Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
8Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Dulce Book

Dulce Book

Ratings: (0)|Views: 2,322 |Likes:
Published by bjordi

More info:

Published by: bjordi on Dec 16, 2010
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/11/2012

pdf

text

original

 
LUFTA E DULÇES
ParathenieNga Commander X
Ne fillim te viteve 1970, fillova te degjoj disa fjale shqetesuese qe kishin te benin me sekretin e Ufo-vedhe te pranise se jashtetokesoreve ne pjese te ndryshme te planetit tone. Ne pozicionin tim si punonjesoperativ i Intelligjences Ushtarake kam qene shume shpesh i informuar per sekrete nga me te cuditshmetdhe te pabesueshmet, eksperimente “shkencore” te pakonceptueshme te gjitha ne emer te sigurisekombetare. Por sidoqofte askush nuk erdhi tek une te me thoshte qe: “Ti po punon me teknologji teperftuar nga alienet.” Ka patur momente kur ne menyre jo te hapur te lihej te nenkuptoje qeeksperimentet e “projekteve te zeza” zhvilloheshin pikerisht me objekte me te tilla. Por se ne cfaremenyre ishte perftuar kjo teknologji, asnjehere nuk u shpjegua.Ne ate kohe nuk para e vrisja mendjen per histori te tilla. Ne fund te fundit me rutinen e punes sime, everteta nuk para kishte shume rendesi. Informacioni ne menyre te vullnetshme eshte i perzjere medisinformacionin per te ndaluar te gjithe (pervec nje pjese te vogel ne krye) qe te mesonin gjithehistorine. Nder te tjera e dija te sigurt qe ushtaraket dhe Agjensite Kombetare te Inteligjences i kishinperdorur ufot dhe alienet qe i pilotojne, thjesht si nje preteks per te mbuluar operacionet e tyre sekrete.Ka patur raste kur ata vete leshonin avione spiune per te pare se sa shpejt mund te perhapej thashetheminga goja e njerezve. Shume shpejt mesova qe e verteta nuk ekziston…Libri qe ju do te lexoni eshte shkruar nga misteriozi Branton, i cili per shkak te informacioneve shume terrezikshme dhe demtuese qe ka zbuluar, eshte i detyruar te rrije anonim.. Ndonese shume studiues teufo-ve ne vitet 1980-1990 filluan te raportonin te njejtat histori, informacioni qe Branton jep botohet perhere te pare. Disa here me eshte kerkuar nese mund te konfirmoja informacionin e dhene ne kete liber qelidhet me baza sekrete aliened he nje aleance te pashenjte midis qeverise boterore dhe vizitoreve jashtetokesore. Ndonese ne te kaluaren me ishin thene te njejtat gjera (shume kohe perpara se ketohistori te qarkullonin midis ufologeve) nuk mund te konfirmoj asgje dhe po ashtu nuk mund te mohojasnje nga keto. Nje pjese e imja do te donte te besonte me shpirt qe keto jane thjesht perralla ose ndonjefushate disinformacioni qe behet nga ndonje grup i caktuar me nje qellim te panjohur. Por nga ana tjeterne mendjen time qendron i ngulitur mendimi qe cdo gje e tille mund te jete e vertete (informacioni qekam eshte jashtezakonisht i madh per tu injoruar apo konsideruar si pallaver) qe rraca aliene me njeqellim aspak te mire kane stabilizuar baza nentokesore te fshehta ne planetin tone.Ju si lexues duhet te gjykoni vete nga ato qe do lexoni dhe te vendosni se cila eshte e vertete dhe cilaeshte fantazi.
 
