You are on page 1of 3

Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Hidup

Kelas : Tahun 4

Bilangan Pelajar : 40 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : Merancang dan menyediakan jualan

Tarikh : 25. Mei. 2010

Masa : 10.00-11.00 pagi

Pengetahuan Sedia ada : Pelajar telah mengetahui maksud perancangan untuk menyediakan
jualan.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti cara mendapatkan modal.


2. Menyediakan maklumat barang jualan.
3. Membuat rancangan jualan.
4. Menyediakan jadul kerja.

Bahan / Sumber Pengajaran : Gambar video, media iklan, buku teks, LCD dan computer.

KBKK : 1. Mencirikan.

2. Menjana idea.

Niali-nilai murni : Kejujuran, bertanggungjawab dan rajin berusaha.

Srategi : Direktif, koperatif.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Catatan


Masa
Set induksi Pengenalan kepada 1. Guru menayangkan gambar video BBM : Video
(5 minit ) merancang untuk cerita tayangan filem lama yang kamera, muzik
menyediakan menunjukkan gambar orang
perniagaan berjual beli di pasar. KBKK :
2. Filem tersebut diiringi dengan Membuat
unsur kecindan dari watak-watak inferens,
yang dimainkan dalam tayangan menjana idea
tersebut.
3. Guru mengaitkan rakaman video
dengan tajuk pengajaran hari ini.
“ Merancang dan menyediakan
jualan”
Langkah 1 Maksud “perancangan 1. Guru bersoaljawab dengan murid Power point LCD
( 10 minit ) dalam menyediakan tentang maksud ‘perancangan’ computer
jualan” dan ‘tujuan perancangan’.
Tujuan perancangan 2. Guru menayangkan gambar KBKK :
beberapa pelan strategi. Mengingat
3. Cara-cara bagaimana kembali
menyediakan barang jualan.
Langkah 2 Ciri-ciri perancangan 1. Guru menerangkan perkara yang Menyukat
( 10 minit ) perlu dibuat semasa membuat Menimbang
perancangan. Daya tarikan
2. Murid di beri tugas menentukan Keselamatan
tujuan membungkus barang. Membeza
dengan barangan
lain
Langkah 3 Faktor pemilihan pelan 1. Murid dibahagikan kepada 8 Modal
( 10 minit ) perancangan kumpulan.
Barang
2. Setiap kumpulan menyediakan
latihan menetapkan harga jualan. Kuantiti
3. Guru membimbing pelajar
Pembekal
menyiapkan perancangan.
Cara jualan
lokasi
Langkah 4 Ciri-ciri perancangan 1. Wakil setiap kumpulan diminta BBM gambar-
( 20 minit ) membentangkan hasil kerja gambar kedai
masing-masing di hadapan kelas. tesco,jusco,family
store.
2. Setiap kumpulan dimiinta KBKK :
menjawab soalan yang Menyusun
dikemukakan. mengikut
3. Guru membuat rumusan bagi keutamaan,
semua kumpulan. membuat
gambaran
mental.
Penutup Rumusan : 1. Guru membuat rumusan berkaitan Membuat
( 5 minit ) a. Kognitif pelajaran hari ini. ramalan
2. Guru memuji murid kerana
b. Sosial
memberi tumpuan semasa
pengajaran dan pembelajaran
dijalankan.
3. Guru memberikan biskut kepada
semua palajar sebagai ganjaran.

You might also like