You are on page 1of 7

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 3 Afektif
Tarikh : 11 OGOS 2008
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 30 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Pendidikan Moral
Tajuk : Kisah Sang Kancil dan Buaya

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama
2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan
intonasi yang baik dan jelas.

Aras 3
i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan gaya
penyampaian yang sesuai.

Fokus Sampingan
7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat dan
tersirat.

Aras 2
i. Menyatakan maksud ayat dalam perenggan.

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2
i. Melengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.
Objektif Pelajaran:

Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

i. Menyampaikan cerita dengan menggunakan sebutan, intonasi


yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai. .
ii. Membaca pantas sekurang-kurangnya dengan 80% sebutan dan
intonasi yang betul berdasarkan teks yang bertajuk ‘Sang Kancil
dengan Buaya’.
iii. Menulis 4 ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.

Sistem Bahasa:

Tatabahasa : kata hubung, ayat tunggal, ayat majmuk

Kosa kata : cerdik, kelakuan, tolong-menolong, kebijaksanaan

Pengisian Kurikulum:

 Ilmu : Kajian Tempatan. Pendidikan Islam


 Nilai : bekerjasama, berterima kasih
 Kemahiran Berfikir : mencirikan
 Belajar Cara Belajar : bacaan secara luncuran, bercerita.

Bahan Bantu Mengajar:


 Video ‘Sang kancil dan Buaya’

Pengetahuan Sedia Ada:


 Murid pernah mendengar cerita tentang Sang Kancil dengan Buaya.

Isi Strategi Catatan


Set Induksi Kecerdasan pelbagai
Tayangan video Sang 1. Guru menayangkan  Muzik
Kancil dan Buaya. video tentang Sang
Nilai murni : Kancil dengan Buaya. Nilai :
 Tolong-menolong 2. Murid diminta menonton  Bijaksana
 Berbuat baik dan menghayati nilai

 Bijaksana murni yang terdapat


dalam video tersebut.
3. Guru bersoal jawab
dengan murid tentang
nilai murni yang terdapat
di dalam cerita tersebut.

Langkah 1 Kontekstual
Melakonkan cerita Aktiviti 1 Kecerdasan Pelbagai
bberdasarkan gambar 1. Guru meminta murid  Interpersonal
yang ditunjukkan membentuk beberapa
kumpulan kecil.
2. Guru menunjukkan
beberapa gambar
tunggal.
3. Guru bersoal jawab
dengan murid.
4. Guru meminta beberapa
orang murid tampil ke
hadapan.
5. Setiap orang murid diberi
watak masing-masing
berserta skrip.
6. Murid-murid itu perlu
melakonkan tentang
cerita yang diberi.

Aktiviti 2
1. Setiap kumpulan akan
diberikan gambar tunggal
yang sama.
2. Dalam kumpulan murid
diminta berbincang
tentang cerita dan
lakonan yang boleh
dicipta berdasarkan
gambar tunggal yang
diberikan oleh guru.
3. Dalam lakonan murid-
murid mesti mempunyai
nilai murni.

Aktiviti 3
1. Setiap wakil kumpulan
diminta tampil ke
hadapan untuk
membentangkan hasil
kerja masing-masing.
2. Murid membentangkan
kerja dalam bentuk
bercerita atau lakonan.
Langkah 2 Nilai:
Teks ‘Sang Kancil dengan Aktiviti 1  Bijaksana
Buaya’ 1. Guru mengedarkan teks
‘ Sang Kancil merupakan yang bertajuk Sang Belajar cara belajar
binatang yang paling Kancil dan Buaya.  Merakam bacaan
cerdik di dalam hutan dan 2. Guru membaca teks  Mencirikan
cerita ini mengisahkan tersebut terlebih dahulu.
bagaimana dia telah 3. Murid membaca
memperdayakan buaya. bersama-sama guru.
Sang Kancil berhasrat
untuk memakan buah- Aktiviti 2
buahan di seberang 1. Murid diminta membaca
sungai....’ teks dengan kuat
kemudian rakam bacaan
mereka dengan
Rakaman bacaan menggunakan Movie
Maker.

Aktiviti 3
1. Semua kumpulan
hendaklah menghantar
Movie Maker atau
perakam kaset yang
digunakan untuk
merakam bacaan
kumpulan masing-
masing.
Langkah 3 Belajar Cara Belajar
Teks ‘Sang Kancil dan Aktiviti 1  Membuat rujukan
Buaya’ 1. Guru mengedarkan teks  Mencirikan
pada setiap kumpulan.
Ayat Majmuk 2. Guru menerangkan Kecerdasan Pelbagai:
1. Ayat Majmuk ialah ayat tentang ayat majmuk dan  Interpersonal
yang mengandungi dua kata hubung.
atau lebih ayat - ayat 3. Guru menulis beberapa
tunggal disambungkan ayat di papan tulis dan
oleh perkataan Kata murid diminta menulis
Hubung seperti dan, semula.
atau, kecuali, tetapi,
sambil, seraya dan Aktiviti 2
lain-lain. 1. Dalam bentuk kumpulan,
2. Ayat ini juga dikenali guru mengedarkan teks
sebagai ayat Selapis. kepada murid-murid.
2. Murid diminta menulis 5
Contoh : ayat majmuk
Razak mengambil sebuah berdasarkan perkataan
buku cerita lalu membaca yang dihitamkan.
buku itu.( Ayat Majmuk )
Aktiviti 3
Kata Hubung 1. Setiap kumpulan
1. Kata hubung ialah dikehendaki
perkataan yang menggunakan Power
digunakan untuk Point bagi
menggabungkan membentangkan hasil
perkataan dengan kerja masing-masing.
perkataan rangkai kata
dengan rangkai kata
ayat dengan ayat.

Contoh Kata Hubung


Dan, hingga, lalu, ketika,
dengan, yang, tetapi, jika,
kerana, serta, kalau,
kemudian.

Contoh Ayat
1. Azhar dan Malek
pergi ke Pulau
Pinang.
Penutup Kecerdasan Pelbagai
Karangan yang bertajuk Kognitif  Interpersonal
‘Sang Kancil yang 1. Guru bersoal jawab  Intrapersonal
bijaksana’ dengan murid untuk
menguji kefahaman
mereka tentang nilai
murni yang terdapat
dalam klip video itu.
2. Guru menyuruh murid-
murid membuat satu
karangan tentang Sang
Kancil yang bijaksana.
Sosial
1. Guru menayangkan
video tersebut sekali lagi.
2. Murid-murid diminta
membuat lakonan seperti
di dalam klip video
tersebut.

You might also like