HYRJE
Per shume dekada me rradhe kerkuesit e “fenomeneve paranormale” i jane kushtuar me devotshmeri dhededikim fushave te specializuara dhe hetimit te “shkencave ekstreme”. Disa nga keto fusha te cilat kanedale ne drite rastesisht gjate hetimit te fenomenve paranormale perfshijine:Fenomenet ajrore dhe ufo-t, hetimet ne fushen e psiqikes dhe ne ate te psikotronikes, gjymtimin ebagetive dhe kafsheve te ndryshme, vampirizmit, Njerezve me te zeza (Man In Black), konspiracive dhevrasjeve, Shoqerive Sekrete, Anomalive te Nentokes, Mekanika Kuantike, legjendave dhe miteve,Civilizimeve te Lashta, “Mothman” dhe anomalive te tjera, Biogjenetika dhe Klonimi, Kibernetika dheInteligjenca Artificiale, Rrembimet, Humbja ne Kohe, Hipnoterapia dhe Kontrolli I Mendjes, Personat eHumbur… dhe shume te tjera qe padyshim nuk i kam permendur ketu.Ne vitin 1950 eksperte ne disa nga keto fusha hetimi filluan te degjonin te dhenat e par ate turbullta qe“dicka” po ndodhte ne pjesen jugperendimore te Amerikes, afer “kater qosheve” sic quhet kjo pjese eUSA. Te dhenet e para ishin te shkurtra, te turbullta dhe konfuze por megjithate zgjuan nje interes temadh i cili u pasqyrua me hetimin e metejshem ne vitet qe do te vijonin.Fillimisht studiuesit e ketyre fenomenve ekstreme qe i perkesinin rajonit ne fjale filluan te ngrinin pyetjete ndryshme, shpesh pa pergjigje por qe me kalimin e kohes ben ate qe lokalizuan me saktesi vendin senga vinte enigma, nje zone e humbur, nje qytet pothuajse i shkrete i humbur ne nje zone te thelle neveriperendim te New Mexico.Ne fund te viteve 1970 dhe ne fillim te viteve 1980 misteri dhe ne te njejten kohe interesi per te filloi territej gjithmone e me shume sidomos mbas disa te dhenava qe dicka shume e temerrshme po ndodhteafer qytetit te vogel te Dulces, New Mexico. Fenomenet e ndryshme (ato te permendura me siper) dukejsikur shkriheshin dhe koaguloheshin te gjitha bashke ne nje skenar te gjere enigmatik dhe shume tecuditshem perreth qytetit te vogel te New Mexicos. Kerkuesit filluan te analizonin dhe kategorizonincdo gje me imtesi, krahasonin me fenomene te ngjashem ne zona te tjera deri sa arriten ne perfundiminqe shume prej ketyre fenomenve me sa dukej ndodhnin ne pjesen jugperendimore te Amerikes, skematregonte per nje koncentrim te madh te pamjes se UFO-ve ne pjesen veriperendimore te New Mexicodhe epiqendra e fenomenit te gjymtimit te bagetive perseri ne pjesen veriperendimore te New Mexico.Eksperte te tjere te fushave te ndryshme paranormale filluan te gjejne te dhena te ndryshme qenderthureshin me njera tjetren. Kerkues ne fushat e Konspiracise, Shoqerive Sekrete, Anomalive teNentokes, Legjendave dhe Mitologjise, Civilizimeve te Lashta, Burimeve te Energjise, Anomalive Gjeo-Magnetike, Biogjenetikes, Rrembimeve dhe Humbjes se Kohes, Humbjes se Personave, dhe hetues tespecialiteteve te tjera filluan te perqendrojne vemendjen e tyre drejt ketij qyteti te vogel te shkrete. Kyperqendrim i pazakonte i fenomenve kishte nje instesitet akoma me te madh ne nje zone te caktuar dheinteresi dhe hetimi per te u be akoma dhe me i madh.Qe nga ky moment u duk sikur nje sekret i shenjte filloi te dilte ne drite, sikur nje re e erret e lashte filloite shperbehej dhe te ndricohej nga drita e mendjes njerezore, sikur shpirterat e humbur dhe te munduarfilluan te zgjoheshin.Duke ndjere qe dicka e gabuar dhe asapak natyrale po ndodhte aty, dicka e lashte dhe djallezore, disanga keta shpirtra guximtare te cilet me deshire apo thjesht rastesisht u ndodhen ne vijen e pare te betejesduke u ndeshur me forca antike te cilat ishin mese te vendosura te ruanin veten e tyre nga ekspozimi,filluan kalvarin madheshtor te zbulimit te se vertetes, shpesh te vetmuar kunder kesaj enigme, shpeshduke humbur aftesite mendore madje edhe jetet e tyre. Ndersa keto shpirtra guximtar benin perpjekje
 
