You are on page 1of 3

Rancangan pengajaran harian Kemahiran Hidup

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : 4 Gemilang, 4 Cemerlang

Tarikh : 28 Mac 2011

Masa : 11.30-12.30 / 12.30-1.30

Bilangan Pelajar : ?

Tajuk : Kreativiti dan Reka Cipta

Sub Tajuk : Mengenal Idea berdasarkan Gambar atau Objek

Kemahiran : Murid dapat mencantumkan pelbagai bentuk untuk menjadikan objek.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat mengenalpasti pelbagai bentuk-bentuk asas dan juga
perbezaan antara 2D dengan 3D

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Menyebut 3 daripada 4 bentuk asas dengan betul.

2. Menyatakan 3 daripada 4 bentuk 3D dengan betul.

3. Mengenal pasti idea berdasarkan objek.

4. Melakar objek berdasarkan bentuk asas.

5. Membina objek berdasarkan lakaran menggunakan bahan yang


bersesuaian

Nilai - nilai murni : Kerjasama, bersih, estetika

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun

Bahan Bantu Mengajar : Kertas lakaran, objek di dalam kelas,

Alat Bantu Mengajar : Buku teks

Kajian Masa Depan : Menghasilkan rekaan bekas pensil supaya boleh digunakan.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
/Masa
Set induksi Pengenalan terhadap 1) guru bertanya mengenai BBM : Objek sekitar
( 5 minit ) idea berdasarkan gambar bentuk-bentuk asas. kelas ( Buku, Meja,
atau objek Jam )
2) Guru menunjukkan beberapa
objek yang terdapat di dalam KBKK : Membuat
kelas. gambaran, menjana
idea
3) Guru menanyakan murid
apakah bentuk asas yang Nilai : Kerjasama,
terdapat pada objek-objek Menghargai
tersebut.

Langkah 1 Melakar objek 1) Guru menyuruh murid BBM : Kertas


(10 minit) berdasarkan bentuk- melakarkan bentuk-bentuk asas Lakaran
bentuk asas 2D dan 3D pada kertas lakaran.
pada kertas lakaran. KBKK : Menjana idea
2) guru menyuruh murid
membina satu objek daripada Nilai : Bersungguh-
hasil cantuman bentuk-bentuk sungguh
asas.

3) guru menyuruh murid


melakarkan objek 3D dan
membina objek daripada
cantuman lakaran 3d tersebut.
Langkah 2 Mencantumkan bentuk 1) guru membahagikan murid -objek yang direka
(15 minit) kepada beberapa kumpulan. hendaklah hanya
Mereka satu objek hasil berdasarkan bentuk
daripada beberapa 2) Guru menyuruh setiap asas.
cantuman bentuk-bentuk kumpulan mereka satu objek
asas. ( Model bekas untuk meletakkan benda. BBM : Kertas lakaran
serbaguna )
3) Guru menyuruh murid KBKK : Membuat
melakarkan apakah bentuk asas gambaran mental,
yang perlu ada untuk menjana idea
menyiapkan objek yang direka.
Nilai : Kerjasama,
4) Guru menyuruh murid Menghargai,
mencantumkan setiap kepingan Menghormati,
untuk menghasilkan objek Bertanggungjawab
tersebut secara lakaran.
Langkah 3 Penghasilan projek 1) guru membahagikan murid BBM : Kertas keras
( 20 minit ) ringkas : kepada beberapa kumpulan
Membuat model bekas KBKK : Menjana
serbaguna 2) guru menyuruh melakar idea, Gambaran
bentuk-bentuk asas yang mental
diperlukan untuk membuat
model bekas serbaguna pada Nilai : Kerjasama,
kertas keras. Menghargai,
Menghormati,
3) guru menyuruh murid Bertanggungjawab
memotong setiap lakaran yang
diperlukan untuk membentuk
model bekas serbaguna.

4) Guru menyuruh murid


mencantumkan bentuk-bentuk
yang telah dibuat.

5) Cantumkan semua bahagian


untuk menyiapkan model bekas
serbaguna tersebut.
Penilaian Guru menguji 1) guru memilih secara rawak BBM : objek sekitar
( 5 minit ) pemahaman dan murid dan bertanyakan apakah kelas
pengetahuan murid bentuk asas yang terdapat pada
objek yang ditunjukkan. KBKK : mengingat
kembali

Nilai : kerjasama,
yakin
Penutup Guru menekankan 1) guru bertanya apakah yang KBKK: Mengingat
( 5 minit ) mengenai bentuk asas murid pelajari pada hari ini. kembali

2) guru menekankan setiap Nilai : Menghargai


objek di dunia adalah hasil
daripada gabungan bentuk-
bentuk asas.

You might also like