Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
6Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
WSPÓŁCZESNA SCENA POLITYCZNA

WSPÓŁCZESNA SCENA POLITYCZNA

Ratings: (0)|Views: 983 |Likes:
Published by Asia Przybyła
Moja opinia na temat minionego 2010 roku na polskiej scenie politycznej. Nie jest szczegółowa szczególnie ze względu na fakt, że nie interesuję się polityką...
Moja opinia na temat minionego 2010 roku na polskiej scenie politycznej. Nie jest szczegółowa szczególnie ze względu na fakt, że nie interesuję się polityką...

More info:

Published by: Asia Przybyła on Jan 03, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/25/2013

pdf

text

original

 
Joanna PrzybyłaDziennikarstwo MuzyczneTryb niestacjonarnySemestr 3, nr albumu 24520WSPÓŁCZESNA SCENA POLITYCZNAMoja prywatna ocena sytuacji.
Urodziłam się w kraju, w którym niezmiennie toczą się walki. Od dziecka celowo iświadomie unikałam środowiska politycznego, nie chciałam opowiadać się po żadnej ze stron.Uważałam, że mnie nie powinno to dotyczyć. Wolałam, by inni podejmowali decyzje wmoim imieniu. Tal było wygodniej. Z natury optymistycznie i pacyfistycznie patrzę na świat.Tym trudniej jest odważyć się i zawalczyć o swoje prawa. Mam jednak prawo dodecydowania kto rządzi w moim kraju – kto reprezentuje nas, społeczeństwo polskie na areniekrajowej, międzynarodowej a przede wszystkim w kontekście światowym. Prawo togwarantuje mi Konstytucja.Pierwsze powierzchowne spojrzenie na scenę polityczną poznałam rozpoczynającnaukę w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Zważywszy na mój wiek (26l.) jest to wynik niecozatrważający. Przez tyle lat nie miałam nawet pojęcia co kryje się za nazwą Prawica i Lewica.Teoria mówi:
„Prawica to, historycznie rzecz ujmując, ugrupowania konserwatywne społecznie i liberalne gospodarczo. Lewica jest natomiast liberalna społecznie, a przy tymnastawiona antyliberalnie gospodarczo (wspiera ingerencję instytucji państwa w gospodarkę,a więc tzw. etatyzm od fr. État - państwo). Centrum łączy ex definitione oba te nurty, zwykle poprzez konserwatyzm społeczny i antyliberalizm ekonomiczny.”
1
Jak jednak w obecnej Polsce mam odnaleźć wzorcowe modele zachowań politycznych?Dobrze, PO oraz PiS walczą ze sobą od dawna.
„Prawo i Sprawiedliwość jest partią ocharakterze konserwatywnym, podkreślającą wagę tradycyjnych wartości i opowiadającą się za współpracą państwa i Kościoła. Politycy PiS akcentują potrzebę walki z korupcją orazoczyszczenia państwa z nieformalnych powiązań oligarchicznych. W sprawach gospodarki przeciwstawiają się liberalizmowi gospodarczemu, opowiadając się za rozbudowaną polityką  socjalną państwa. Partia jest raczej sceptycznie nastawiona do integracji europejskiej.”
2
Obserwując wydarzenia w kraju i za granicą mam wrażenie, że istotą istnienia tej partii jest po prostu walka – nie ważne już o co, dla jakich ideałów. Nasza historia nosi znamiona walkiod zamierzchłych czasów, jednak zawsze przyświecał nam wyższy cel. Czy tym obecnym jest jedynie władza? Czy tylko to się liczy?Platforma Obywatelska:
„Partia ta została założona przez Andrzeja Olechowskiego, Macieja Płażyńskiego oraz Donalda Tuska. Platforma Obywatelska jest partią o profilukonserwatywno-liberalnym. Łączy umiarkowany konserwatyzm w kwestiach społecznych orazliberalizm gospodarczy. Partia opowiada się za obniżeniem i uproszczeniem podatków,
1
2
 

Activity (6)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Ania Woźniak liked this
Ania Woźniak liked this
Bam Busowa liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->