You are on page 1of 6

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN PERDAGANGAN TINGKATAN 5

Mata pelajaran : Perdagangan


Tingkatan : 5 PD1
Tarikh/Hari : 21 Januari 2010 (Khamis)
Bilangan Pelajar : 50 orang
Masa : 10.40 pagi-11.20 pagi (40 minit)
Tajuk : Komunikasi
4.1b Perkhidmatan Komunikasi
iii) Perkhidmatan Telekomunikasi
Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
i. Menerangkan jenis-jenis perkhidmatan
telekomunikasi
ii. Menjelaskan ciri-ciri setiap jenis perkhidmatan
telekomunikasi
iii. Menerangkan agensi yang terlibat dalam
perkhidmatan telekomunikasi
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah didedahkan dengan maksud dan peranan
komunikasi
Alat Bantu Mengajar : Slide Power Point, komputer,LCD Projektor, buku
teks, buku rujukan dan kertas soalan latihan
Nilai Murni : Menghormati guru, keyakinan, kerjasama, ketelitian,
rasional, patuh
Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar
Kaedah : Penerangan, soal jawab, dan perbincangan
KBKK : Mengenal pasti, berfikir untuk menjana idea, merumus
idea
Langkah/ Isi Aktiviti Guru Strategi/Kaedah/
Masa Kandungan Dan Pelajar ABM/Nilai/KBKK
Set Induksi Pengenalan Aktiviti Guru: Strategi:
(5 minit) i. Guru memberikan dua situasi iaitu: Pemusatan guru dan pelajar
a) Jika bapa kamu terlambat datang untuk menjemput kamu, Kaedah:
apakah yang kamu lakukan? Penerangan dan soal jawab
b) Bayangkan kamu sedang belajar diluar negara, kamu rindukan Nilai:
ibubapa kamu dikampung, apakah yang kamu lakukan? Menghormati guru, rasional
ii. Guru bertanya apakah tindakan pelajar berdasarkan situasi yang KBKK:
diberi. Mengenal pasti, berfikir
iii. Guru mengaitkan situasi tersebut dengan tajuk pembelajaran untuk menjana idea

Aktiviti Pelajar:
i. Pelajar memberi perhatian terhadap apa yang disampaikan oleh
guru.
ii. Pelajar memberi tindakbalas yang rasional terhadap persoalan
yang dikemukakan oleh guru.
iii. Pelajar bersedia untuk belajar.

Langkah 1 Menerangkan: Aktiviti Guru: Strategi:


(10 minit) i. Dengan berbantukan slide power point, guru menyatakan Pemusatan guru
maksud perkhidmatan telekomunikasi. Kaedah:
i. Maksud
ii. Guru meminta pelajar untuk membacakan slide power point. Penerangan
perkhidmatan
iii. Guru meminta pelajar untuk menyalin nota. ABM:
telekomunikasi
iv. Guru menerangkan jenis-jenis perkhidmatan telekomunikasi Slide power point dan
ii. Jenis lisan iaitu: komputer
Perkhidmatan a) Telefon Nilai:
Telekomunikasi b) Panggilan tanpa tol Menghormati guru,
Lisan c) Sidang Audio penumpuan
d) Telefon bimbit KBKK:
e) Videofon Mengenal pasti
f) Radio maritim
g) Telestok
v. Guru menunjukkan gambar contoh perkhidmatan lisan.
vi. Guru bertanyakan kefahaman pelajar.
Aktiviti Pelajar:
i. Pelajar mendengar penerangan yang diberikan oleh guru sambil
menyalin nota.
ii. Pelajar menjawab soalan guru berdasarkan kefahaman.
iii. Pelajar bertanyakan soalan kepada guru jika kurang faham.
Langkah 2 Menerangkan jenis Aktiviti Guru: Strategi:
Perkhidmatan i. Guru meminta pelajar membacakan slide power point. Pemusatan guru
(7 minit) Telekomunikasi ii. Guru menerangkan jenis-jenis perkhidmatan telekomunikasi Kaedah:
Bercetak bercetak iaitu: Penerangan, soal jawab
a) Teleks ABM:
b) Telegram Slide power point dan
c) Telefaks komputer
d) Panduan telefon Nilai:
iii. Guru memaparkan gambar contoh perkhidmatan telekomunikasi Menghormati guru,
bercetak. penumpuan
iv. Guru bertanya soalan kepada pelajar. KBKK:
Aktiviti Pelajar: Mengenal pasti
i. Pelajar memberi tumpuan kepada penerangan guru sambil
menyalin nota.
ii. Pelajar menjawab soalan guru dan bertanya jika kurang faham.
Langkah 3 Menerangkan jenis Aktiviti Guru: Strategi:
(7 minit) Perkhidmatan i. Dengan berbantukan slaid power point, guru menerangkan jenis- Pemusatan guru
Telekomunikasi Audio jenis perkhidmatan telekomunikasi audio visual iaitu: Kaedah:
Visual a) Sidang video Penerangan, soal jawab
b) Internet ABM:
c) Mel elektronik (E-mel) Slide power point dan
d) MAYPAC komputer
ii. Setiap penerangan disertakan dengan contoh dan soalan kepada Nilai:
pelajar. Menghormati guru,
Aktiviti Pelajar: penumpuan
i. Pelajar memberi tumpuan kepada penerangan guru. KBKK:
ii. Pelajar menyalin nota. Mengenal pasti
iii. Pelajar bertanya apa yang kurang jelas dan meminta guru
mengulang semula sekiranya kurang faham.
Langkah 4 Aktiviti pengukuhan Aktiviti Guru: Strategi:
(6 minit) i. Guru memberikan kertas soalan latihan pengukuhan kepada Pemusatan guru dan pelajar
pelajar. (Lampiran) Kaedah:
ii. Guru meminta pelajar menjawab soalan latihan dalam masa 3 Soal jawab
minit. ABM:
iii. Guru berbincang jawapan dengan pelajar. Kertas soalan, slide power
Aktiviti Pelajar: point, komputer
i. Pelajar menyelesaikan soalan latihan yang diberikan oleh guru. Nilai:
ii. Pelajar berbincang jawapan dengan guru. Menghormati guru,
ketelitian
KBKK:
Mengenal pasti

Penutup Kesimpulan Aktiviti Guru: Strategi:


(5 minit) i. Guru terlebih dahulu meminta pelajar untuk membuat Pemusatan guru dan pelajar
kesimpulan tentang pembelajaran hari ini. Kaedah:
ii. Guru membuat kesimpulan penuh bagi topik ini. Soal jawab
iii. Guru meminta pelajar untuk menyiapkan nota dan bersedia untuk ABM:
topik seterusnya dengan membuat rujukan awal. Slide power point, komputer
Aktiviti Pelajar: Nilai:
i. Pelajar membuat kesimpulan tentang apa yang telah dipelajari. Menghormati guru, patuh
ii. Pelajar mendengar kesimpulan yang diberikan oleh guru. KBKK:
iii. Pelajar patuh arahan guru untuk menyiapkan nota dan bersedia Berfikir untuk merumus
untuk topik yang seterusnya. idea

You might also like