Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
TEKNIK SARTNAME jeneratör

TEKNIK SARTNAME jeneratör

Ratings: (0)|Views: 539|Likes:
Published by esmert

More info:

Published by: esmert on Jan 27, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/27/2011

pdf

text

original

 
150 kVA GÜCÜNDE JENERATÖR TEKNİK ŞARTNAMESİ1. KAPSAM :
Bu teknik şartname
Ankara
 
Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırmalar ProjelerMüdürlüğü (BAP)
tarafından satınalınacak olan ve şebeke elektrik enerjisi kesildiğinde yedek enerji ihtiyacını karşılamak üzere kullanılacak en az
150 kVA stand-by
güçte ,dizel motorlu , sesizolasyon Kabinli otomatik elektrojen grubunun teknik özelliklerini, montaj mahalline naklini vemontajının yapılarak çalışır halde teslim şartlarını kapsar.
2. İSTENEN GENEL ÖZELLİKLER 
:
2.1
İhaleye katılacak firmalar teklif konusu işle iştigal ettiklerine dair ihalenin yapıldığı yıla aitaşağıdaki belgelerin aslı veya noter onaylı suretlerini teklifle birlikte vereceklerdir. Üretimiyapan firmanın aşağıda belirtilmiş olan kalite belgelerine sahip olması zorunludur Buna göre;-Sanayi Bakanlığı Satış Sonrası Hizmet Yeterlik Belgesi-Sanayi Bakanğı Yetkili servis belgesi-TSE İmalata Yeterlilik Belgesi-TSEK Uygunluk Belgesi-ISO9000-9001-ISO14001-ISO18001 belgelerini teklif dosyasında idaremize sunacaklardır.
2.2
Temin edilecek jeneratör grubu teknik şartnamede belirtildiği üzere tüm fonksiyonlarını yerinegetirecek şekilde montajlı çalışır halde teslim edilecektir.
2.3
Temin edilecek jeneratör grubu aşırı hararet, aşırı hız,aşırı voltaj ve düşük yağ basıncı ve genelkoruma devrelerine haiz olacaktır. Jeneratör grubu yeni ve hiç kullanılmamış olacaktır.
2.4
Jeneratör ve şebekenin yükü besleme için transfer işlemi kontaktörlerle yapılacaktır.
2.5
Jeneratörler -20, +45 °C arasında en verimli şekilde çalışabilecek özellikte olacaktır.
2.6
Alternatör ile motor yekpare bir çelik konstrüksiyon şase üzerinde elastiki bir kaplin ile birbirine rijit şekilde akuple edilmiş olacak. Ve şase - motor, alternatör ve kumanda panosuşase bağlantısı vibrasyon emici elastiki takozlarla titreşimi önleyecek şekilde monteedilecektir. Ayrıca jeneratörün zemine montajı jeneratörün çalışma esnasında gezmesiniönleyen şase altında monte edilmiş vakumlu elastiki takozlar vasıtası ile yapılacaktır.
2.7
Alternatör sargıları en üst düzeyde yalıtım ve koruma derecelerine sahip olacak ve çalışmaesnasında sargılarda gevşeme aşırı ısınma gibi durumlar olmayacak .Sargıda kullanılan teller yüksek kaliteli iletkenliğe sahip bakır telden olacaktır.
2.8
Satın alınacak jeneratör grubu dünya standardı olan SE,BS,DN.ISO,VDE,IEC,NEMA,CE ve benzeri eş değer standartlardan birisine uygun olacaktır.
3. DİZEL MOTOR 
:
3.1.
Dizel motor aşağıdaki özelliklere sahip olacakır.Motorun Prime gücü
:
100
 
kW’dan az olmayacak Motorun Standby gücü : 120 kW’dan az olmayacak Zaman Sayısı : 4 zamanlıSilindir sayısı: En az 6Devri : 1500 D/dk Hız Regülasyon Sistemi : elektronik governörlü olacaktır.Soğutma şekli
:
Su soğutmalı
 ,
Motor Yol verme şekli : Akülü 12 veya 24 V D.C. marş motoru ileHava emiş(aspirasyon) şekli : Turbo – İntercooler sistemAteşleme şekli : Direkt enjeksiyonluSilindir dizilişi: L- tipi dizili silindirliSilindir hacmi: 6 litreden fazla olmaması tercih sebebidir.Tam yükte yakıt sarfiyatı : Maksimum(%100 yükte) 25 lt /saat’ten fazla olmayacaktır.-1-
 
