Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
6Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
3.4.11. Makina Bakim Isg Talimati -OK

3.4.11. Makina Bakim Isg Talimati -OK

Ratings:
(0)
|Views: 747|Likes:
Published by Abdullah Aközel

More info:

Published by: Abdullah Aközel on Jan 21, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/15/2013

pdf

text

original

 
 
MAKİNA BAKIM TALİMATI
1.İş Güvenliği Politikası ve prosedürleri tüm çalışanlar tarafından bilinecek ve İşGüvenliği Talimatlarına eksiksiz uygulanacaktır.2. Makine Bakımı ilgilendiren işler için, Makine Bakım Personelinden başkasınınmüdahale etmesi ve çalışması yasaktır. Gerektiği zaman ilgili ünite amirinin veyavardiya amirinin bilgisi dahilinde bakım işi için ünite çalışanlarından yardımistenebilir.3. Makine Bakım Personeli, çalışma yapacakları ünitenin operatöründen izin alarak çalışmasına başlayacaktır. İş bitimindede yine işi çaışma yapılan ünitesin ustasınateslim edeceklerdir.4. Makine Bakım Ünitesinde şantiye giyim talimatına uygun iş elbisesi, yakası vekolları kapalı, biçimde giyilecektir.5. Makine Bakım Ünitesi çalışanları genel olarak çelik burunlu ayakkabı, baret,toz maskesi, kulak tıkacı yada kulaklık, eldiven, toz maskesi, çapak gözlüğü,oksijen zlüğü kullanmak zorundadırlar. Bu malzemelerin eksik yadakullanılamaz olduğu durumlarda derhal ünite amirine haber vererek yenisi iledeğiştirmelidirler. Bütün K.K.K ‘lar işe uygun olarak seçilmek zorundadır.6. Vardiya başlangıcında, bir önceki vardiyada yaşanan aksaklıklar ayrıntılı olarak vardiya amirine bildirilecektir.7. Makine Bakım Ünitesi çalışmaları sırasında meydana gelen her türlü kaza, kazaolmasa bile tehlikenin yaşandığı durumlar yada tehlikeli olabileceği düşünülendurumlar derhal ünite amirine yazılı ve sözlü olarak haber verilecek ve tehlikeningiderilip – giderilmediği öğrenilecektir.8. Kaza ve arıza meydana geldiğinde, ilgili kısım durdurulacak ve ünite amirinederhal haber verilecektir.9. Çalışma ortamı daima temiz tutulacak, özellikle kaygan ve yanıcı maddeler yürüme yollarına ve diğer yerlere atılmayacaktır. Yağüstübüler gibi yanıcımaddeler üzeri yazılı ayrı çöp kutusunda toplanacak ve asla sigara içilmeyecektir.Kaynak elektrod dibleri kesinlikle ortalıkta bırakılmayacaktır. 
 
10. Yapılacak her işle ilgili ünitenin İş Güvenliği Talimatları dikkate alınarak çalışma yapılacaktır.11. Kullanılan alet, takımlar eksiksiz olmalı ve her türlü yıpranma, kopma, eksik  parça olduğu durumlarda yeni ile değiştirilmelidir.12. İhtiyaç durumunda kullanılacak seyyar lamba metal koruma kafesli ve en fazla24 volt olacaktır. Fişsiz 24 volt seyyar lamba ve prizsiz ara kablosu kullanılmasıtehlikeli ve yasak olup, bu durum ünite amirine bildirilecektir.13. Ünitelerden bildirilen demir korkuluklar, platformlar ve gezi yollarındakieksiklikler, kopmalar ve düzensizlikler, giderildikten sonra kontrolleri yapılacak veilgili ünite amirine sonuçtan bilgi verilecektir.14. Forklift’in sürücüsü bu konuda eğitimli olacak ve aşırı hız, tehlikeli manevralar yapmayacak, yanına kimseyi bindirmeyecektir.15. Forklift’in geri manevra aynası, geri manevra sinyali ve fren sistemi sürekliçalışır durumda bulunacak, bunlardan birinin bile eksik olduğunda, tehlikeli durumortaya çıktığından ünite amirine konu ile ilgili bilgi verecektir. Periyodikontrolleri düzenli olarak yapılacaktır.16. Forklift’in hareket ettiği yerlerdeki çarpma, ezilme, izleri forklifttekiçarpmalara bağlı ortaya çıkan ezilmeler tehlikeli kullanımı gösterdiğinden, tümforklift çarpmaları bildirilecektir.17. Forklift ile yük taşırken malzemeler görme hizasında bulundurulmayacak, yük kaldırılırken mutlaka bir zlemci liğinde aret beklenerek klemeyapılacaktır. Gözlemci yükten uzak duracaktır. Forklift’in yük kaldırma tırnağınailave parça kaynatılmayacaktır.18. Yükler daima dik olarak kaldırılmaya çalışılacaktır. Kesinlikle kaldırılan yükünüzerine çıkılmayacaktır.19. kaldırma, taşıma ve kaldırma arlakontrol edilecektir. ğüm ve bükülmelerin olmadığından emin olunacaktır. Kullanım öncesi ve sonrası kontrolyapılacak, yıpranma, kısmi kopmalar gibi tehlike yaratabilecek durumlar derhalünite amirine bildirilecek ve tekrar kullanımlar önlenecektir.
 
20. Taşıma ve kaldırma araçlarının taşıma kapasitesinin üzerinde yükleme yapmak tehlikeli ve yasaktır.21. Yangın tüpleri hafta en az 2 kez aşağı – yukarı sallanacak ve kontrol dolumtarihlerinin eksiksiz olup olmadığı kontrol edilecektir.22. Çıkışlara, yangın tüplerinin önüne, gereksiz eşya konmayacak ve araç park edilmeyecektir.23. Pnömatik sistemlerde ksek bahava olduğundan sistem havakapatılmadan arızaya müdahale yapılmayacaktır.24. Sıcak ve soğuk su arızalarında kesinlikle su kesilmeden işlem yapılmayacaktır.25. Acil durum planı uygulaması sırasında ekip amirinin talimatlarına eksiksizuyulacaktır.26. Ekipmanlara yaslanma.27. Üstübü ve bezleri dönen aksamdan uzak tut.28. Temiz elbise ile çalış29. Yırtık ve bol elbise ile çalışma.30. Çalışırken yaka ve kollarını kapat.31. Kravat , kaşkol ile çalışma32. Tezgahlarda çalışırken yüzük takmak yasaktır.33. Aydınlatma yetersiz ise çalışma yapılmayacaktır.34. Yürüyüş yollarında yerde yuvarlanabilecek malzeme bırakılmayacaktır.35. Çalışan parçaya 25 cm den fazla yaklaşma.36. 25 kg ‘dan daha ağır parçalar kaldırma araçları kullanılsa bile tek başınakaldırılmayacaktır.

Activity (6)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
uygarca liked this
Alper Saltaş liked this
Onur özay liked this
mcloon1 liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->