Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
44Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Verbe in limba germana

Verbe in limba germana

Ratings: (0)|Views: 3,902 |Likes:
Published by Cristina

More info:

Published by: Cristina on Feb 12, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/16/2013

pdf

text

original

 
Verbe ce urmeaza in conjugare un tipar classic
Radacina verbului se formeaza prin inlaturarea terminatiei -en  a
 
infinitivului. Infinitivul verbului este formaacestuia din dictionar.Persoana Terminatia Ex: gehen= a mergeIch Radacina verbului+
e
Gehedu Radacina verbului+
st
GehstEr/sie/es Radacina verbului+
t
GehtWir Infinitivul verbului GehenIhr Radacina verbului+
t
GehtSie/sie Infinitivul verbului GehenVerbe ce urmeaza un tipar clasic in conjugare, cu mici exceptii.1)Verbele a caror radacina se termina in t, d, chn, dn, fn, gn, tm, la persoanele a 2-a, singular si pluralsi a 3-a singular intercaleaza intre radacina si terminatiile mentionate anterior litera e .Persoana Terminatia Ex: arbeiten= a munciIch Radacina verbului+
e
Arbeitedu Radacina verbului+ e+
st
ArbeitestEr/sie/es Radacina verbului+ e+
t
ArbeitetWir Infinitivul verbului ArbeitenIhr Radacina verbului+e+
t
ArbeitetSie/sie Infinitivul verbului Arbeiten2)Verbele a caror radacina se termina in s, ss, B, x, ori z, primesc ca terminatie la persoana a 2-asingular, in loc de st doar litera t.Persoana Terminatia Ex: tanzen= a dansaIch Radacina verbului+
e
Tanzedu Radacina verbului+
t
TanztEr/sie/es Radacina verbului+
t
tanztWir Infinitivul verbului TanzenIhr Radacina verbului+
t
TanztSie/sie Infinitivul verbului Tanzen3) Verbele a caror radacina se termina in  eln, la persoana 1 singular, inainte de litera l se renunta la literae.Persoana Terminatia Ex: lacheln=a zambiIch Radacina verbului-
e
+
e
Lachledu Radacina verbului+
st
LachelstEr/sie/es Radacina verbului+
t
LacheltWir Infinitivul verbului LachelnIhr Radacina verbului+
t
LacheltSie/sie Infinitivul verbului Lacheln
 
4)Verbele care au in compozitia radacinii lor literele a sau e se schimba la persoana a 2-a singular si lapersoana a 3-a singular astfel: a in a si e in ie/i.Persoana Ex: a -- aSchlafen=a dormiEx: e  ieSehen=a vedeaEx: e  iGeben- a daIch Schlafe Sehe Gebedu Schlafst Siehst gibstEr/sie/es Schlaft Sieht GibtWir Schlafen Sehen GebenIhr Schlaft Seht GebtSie/sie schlafen sehen GebenVerbele care nu urmeaza un tipar classic, forma lor trebuie invatata pe de rost!In aceasta categorie sunt incluse si verbele auxiliare precum si cele modale.
 
Verbele modale in limba germana
Verbul modal se pune imediat dupa subiect in propozitie. Automat verbul principal se duce la sfarsitulpropozitiei.Cele 6 verbe modale sunt :-
 
D
urfen= a avea voie sa-
 
Konnen= a putea-
 
Mogen= a-i placea-
 
Mussen= a trebui neaparat sa-
 
Sollen= a trebui-
 
Wollen= a vrea
1.D
urfen-se foloseste pentru permisiune
PrezentPrasensPerfectul simpluPrateritumPerfect compusPerfektViitor simpluFuturIch
D
arf 
D
urfte Habe gedurft Werde durfen
D
u
D
arfst
D
urftest Hast gedurft Wist durfenEr
D
arf 
D
urfte Hat gedurft Wird durfenWir
D
urfen
D
urften Haben gedurft Werden durfenIhr
D
urft
D
urftet Habt gedurft Werdet durfensie durfen durften Haben gedurft Werden durfen
2
.
Konnen
PrezentPrasensPerfectul simpluPrateritumPerfect compusPerfektViitor simpluFuturIch Kann Konnte Habe gekonnt Werde konnen
D
u Kannst konntest Hast gekonnt Wist konnenEr Kann Konnte Hat gekonnt Wird konnenWir Konnen Konnten Haben gekonnt Werden konnenIhr Konnt Konntet Habt gekonnt Werdet konnensie Konnen konnten Haben gekonnt Warden konnen
3
.
Mogen
PrezentPrasensPerfectul simpluPrateritumPerfect compusPerfektViitor simpluFuturIch Mag Mochte Habe gemocht Werde mogen
D
u Magst Mohtest Hast gemocht Wist mogenEr Mag Mochte Hat gemocht Wird mogenWir Mogen Mochten Haben gemocht Werden mogenIhr Mogt Mochtet Habt gemocht Werdet mogensie Mogen mochten Haben gemocht Werden mogen

Activity (44)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Natylino liked this
aicacs liked this
Natylino liked this
Natylino liked this
Natylino liked this
nicoletab102991 liked this
Catalin Stepan liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->