You are on page 1of 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 19 mai 2010


Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 1 Ţibucani, jud. Neamţ
Clasa: a IV-a
Invăţător : Neculau Zenovica
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Un rai din basme văd... Comunicarea impresiilor şi sentimentelor
Subiectul: ,,Basm’’ – Geo Bogza
Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare
Durata: 50 minute
Obiective de referinţă:
3.3. să citească conştient, corect, fluent şi expresiv texte cunoscute;
3.2. să desprindă idei principale şi informaţii de detaliu dintr-un text (literar-nonliterar);
2.3. să redea prin cuvinte proprii conţinutul unui text citit sau al unui mesaj;
3.6. să recunoască în texte studiate elemente de construcţie a comunicării învăţăte.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
A) Cognitive:
OC1- să citească conştient, corect, fluent, şi expresiv textul lecturii ;
OC2-să găsească sensul asemănător al unor cuvinte din text si să răspundă la întrebările date;
OC3- să despartă textul în fragmente logice şi să scoată ideile principale din text;
OC4-să povestescă textul folosind un limbaj adecvat;
OC5- să analizeze diferite cuvinte din text.
B) Motrice:
OM1-Să utilizeze corect materialele auxiliare şi instrumentele de lucru.
C) Afective:
OA1-să manifeste interes pentru participarea la lecţie, pentru cooperare;
OA2- să colaboreze cu învăţătorul şi colegii în vederea realizării sarcinilor propuse.

Strategia didactică:
Metode si procedee : lectura explicativă, conversatia, expunerea, explicatia, dramatizarea, analiza gramaticală,
jocul didactic, problematizarea.
Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, manualul, planşe didactice, videoproiector
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe, în perechi.

Evaluarea: observarea sistematică, probă orală, probă scrisă, aprecierea verbală


Bibliografie:
1. Ministrul Educaţiei şi Cercetării- Programe şcolare pentru clasa a IV-a- Limba şi literatura română;
Bucureşti ,2005;
2. Limba şi literatura româna- manual pentru clasa a IV-a, Ed. Ana- 2006;
3. Aurelia Fierăscu, Ana lapoviţă - Să aprofundăm textele literare- clasa a IV-a, Ed.Ana;
4. Ioan Şerdean – Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti –
1985.
DEMERSUL DIDACTIC
Conţinuturile învăţării Resurse
Nr. Ob. Etapele lecţiei Mijloace Forme de
crt. op Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Metode didactice activitate Evaluare
1. OA1 Momentul - îşi pregătesc materialele - conversaţia - frontală Observare
organizatoric necesare; sistematică
2 min
Captarea şi Prezintă imaginea autorului Geo - ascultă şi urmăresc cu - conversaţia - imaginea - frontală Observare
2. orientarea Bogza atenţie şi interes scriitorului sistematică
atenţiei - expunerea prezentată la
3 min Propune elevilor să discute despre - afirmă că Geo Bogza a videoproiector
Geo Bogza fost reporter, poet, scriitor,
jurnalist si publicist.A scris:
„Cartea Oltului”, „Ţara de
piatra”etc.
Observare
OA1 Anunţarea Anunţă elevii că în această oră -ascultă explicaţiile conversaţia - frontală sistematică
temei trebuie să citească conştient,
şi enunţarea cursiv, selectiv, expresiv lecţia
obiectivelor ,,Basm” de Geo Bogza, să
alcătuiască enunţuri cu anumite
2 min cuvinte din text, să despartă textul
în fragmente logice, să scoată
OA2 ideile principale, să povestească
textul , să analizeze anumite
cuvinte din text.
Verificarea Solicită elevii să spună la ce se - discută despre basme Individuală
temei şi a gândesc când aud şi frontală Verificare
cunoştinţelor cuvântul ,,basm’’ Basmul este o creaţie orală
anterioare populară cu elemente
fantastice , supranaturale, în
8 min care forţele binelui
întotdeauna înving forţele
răului.
Conţine;
OC1 - elemente de început: a fost
odată, cândva, demult;
- elemente de sfârşit: si-am
încălecat pe-o roată şi v-am
spus povestea toată, si-am
încălecat pe-o căpşună şi v-
am spus o mare minciună
etc.
Personajele basmului sunt
zâne, feţi-frumoşi.În basm
GEO BOGZA :

S-a născut la data de 6 februarie


1908, la Blejoi, lângă Ploieşti.
Academician, jurnalist, poet, publicist,
reporter şi scriitor, el a fost fratele mai
mare al lui Nicolae Bogza, numele
adevărat al scriitorului Radu Tudoran.
Printre volumele sale de poezie se
numără "Cântec de revoltă, de dragoste
şi de moarte" (1947) şi "Orion" (1976).
Ca autor de reportaje, Geo Bogza a publicat volumele “Cartea Oltului" (1945), "Ţări de piatră, de foc, de pământ" (1939),"Ţara de
piatră" (1946), “Oameni şi cărbuni în Valea Jiului" (1947) şi "Veneam la vale" (1942).
Scriitorul a murit la 14 septembrie 1993, în Bucureşti.
ATENŢIE!

Înlocuiţi cuvintele subliniate cu altele cu înţeles


asemănător:
,, ... le-a udat veşmintele...’’
(_________)
,,Omul, potolind câinii, i-a poftit în casă.”
(_________) (_________) (__________)
,,... nu erau oameni nevoiaşi.”
(_________)
Nume: Data:

Fisa de evaluare
1. Incercuiti varianta corecta:

• Actiunea s-a petrecut: a) intr-o vara


b) demult
c) astazi

• Personajele basmului sunt:


a) oamenii din sat
b) Mihai Eminescu
c) Dumnezeu, Sfantul Petru, gazdele

• Sfantul Petru l-a rugat pe Dumnezeu:


a) sa faca ceva pentru oamenii care i-au gazduit
b) sa le multumeasca
c) sa le dea cadouri scumpe

Cum i-a primit gospodarul?


a) cu ospitalitate
b) cu neincredere
c) cu dusmanie

2. Completati enunturile cu cuvintele potrivite:

 Dumnezeu si Sfantul Petru umblau pe pamant sub chipul


Unor ...................... garbovi.
 Din neamul acela s-a nascut ................................................ .

3. De ce s-a rugat Sfantul Petru pentru oamenii care i-au gazduit?


.................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................................
............... .

You might also like