3.2
Jeneratör motorunun %100,%75, %50 yük altındaki yakıt sarfiyatlarının teklif ekinde verilecek  belgelerle teyit edilecek.
3.3.
Dizel motor standby çalışmada 12 saat süre içinde değişik yük altında çalışma şartlarında 1saat süre ile nominal yükünün %10 , 2 dakika süre ile %20 fazlasını rahatça besleyecek kapasitede olacaktır.
3.4
. Otomatik jenerar Dizel motorunun soğuk havalarda istenen rede yol alıp enerjiüretebilmesi için termostat ayarlı otomatik motor blok ısıtıcısı bulunacaktır 
.3.5
Teklif edilen jeneratör motorları jeneratörlerde kullanılan endüstriyel tip motorlardan olacaktır 
3.6
. Jeneratörle birlikte verilecek aküler kurşun asitli bakımsız akü olacaktır.
3.7
Dizel motor yağ karteri altında bir yağ tavası ve yağı boşaltımı için yeterli tahliye tapa vevanası bulunacak ve bir hortumla yağ tahliyesi uygun bir yere taşınacaktır.
3.8
Jeneratör yakıt deposu jeneratörün şasesi içinde olacak ve tam yükte jeneratörü en az 8 saatsüreyle rahatça besleyecek kapasitede olacak.
4. ALTERNATÖR 4.1
Fırçasız kendinden ikazlı otomatik voltaj regülatörlü ,fırçasız alternatör aşağıdaki özelliklereuygun olacaktır.- Standby gücü : 150 kVA’dan az olmayacaktır 
 
- Prime gücü: 135 kVA dan az olmayacaktı
.
- Nominal gerilimi(voltajı) : 231/400 VAC- Devri : 1500 d/dk - Frekans: 50 Hz. (±%2)yi geçmeyece- Güç faktörü (Cos.fi) : 0.8- Verimi (tam yükte) : %.90 ‘dan az olmayacak.- Yalıtım sınıfı : en az ‘’ H
‘‘
sınıfından aşağı olmayacaktır.- Koruma sınıfı: IP-23 den aşağı olmayacaktır.- Yataklama : Tek yataklı olacaktır.- Dalga formu: Sinüsodial
4.2
. İkaz devresinde : Aşırı voltaj koruyucu (tıkaç) bulunacaktır.
4.3
.Alternatör 12 saatte 1 saat süreyle %10 ve 2 dakika süreyle %50 aşırı yüke dayanıklı olacaktır.
4.4
Tam yükte istikrara döndükten sonra kalıcı voltaj regülasyonu nominal voltajın %1’nigeçmiyecektir.
4.5
. Alternatör mekanik ve elektriksel olarak nominal hızının %125 ne kadar dengelenmişolacaktır.
4.6
. Alternatör %30 dengesiz yüklenmeye uygun olacaktır. Bu durumda voltaj asimetrisi nominalvoltajın %± 5’i geçmeyecektir.
4.7
. Alternatör üç fazında meydana gelebilecek bir kısa devre halinde 300 mili saniye süreylekısa devre akımının 2-3 kadayanıklı olacaktır.
5. SES İZOLASYON KABİNİ5.1
Ses izolasyonlu kabin aşağıdaki özelliklere sahip olacaktır.Ses izolasyon kabini jeneratöre teknik personel tarafından rahatça bakım yapacak hacme sahipuygun kalitede içine ses izolasyonu için yanmaz süngerli yalıtım yapılacaktır.
5.2
. Ses izolasyon kabinli grubun açık alanda 7 metre mesafede ses seviyesi 70-75 dBA’yıgeçmiyecektir.
5.3
. Eksoz susturucusu yalıtılmış olarak jeneratör kabini içinde bulunacak 
5.4
. Kabin kapakları kilitli kapaklı olacak ayrıca kabin dışına ve kumanda panosu üzerinde dışarıyataşmayan mantar başlı acil stop butonu konulacaktır.
5.5
. Kabin hava giriş ve atışları güç düşümü ve hararete meydan vermeyecek şekildetasarlanacaktır.
5.6
. Kabinli grubu taşımak için uygun yerlerinde taşıma kancası veya forklift kaldırma kanallarıolacaktır.-2-
 
