Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
5Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Britania e Madhe Punim Seminarik

Britania e Madhe Punim Seminarik

Ratings: (0)|Views: 516|Likes:
Published by Salih Veseli

More info:

Published by: Salih Veseli on Jan 29, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/23/2013

pdf

text

original

 
PUNIM SEMINARIK
 Tema:
BRITANIA E MADHE
Punoi: S.VJanar,2011
 
Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore (Anglisht:United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland (UK)), shpesh e njohur si Mbretëria e Bashkuar,ose Britania është një vend ishullor i pavarur, i ciligjindet afër bregdetit veri-perëndimor të Europës kontinentale. Mbretëria eBashkuar u krijua nga unioni politit iAnglisë,Irlandës Veriore,SkocisëdheUellsitdhe përfshin ishullin britanik , pjesën veri-lindore të ishullit tëIrlandësdhe shumë ishuj të vegjël.Irlanda Verioreështë pjesa e vetme e Mbretërisë së Bashkuar që ka kufi tokësor (me Irlandën). Veçmas këtij kufiritokësor, Mbretëria e Bashkuar rrethohet ngaOqeani Atlantik,Deti i Veriut,Kanali AnglezdheDeti Irlandez. Mbretëria e Bashkuar ështëDemokraci Parlamentareme qeverinë nëLondër , Kryeqyteti. Ështëmonarki kushtetueseku mbretëresha Elizabeta II është kreu ishtetit . Territoret rojale të Ishullit të Kanalit dheIshullit të Njeriut, formalishtprona të kurorës, nuk janë pjesë e Mbretërisë së Bashkuar por formojnë njëfederatë me të .Mbretëria e Bashkuar katrëmbëdhjetë territore të jashtme, tëgjithë të mbeturit ePerandorisë Britanike, te cilët në kulmin e saj formoninpothuajse çerekune botës, e bëjnë atë perandorinë më të madhe në Histori. Sinjë rezultat direkt i perandorisë, Ndikimi Britanik mund të vërehet në gjuhën dhekulturën e vendeve siKanadaja,Australia, Zelanda e Re,India,Afrika Jugore, dheShtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe vende të tjera me më pak ndikim nëbotë. HM Mbretëresha Elizabeta II mbetet kryetare e Vendeve të Komonwealthit.Mbretëria e Bashkuar është një vend i zhvilluar, e cila renditet e pesta me GDPdhe vendi i gjashtë në botë kah zhvillimi ekonomik.Mbretëria e Bashkuar ishte fuqia më e madhë botërore gjatëshekujve XIX dhe XX,
por humbja ekonomike e dy luftërave
 
botërore dhe mohimi i perandorisë së saj gjysmën e dytë tëshek.XX zvogëloi rolin e saj kryesues në qështjet botërore.Sidoqoftë, Britania e Madhe ka ndikim të fortë ekonomik, kulturor,ushtarak dhe politik si dhe është një fuqi nukleare , vendi i dytë nëbotë me shpenzime në sektorin e mbrojtjes. Është anëtare epërhershme eKëshillit të Sigurimit, dhe është anëtareeG8ës ,NATO,Bashkimit Europiandhe Vendeve të KomonwealthitAngliadheSkociaekzistonin si vende të ndara sovrane dhe të pavarura me monarkët e tyre dhe struktura politike qysh nga shekulli i 9-të . Principata,dikur e pavarur, e Uellsit ra nën kontroll të monarkëve Anglez ngaStatuti iRhuddlanitmë 1284, por u aneksua formalisht ose u "bashkua" me Anglinënën dy "Ligjet e Uellsit" të vitit1535dhe1542. Edhe pse Mbreti Skocez,James VI, u bë edhe mbreti iAnglisëmë 1603, duke krijuar kështu "union personal" mes dy mbretërive, Anglia (me gjithë Uellsin) dhe Skociambetën të ndara deri kur Traktati i Unionitu pranua një shekull më vonë dheu vë në zbatim nga "Aktet e Unionit 1707". Aktet e Unionit, të miratuara ngaParlametet e Anglisë dhe Skocisë respektivisht, krijuan një union politik nëformën e një Mbretërie të Bashkuar të Britanisë së Madhe.
]
Akti i Unionit1800 bashkoi Mbretërine e Britanisë së Madhe meMbretërinë e Irlandës, ecila gradualisht ishte vënë nën sundimin Anglez mes viteve 1541 dhe 1691,duke formuar kështu
Mbretërinë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës
1801.Gjatë shekullit të ardhshëm Britania e Madhe luajti rol të rëndësishëm nëzhvillimin e ideave perëndimore të Demokracisë Parlamentare si dhe dukebërë kontribute të rëndësishme nëLiteraturë,ArtdheShkencë. Revolucioni Industrail i drejtuar nga Britania e Madhe transformoi vendin. Gjatë kësajperiushe, ashtu si edhe Fuqitë e tjera botërore , Britania e Madhe uangazhua në eksplotime koloniale, përfshirë tregtimin e skllavëve,megjithëse miratimi i Aktit të tregtimit të skllavëve i vitit 1807 e bëri Britaninëe Madhe vendin e parë në botë që ndalonte tregtimin e skllavëve.
Politika
Mbretëria e bashkuar ështëMonarkiKushtetuese ku kreu i shtetit ështëMbretëresha Elizabeta II; Monarku i Britanisë shërben si kreu i shtetit ipesëmbëdhjetë vendeve të tjera të Komonwealthit, duke e vënë

Activity (5)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
Ni No liked this
Albi Frenki liked this
Muedin Rexhepi liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->