Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Aldatma Sanatı

Aldatma Sanatı

Ratings: (0)|Views: 43|Likes:
Published by Barış Tüfekçi

More info:

Published by: Barış Tüfekçi on Mar 14, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/04/2011

pdf

text

original

 
GİRİŞ
Bu kitap, bilgi güvenliği ve toplum mühendisliğiyle ilgili yoğun bilgileriçermektedir. Yolunuzu bulmanızı kolaylaştırmak için, işte size kitabın .içeriğine hızlı bir bakış:
Perde Arkası
başlığında güvenliğin en zayıf halkasını açıklayacak,sizin ve şirketinizin neden toplum mühendisliği saldırılarına maruz kala-bileceğinizi göstereceğim.
Saldırı Sanatı
başlığında, toplum mühendislerinin istediklerini eldeetmek için güveninizle, yardımcı olma isteğinizle, sevecenliğinizle veinsanî saflıklarınızla nasıl oynadıklarım göreceksiniz. Sık görülensaldırılarla ilgili hayalî öyküler toplum mühendislerinin pek çok kimliğeve yüze bürünebildiklerini size gösterecek. Eğer daha önce bir toplummühendisiyle karşılaşmadığınızı düşünüyorsanız, büyük olasılıklayanılıyorsunuzdur. Bakalım, bu öykülerde daha önce sizin deyaşadığınız bir senaryo görecek ve toplum mühendisliğinin sizedokunup dokunmadığını merak edecek misiniz? Bu olmayacak bir şeydeğil. Ancak ikinci bölümden dokuzuncu bölüme kadar okuduktansonra, sizi arayan ilk toplum mühendisinin nasıl hakkından geleceğiniziöğrenmiş olacaksınız.
Davetsiz Misafirlere Dikkat
adlı başlıkta İse, toplum mühendis-lerinin, şirket alanınıza girerek, şirketinizi batıracak ya da çıkaracak sır-'lan çalıp, sizin yüksek teknoloji güvenlik önlemlerinizi atlatarak riskinasıl artırdığını, uydurma öykülerle göreceksiniz. Bu başlık altındaanlatılan senaryolar, bir çalışanın intikam almasından tutun da, sanalterörizme kadar oluşabilecek çeşitli tehditlerin farkına varmanızı sağlay-acaktır. Eğer işletmenizi ayakta tutan bilgilere ve verilerinizin güven-liğine değer veriyorsanız, onuncu ve on dördüncü bölümleri baştansona okumak isteyeceksiniz.Aksi belirtilmediği takdirde, bu kitapta kullanılan tüm öykülerinuydurma öyküler olduklarını vurgulamakta yarar var.
Çıtayı Yükseltmek
başlığında şirket yaklaşımını ele alıp kuru-munuza yapılan toplum mühendisliği saldırılarının başarıya ulaş-malarının nasıl engellenebileceğinden söz edeceğiz. On beşinci bölümbaşarılı bir güvenlik eğitimi programı için bir taslak sunmaktadır. Ve onaltıncı bölüm tam hayatınızı kurtaracak şey olabilir; kurumunuzauyarlayabileceğiniz, şirketinizi ve bilgilerinizi emniyette tutmak içinhemen uygulamaya geçirebileceğiniz, her yönüyle tam bir güvenlikkuralları metni.En sona, işbaşında karşılaştıkları bir toplum mühendisliği saldırısınıönleyebilmeleri için çalışanlarınıza yol göstermekte kullanabileceğinizkilit bilgileri özetleyen kontrol listeleri, tablolar ve şemalar içeren
 
xiv Aldatma Sanatı .
Bir Bakışta Güvenlik
adında bir bölüm ekledim. Bu araçlar aynızamanda, kendi güvenlik eğitimi programlarınızı oluşturmakta kullan-abileceğiniz değerli bilgiler de içermektedir.Kitapta pek çok faydalı unsurla karşılaşacaksınız: Terim kutuları,toplum mühendisliği ve bilgisayar korsanlığı terimlerinin açıklamalarınıİçerirler; Mitnick Mesajları güvenlik stratejinizi güçlendirmenize yardım-cı olacak kısa bilgiler sunmaktadır; notlarda ise ek bilgiler ve ilginçayrıntılar bulunmaktadır.
1
Perde
Arkası

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->