5.7
Motor ve alternatör kendi orijinal renginde panolar ve kabin ise paslanmaya karşı astar veelektro statik boya ile boyanacaktır.
5.8
. Yağ , su ve yakıt gibi ikmallerin rahatça yapılabilmesine imkan verecek şekilde uygunergonomik yapıda olacaktır.
6.OTOMATİK KUMANDA VE TRANSFER PANOSU6.1
Kumanda panosu kabin içinde jeneratör şasesine elastiki takozlarla bağlı ,transfer kontaktörleriise ayrı bir pano içerisinde olacaktır 
6.2
. Motor ,alternatör ve veya panolardan birisinin üreticisi olan firmaların dışında teklif verenfirmaların teklifi dikkate alınmayacak . Bunu teyidi için firmalar IP-53 koruma sınıfına ait TSE8528-4 kalite standardı belgelerine teklifle birlikte verecektir.
6.3
. Elektronik otomatik Kumanda panosunda bulunacak enstrümanlar:- Elektronik kontrol (Beyni) paneli- Manuel çalıştırma anahtarı- Voltmetre komitatörü- Acil durdurma (Emergency) stop butonu- Çalışma zaman sayacı- Voltmetre- 3 adet ampermetre- Frekans metre- Tampon şarj redresörü- Şarj ikaz lambası- Yağ basınç göstergei- Hararet göstergesi- Depo üzerinde yakıt göstergesi- Genel sesli ve ışıklı alarm sistemi
 
ikaz lambaları- Gerekli pako şalterler anahtarlar, butonlar.
6.4
Tüm gösterge ve enstrümanlar etiketli olacaktır.
6.5
.Tüm elektrik sisteminde kullanılan kablo donanımları renkli numaratörler ilenumaralandırılmış olacaktır.
6.6
Jeneratör Şebekenin gelmesi ve kesilmesi halinde otomatik elektronik kontrol paneli vasıtasıile aşağıdaki şekilde fonksiyonunu icra edecektir.Jeneratör Otomatik konuma getirildikten sonra şebekenin alt ve üst gerilim sınırlarını sürekliizleyerek %15 artması veya %10 düşmesi durumunda şebeke kontaktörünü veya şalterini bıraktırıp jeneratör kontaktörü veya şalterini kapayarak yükleri besleyecek -Şebekenin kesilmesi halinde hemen çalışıp 15 saniye içinde şebeke kontaktörünü açıp jeneratör kontaktörünü kapatarak yükleri şebeke gelip nominal değerlerine gelinceye kadar  besleyecek ve nominal değere eriştiğini gördüğünde jeneratör kontaktörünü açarak şebekekontaktörünü kapayıp yüklein şebekeden beslemesini sağlayacaktır.-Gerek TEST ve gerekse OTOMATİK konumda şebekenin kesilmesi ve belirlenen parametrik değerlerin dışına çıkması durumunda jeneneratör çalışıp şebeke kontaktörünüaçarak jeneratör kontaktörünü kapayarak 15 saniye içinde yükleri beslemeye başlayacaktır.MANUAL durumda ise ancak elle devreye sokulup çıkarılacaktır.-Ayrıca jeneratörün yükü besleme ve boşta çalışması halinde düşük yağ basıncı ,yüksek hararet ,aşırı devir , aşırı yük, soğutma suyu seviyesinin aşırı düşmesidurumunda jeneratörü otomatik stop ettirecektir.- Elektronik kontrol panelinin arıza yapması halinde jeneratör gerektiğinde manuelolarak elle baypas yapılarak yükler şebeke ve jeneratörden beslenebilecek özellikteolacaktır.-3-

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->