You are on page 1of 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 25 I 2011
Scoala: Scoala cu clasele I-VIII, Moftinu Mare
Clasa: a VI-a
Profesor: Andras Oana-Loredana
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: Sobieski si romanii de C. Negruzzi – momentele subiectului
Tipul lectiei: de fixare a cunostintelor
Scopul lectiei: dezvoltarea deprinderilor de a imparti un text narativ pe momente ale subiectului

Obiective operationale:
O1 - sa dea dovada de intelegerea notiunii de moment al subiectului
O2 - sa fixeze notiunile de expozitiune, intriga, desfasurare a actiunii, punct culminant si deznodamant
O3 - sa extraga idei principale dintr-un text studiat
O4 - sa imparta un text studiat in momente ale subiectului
O5 - sa redacteze povestirea unui text studiat urmarind momentele subiectului

Metode: observatia, conversatia euristica, explicatia, metoda cubului, metoda turul galeriei, exercitiul, colajul
Material didactic: fise de lucru, text suport, cubul, foi tip flipchart, imagini, poze, lipici, marker colorat
Bibliografia: Limba romana, manual pentru clasa a VI-a, ed. All
Ioan Dersidan – Metodica predarii limbii si literaturii romane, ed. Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2003
SCENARIU DIDACTIC
Evenimente Activitatea de invatare Strategii didactice Evaluare
instructionale Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Resurse Organizare
Moment -organizeaza clasa si asigura -se pregatesc pentru ora Activitate frontala
organizatoric climatul necesar bunei desfasurari
a lectiei
Verificarea -verifica tema de casa a elevilor si -prezinta profesorului caietele de Activitate frontala
temei de casa face eventuale corectari ale tema
greselilor
Captarea -inmaneaza elevilor fise de lucru -primesc fisele de lucru si
atentiei (anexa 1) in care elevii vor trebui lucreaza in pereche Exercitiu Fise de lucru Activitate in
sa aranjeze cronologic momentele pereche
subiectului si sa realizeze
corespondente intre momentele
subiectului si explicatiile lor
corespunzatoare
-cere elevilor sa citeasca cu voce -citesc atunci cand sunt solicitati Conversatia Activitate frontala
tare rezultatele exercitiului si face si corecteaza daca au gresit
eventuale corectari

Enuntarea -enunta obiectivele lectiei apoi -asculta enumerarea obiectivelor Explicatia Tabla Activitate frontala
obiectivelor scrie titlul lectiei pe tabla si scriu titlul lectiei in caiete Marker
Caiete
Dirijarea CUBUL Metoda cubului Evaluarea se
invatarii -imparte clasa in cinci perechi si -elevii se impart in grupe si Exercitiu Cub din Activitate in face pe
numeste un elev care sa invarta asteapta sa fie repartizati carton pereche parcursul orei
cubul pentru fiecare pereche
-fiecarei perechi ii va fi atribuit un
moment al subiectului
-imparte perechilor foi conform -primesc foile de la profesor si Exercitiu Fise de lucru Activitate in
momentului atribuit fiecareia si cere scriu cele trei cuvinte pe foaie pereche
perechilor sa scrie trei cuvinte
reprezentative pentru momentul
atribuit lor
-afiseaza cele cinci foi pe tabla si -urmaresc explicatiile de la tabla Observatia Activitate frontala
impreuna cu restul clasei verifica si munca celorlaltor perechi si
corectitudinea cuvintelor; in cazul corecteaza eventualele greseli
vreunei greseli elevii vor mentiona
un alt cuvant

TURUL GALERIEI
-redistribuie foile perechilor -primesc foile repartizate Metoda Turul Fise de lucru Activitate in
alegand in schimb alte perechi galeriei pereche
decat cele atribiute de cub
-cere elevilor sa alcatuiasca cu -alcatuiesc enunturi pe care le vor
cuvintele de pe foaie enunturi in scrie pe foaie apoi predau foile Exercitiu
contextul momentului atribuit si din profesorului pentru a fi asisate pe
nou le afiseaza pe tabla, tabla; corecteaza impreuna cu Activitate frontala
corectandu-le impreuna cu restul profesorul enunturile formate
clasei
-foile se impart perechilor (altele -primesc foile impartite si Exercitiu Activitate in
decat precedent) si profesorul va dezvolta enunturile scrise pe ele, pereche
cere elevilor sa dezvolte enunturile folosindu-se de elemente si
intr-un scurt text, cu ajutorul cuvinte de legatura; vor avea grija
elementelor si cuvintelor de ca scurtele texte sa fie
legatura. cuprinzatoare si reprezentative
pentru momentul atribuit
-afiseaza foile pe tabla si cate un -reprezentantul numit va citi Conversatia Tabla Activitate frontala
reprezentant al fiecarei perechi va textul rezultat in fata clasei
veni si va citi textul rezultat
-cu ajutorul elevilor profesorul va -vor corecta eventualele greseli
face corecturi, astfel incat textele
sa aiba fluenta si continuitate
Asigurarea -imparte clasa in doua grupe si le -vor lucra conform instructiunilor Colajul Imagini diverse Activitate pe
feed-back-ului cere sa realizeze o prezentare a profesorului folosindu-se de lipici Lipici grupe
subiectului nuvelei „Sobieski si si coala primita Hartie
romanii” prin imagini pe care le vor
lipi cronologic pe o coala.
-supravegheaza lucrul grupelor
-cere grupelor sa numeasca cate -aleg un reprezentant care va Expunerea Activitate frontala
un reprezentant care va prezenta prezenta in scurte propozitii
colajul in fata clasei colajul efectuat
Tema de casa -redactarea povestirii pe
momentele subiectului a nuvelei
„Sobieski si romanii” de C.
Negruzzi
Anexa 1

Notaţi în căsuţele goale ordinea cronologică a momentelor subiectului iar apoi potriviţi prin săgeţi momentul şi caracterizarea specifică acestuia:

Desfăşurarea acţiunii - momentul de sfârşit al întâmplărilor, cititorului îi este oferită


o soluţie imaginată de autor
Intriga - parte introductivă în care sunt prezentate locul şi timpul şi
în care apar unele personaje
Expoziţiunea - acţiunea se desfăşoară, întâmplările se continuă unele pe
altele
Deznodământul - acţiunea atinge maximum de intensitate, cititorii sunt ţinuţi
cu sufletul la gură
Punctul culminant - o întâmplare care schimbă cursul firului narativ,
declanşează acţiunea
Anexa 2

EXPOZIŢIUNEA - parte introductivă în care sunt prezentate locul şi timpul şi în care apar unele personaje
INTRIGA - o întâmplare care schimbă cursul firului narativ, declanşează acţiunea
DESFĂŞURAREA ACŢIUNII - acţiunea se desfăşoară, întâmplările se continuă unele pe altele
PUNCTUL CULMINANT - acţiunea atinge maximum de intensitate, cititorii sunt ţinuţi cu sufletul la gură
DEZNODĂMÂNTUL - momentul de sfârşit al întâmplărilor, cititorului îi este oferită o soluţie imaginată de autor

You might also like