Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Aborti ne kuader socio-klinik....

Aborti ne kuader socio-klinik....

Ratings: (0)|Views: 96|Likes:
Published by Hiradairma

More info:

Published by: Hiradairma on Dec 04, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPT, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/04/2010

pdf

text

original

 
Abortidhe kuadri i tijsocio-klinik .
 
P
erkufizimii abortit....
Aborti mund te perkufizohet si : pa aftësia e zhvillimit tëfrytit që pjesësisht është krijuar në trupin e shtatzënës derinë javën e tetë e që paraqitet pa dhimbje apo përcillet megjakderdhje të vogla. Ne shumicen e raste ai ndodh para javes se12te shtatzanize.
 
H
istoriku...
TOTALITARIZMI:Aborti eshte konsideruar si i ligjshem dhei lire per here te pare nehistorine e revulucionit komunistne 1917.Filozofia e Leninit ishte se shteti ishteinstitucioni me i rendesishem per individin.Familjakonsiderohej nje institucion artificial,prone private eshtetit.Ne te njejten menyre femija ne barkun e neneskonsiderohej materie pa shpirt.Ne 1933 aborti ligjerohetne Gjermani.Filozofia ishte se te rinjte duhet te ishin teshendetshem,te forte dhe te paster racearjane.Keshtu,abortonin femijet e padesheruar,te paafteetj.Madje ne periudha para dhe gjate luftes promovohej sterilizimi.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->