Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Kuzey Kore

Kuzey Kore

Ratings: (0)|Views: 6|Likes:
Published by neo-kerata

More info:

Published by: neo-kerata on Jan 18, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/18/2011

pdf

text

original

 
Kuzey Kore
DEVLETN ADI: Kore Demokratik Halk CumhuriyetiBAEHR: Pyangyang YÜZÖLÇÜMÜ: 120.538 km2NÜFUSU: 22.227.000RESM DL: KoreceDN: Budizm, KonfüçyanizmPARA BRM: Won Asyann dousunda, Kore Yarmadasnn 38° enleminin kuzeyinde kalan bir devlet. Güneyinde Kore Cumhuriyeti,batsnda Sardeniz, dousunda Japon Denizi, kuzeyinde Çin ve Rusya Federasyonu vardr. 
Tarihi
 Kuzey Korenin tarihi, 1948 ylna kadar Güney Korenin tarihi ile ayndr. Kuzey Kore, 1948 ylnda SovyetlerBirliinin igal ettii bölgede kuruldu. Sovyetler Birlii geri çekilince, iki Korenin birletirilmesi için sarfedilençabalar sonuç vermedi ve doan gerginlik, 1950 ylnda savaa yol açt. Busavata Kuzey Kore, Güney Koreyiigal etti. BM tarafndan müdahale edilerek Güney Koreden çkarld. 1953te KoreYarmadas, 38° enlemi snr olmak üzere ikiye bölündü. Ülke 1948den beri KimSung diktatörlüüyleyönetilmektedir. 1972den bu yana iki Korenin tek ülke olarak birletirilmesi için yaplan çalmalar sonuç vermedi.1975ten sonra, Kuzey Kore, batl ülkelere ve Japonyaya yaklama siyaseti gütmeye balad. Sosyalist ülkelerdeuygulanan yumuak politika Kuzey Korede de uygulanmaya balanm olup, Kuzey ve Güney arasndaki gerginlikgiderek azalmaktadr.
Fiziki Yap
 Kuzey Kore, dalk bir ülkedir. Fakat dou bölümünde arazi alçalr ve düzlükler meydana gelir. Bu bölümün JaponDenizi kysnda, ince bir ky ovas meydana gelmitir. Mançurya snrndaki dalar kuzey doudan güney batyadoru uzanrlar. Ülkenin en yüksek tepesi olan Piai Tou Shan Tepesi bu kesimde yer alr. Ülkenin bütün rmaklar,Tumen hariç, batdadr. Ulama en elverili rma, Yalu Irmadr. Bu rmak Çinden doar,douya doru akar.Paektu Dann Japon Denizine inen yamaçlar çok diktir ve girintisi çknts azdr. Sardenize açlan kylar ise çokgirintili çkntldr. Ülkenin düzlükleri Sardeniz kylarndadr. 
klim
 Kuzey Korede k uzun sürer ve iddetlidir. Ülke k mevsiminde Sibiryadan gelen souk rüzgarlarn etkisi altndaolduundan s -10°Cye kadar düer. Musonlar yaz mevsiminde etkilidir ve ya getirir. Yllk ya ortalamas 635mmdir.
Tabii Kaynaklar
 Dalarnda çam ve ladin ormanlar çoktur. Eskiden çok büyük orman arazisine sahip iken, günümüzde buormanlar azalmtr. Fakat kuzey kesiminde hala büyük orman arazisi vardr. Ormanlk arazide kaplan, kurt, ay vevaak gibi yabani hayvanlar yaar.Ülke maden bakmndan zengindir. Grafit, tungsten ve magnezit üretiminde dünyada birinci sray alr. Bununyannda kömür, demir, kurun, amyant ve çinko yataklar da zengindir.
Nüfus ve Sosyal Hayat
 21.964.000 olan ülke nüfusunun etnik yaps, Güney Koreninki gibidir. Nüfusun büyük ksm sanayi kesimindeçalt için, sanayi bölgelerinde nüfus younlamtr. Önemli ehirleri arasnda, Pyonxuyang, Hambung veSongzin ehirleri bulunur.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->