Murid sudah dapat membaca dan Murid sudah dapat membaca dan Murid sudah boleh menulis dengan tulisan
ada menulis ayat mudah. menulis perkataan mudah. berangkai.

Alat Bantu 1. Teks Bacaan 1. Teks Bacaan


Mengajar 2. Komputer riba 2. Komputer Riba 1. Komputer riba

Unsur Terapi 1. Muzik


2. Pertuturan
3. Fisio
4. Pergerakan
5. Cara kerja
Kemahiran 1. Menghubungkait
Berfikir 2. Menyesuaikan

Langkah / Jangka Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nilai Murni


Masa
BBM

Set Induksi Murid-murid sama-sama menyanyikan lagu “Sayang Semuanya” dengan bantuan komputer riba. Patuh

(6 minit) Kad huruf

Perkembangan Latihan Permainan Pengajaran

a) Murid diminta untuk a) Kad Susun Ayat a) Murid diminta untuk Yakin diri
menyalin semula ayat -Guru memberikan kad yang membaca beberapa teks
Langkah 1 pendek yang terdapat di mengandungi ayat yang pendek yang berkaitan dengan
salah.
ruangan atas lembaran keluarga saya.
(8 minit) -Murid diminta untuk
kerja mengikut gambar menyusun semula ayat
yang ditunjukkan. menjadi ayat yang betul. Lembaran
b) Murid menyalin semula -Murid menyalin semula ayat kerja,
ayat yang telah dibuat yang betul di bawah .
dalam latihan di atas Kad susun ayat
dalam bentuk karangan Teks bacaan
pendek.
c) Latihan dihantar kepada
guru untuk disemak.

Langkah 2 Permainan Pengajaran Latihan

(5 minit) a) Kad Susun Ayat  Murid diminta untuk membaca -Murid menyalin semula Kerjasama
teks bacaan yang disediakan oleh ayat yang terdapat di
- Guru memberikan kad guru dan menyalin semula ayat dalam teks bacaan yang
yang mengandungi ayat yang terdapat di dalam teks diberikan oleh guru dalam
yang salah. tersebut dalam bentuk karangan Kad Susun
-Murid diminta untuk langkah pertama dalam
dengan menggunakan tulisan Ayat
menyusun semula ayat berangkai. buku latihan masing-
menjadi ayat yang betul. masing. Lembaran
-Murid menyalin semula Kerja
ayat yang betul di bawah -Latihan dihantar kepada
ayat yang telah disusun. guru untuk disemak. Teks Bacaan

Langkah 3 Pengajaran Latihan Permainan Mendengar


arahan
(5 minit) Murid diminta untuk membaca  Murid diminta untuk mengisi a) a) Kad Susun Ayat
sajak “Keluarga” yang tempat kosong di dalam lembaran
disediakan oleh guru dan kerja yang diberikan. - Guru memberikan
 Murid menyalin semula ayat kad yang mengandungi Lembaran
meminta murid untuk
diatas dalam bentuk karangan ayat yang salah. kerja,
mendeklamasikan sajak yang -Murid diminta untuk
yang pendek.
telah dibaca bersama-sama rakan. menyusun semula ayat
 Latihan dihantar kepada guru
untuk disemak. menjadi ayat yang Teks Bacaan
betul.
-Murid menyalin Kad Susun
semula ayat yang betul Ayat
di bawah ayat yang
telah disusun.

Penutup Murid-murid sama-sama menyanyikan lagu “Sayang Semuanya” dengan bantuan komputer riba.

(6 minit)

RANCANGAN PENGAJARAN INDIVIDU

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU

Nama Murid : Susilazati Binti Mat Nor Tarikh Lahir : 24 April 2002

Tarikh Mula : 20 September 2010 Tarikh Semak : 19 Oktober 2010

Tema :

Tajuk :

Pengetahuan Sedia Ada : Susilazati sudah dapat membaca dan menulis perkataan mudah.

Matlamat :

1. Susilazati boleh menjana idea dan memahami teks yang dibaca.


2. Susilazati boleh menguasai teknik menulis karangan pendek dengan betul.

OBJEKTIF STRATEGI PENGAJARAN PENILAIAN CATATAN


DAN PEMBELAJARAN
Susilazati boleh : 1. Latihan menulis
 Menjana idea dengan pemerhatian Jangka masa : 1 bulan  Susilazati boleh
daripada ayat guru, membuat latihan
bantuan yang 2. Guru menerangkan 1. Latihan menulis menulis karangan
diberikan oleh guru. format yang betul karangan dengan cantik dan
 Menulis ayat yang dalam menulis 2. Bengkel penulisan kemas.
dijana dalam bentuk karangan, bersama-sama murid  Susilazati sudah
karangan pendek 3. Guru membantu normal. boleh mnegikuti
atas bantuan guru, murid menggunakan 3. Bantuan rakan pembelajaran di kelas
 Membuat bacaan format yang betul sebaya perdana.
lanjut untuk untuk menulis 4. Bantuan ibu bapa
mendapatkan idea karangan. 5. Ujian pendek
baru, 4. Guru menyediakan 6. Permainan bahasa
bahan bacaan ilmiah
untuk kegunaan
murid,
5. Permainan bahasa
yang bercorak
penjanaan idea untuk
murid.

You might also like