madheshtore ne kete lufte te pabarabarte psiqike per te mundur kete “mister te lig” (sipas nje shprehjeBiblike), ata derguan thirrje te dobeta per ndihme dhe per perforcime. Disa ju pergjigjen kesaj thirrjeje,ndersa Bisha e Lashte dhe ne dukje e pamposhtur e cila ishte fshehur prej kohesh nen shkretetiren e jugperendimit si nje dragua ne strofken e tij, filloi te vepronte pameshire dhe ne terror ndaj kerkuesve terinj.Persekutimi filloi te ndihej ne te gjithe vendin , ne te cilin bisha kishte shtrire tentakulat e saj, te cilat siajo vete rrezikonin te zbuloheshin se bashke me zemren e zeze te bishes.Muret e forteses antike te cilat ruanin te fshehten e bishes dhe te enigmas filluan te rrezoheshin pak ngapak dhe me kalimin e kohes gjithmone e me shume. Nga terri i thelle, u degjua nje e qare e dobetkolektive sikur te vinte nga nje bote tjeter, zera te nje shumice te cilet ne deshperim kerkonin ndihmeprej te vetmit atyre qe mund ti degjonin., ata qe te cilet kishin filluar te shikonin dhe qe nuk ishinshnderruar ende ne skllever te vete enigmes. Shume prej nesh qe vazhduam betejen, kemi sakrifikuarqetesine tone, mireqenien ekonomike dhe ate shoqerore dhe ne disa raste edhe vete jetet tona ne ndeshjene betejen me Enigmen por e beme kete sepse ne jemi nga ata qe arritem te kuptojme nje therrime tevogel te rrezikut te madh qe na kanoset, te rrezikut qe perben “armiku ne gjirin tone” per lirine tone dheper pavaresine e ketij kombi te mrekullueshem sic eshte Amerika..Cfare do te lexoni ne faqet qe vijojne eshte nje rezultat kolektiv i perpjekjeve dhe dedikimit tone dhenuk me vjen turp ta them edhe i nderhyrjeve Hyjnore me shume se nje here. Nje pjese e jona ashtu si dhendofta shume prej jush qe e lexoni, jane “viktimizuar” ne pjesen me te madhe te jetes nga enigma dhevendosem qe e vetmja menyre per tu “cliruar” ishte si i thone ne ate shprehjen e vjeter ushtarake“Mbrojtja me e mire eshte sulmi”…Pra ja ku e keni. Ashtu si dhe te tjeret perpara nesh, po e shperndajme punen tone si nje mesazh te qarte,nje thirrje “nen arme” per te gjthe ata qe vleresojne te verteten dhe lirine. Per ata qe mund te mos ibesojne ato qe do shkruhen ketu, ju ftoj te perfshiheni vete ne kerkime (duke bere kujdes shume temadh ne rast kur deshmite e mija do rezultojne te verteta) dhe te vertetoni theniet e mija fjale per fjale.Disa nga informacionet e dhena ketu jane te jashtezakonshme dhe mbase disa do te thone tepabesueshme. Kam vendosur qe mos mbaj asnje reserve ne paraqitjen e materialeve te cilat kane tebejne me enigmen e Dulces dhe skenareve qe rrjedhin prej saj, per te vetmen arsye qe anomalite enentokes dhe te brendesise se saj kane qene dhe jane gjithmone aty dhe kushdo qe eshte i interesuar,eshte i lire ti vertetoje dhe studioje vete.Ne rradhet e ketij libri kam shtuar edhe shume opinione dhe perspektiva te mijat, i bazuar ne rrethanatdhe evidencat (dy ose me shume raportime ose deshmi per te njejten ngjarje nga burimet e ndryshme).Pra komentet e mija mund te pranohen ose rrezohen poshte, kjo ne varesi te lexuesit dhe perceptimit terealitet qe kushdo e ka ne menyre individuale. Sidoqofte i kam krijuar keto opinione i bazuar neperceptimet e mija personale te te dhenave qe kam patur dhe meqe jane thjesht perceptime te mijat do tethote qe nuk jane absolute dhe te pagabueshme dhe si te tilla jane po ashtu subjekt ndryshimi apopermiresimi nese ka te dhena te reja. Lexuesi apo lexuesja ka te drejte te nxjerri konkluzionet dheopinionet e veta i bazuar ne te dhenat qe kam akumuluar ne kete liber.
Branton

Activity (8)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Ton Hasani Ing liked this
Ton Hasani Ing liked this
Ton Hasani Ing liked this
Ton Hasani Ing liked this
Artan Gashi liked this
Artan Gashi liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->