Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Wikileaks Paranoyası

Wikileaks Paranoyası

Ratings: (0)|Views: 27 |Likes:
Published by Şevket Uyanık

More info:

Published by: Şevket Uyanık on Jan 22, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/01/2011

pdf

text

original

 
Bu hafta tam bir Wikileaks depremi yaşandı ve öyle görülüyor ki yaşanmayadevam edecek. Yaklaşık bir haftadır belgeler üzerine yorumlar yapılıyor, tartışmalardünyanın her yerinde aynı heyecanla devam ediyor. İyi ki belgeler “damla tekniği”ile yavaş yavaş veriliyor çünkü bizim unutma kapasitemiz oldukça yüksektir.Öte yandan Wikileaks’in kurucusu ve kaçak Julian Assange yasaklanmaya devamediyor, bağışlarla ayakta durmaya çalışan sitenin bağışları kesiliyor, Amerika’nınönde gelen üniversitelerinde öğrencilere Wikileaks yasakları konuluyor, ABD ordusuönlemler alıyor, denetimler zenliyor ve ezici bir kesim tarafındanAssange gitgide kahramanlaştırılıyor.Wikileaks’in ortaya çıkardığı belgelerden çıkan ve ABD dışişleri Clinton’u tümdiplomatlardan ayrı ayrı özür dilemesine sebep olan bulgulardan en temel olanışüphesiz ki ülkelerin liderleri hakkında yapılan yorumlar, kişisel tanımlamalar vebu tanımlamaların üslubu.Bun çıkan bir habere re; Balıkesir Üniversitesi Öğretim revlisi lentÖzdemir'in ryaniler'le ilgili bir çaşma yapmak in gitti GeorgetownÜniversitesi'nde tesafen bulduğu 'Personalities Turkey' adevrak, İngilizistihbaratının Türkiye’de ki önemli kişiler hakkında 100 yıl önceki notlarını içeriyor.
(05.12.2010/Akşam)
Burada gönen o ki, diplomasi dili o günden bu günedeğişmemiş!Ama Wikileaks bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor ve kendideğimleriyle yeni bir düzen öngörüyor. Farkında mısınız onu susturmaya dairyapılan çalışmalar ne kadar çoğaldı, ne kadar korkuyor Büyük Birader şu küçücükinternet oluşumundan!Şu sıralar özgürlükçü ve karşıt görüşlü bazı “hacker”lar siteyi korumaya, ulusalcı vemilliyetçi “hacker”lar siteyi ulaşılamaz kılmaya çalışıyor. Bülent Somay bu konuhakkında bakın ne diyor: “Hacker”lar bizi özgürleştiremeyecek kendi başlarına;ama biz o dijital karnavalın (Ferhat Boratav’ın benzetmesi) diline sahip çıkarakkendimizi özgürleştirebiliriz. Bu, şu günlerde yapılabilecek en doğru tespit olsagerek.

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->